-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A közönséges cickafark (Achillea millefolium) Európában illetve Nyugat Ázsiában őshonos évelő növény. Európában gyakran gyomnak nyilvánítják, de keleten fontos növénynek számít, mivel óriási szerepet játszik a I Ching jövendölésekben. Tudjunk meg még több érdekességet erről a sokak által jelentéktelennek tartott csodálatos virágról!
Általános tudnivalók a közönséges cickafarkról (Achillea millefolium)
- Növény típus: Évelő
- Használata: Házi kertekben, vad kertekben, réteken, prérin
- Virágzat: Nincs
- Illat: Nincs
- Fényigény: Teljes napfény
- Talaj típus: Jó vízvezetésű, könnyű, szegényes
- Virág színe: Fehér, sárga, arany, rózsaszín, piros
- Növekedés: Közepes - gyors
Az Achillea Millefolium, vagyis a közönséges cickafark egy lágyszárú, évelő növény, ami gyomnövényként van számon tartva. A cickafark jól bírja a szárazságot és szegényes talajban is megél, gyakran megtalálható parlagon hagyott területeken, utak mentén, mezőkön és az erdőkben.
A közönséges cickafark |
Régebben vérzéscsillapítóként használták, és innen ered botanikai neve. A görög mitológiában Chiron kentaur nagy gyógyító hírében állt és a tudását megosztotta tanítványával, Achillesszel is. A Homérosz Iliászában szereplő hős, Achilles a katonák sebeit cickafarkkal gyógyította. Ezért nevezik a cickafarkot Achilleának.
Remek talajtakaró
A vadvirágos kertekben földtakaróként van jelen, puha, csipkés, illatos lombozatáért és százszorszéphez hasonló virágaiért kedvelik. A cickafark kultúrnövény változatát díszkertekben szívesebben használják, mivel erősebb szárúak, és színesebbek. A standard fehér szín mellett virágaik megjelenhetnek rózsaszín, piros és sárga változatban is
Mire jó a cickafark?
-
Menstruációs panaszok enyhítése: A cickafark teája enyhítheti a menstruációs görcsöket és szabályozhatja a menstruációs ciklust.
-
Sebgyógyítás: A cickafark sebgyógyító hatása miatt régen sebek kezelésére használták. A levelek friss vagy szárított formában is alkalmazhatók a sebekre, hogy felgyorsítsák a gyógyulást és megakadályozzák a fertőzést.
-
Lázcsillapítás: Hagyományosan lázcsillapításra is használták, mivel izzasztó hatása révén segíthet csökkenteni a testhőmérsékletet.
-
Immunrendszer erősítése: A cickafark fogyasztása erősítheti az immunrendszert, és segíthet a megfázás és más fertőzések megelőzésében.
-
Vérzéscsillapítás: A cickafark vérzéscsillapító tulajdonságai miatt alkalmazható kisebb vérzések kezelésére, például orrvérzés esetén.
A cickafark Európában illetve Nyugat Ázsiában őshonos. Európában gyakran gyomnak nyilvánítják, de keleten jelentős növény, mivel fontos szerepet játszik az I Ching jövendöléseibe. Azt állítják, hogy Konfucius sírja körül is cickafark nő.
Gyökérosztással illetve magokkal is szaporítható, habár a magok kevesebb eséllyel bújnak ki.
A szegényes talajt kedveli, ezért kerüljük el a trágyázást. A cickafark szára lágy, ezért válasszunk erősebb példányokat, ha nem szeretnénk karóhoz kötni. Ha nem figyelünk rá, a cickafark könnyen elszaporodhat.