-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Kínáról manapság mindenkinek az olimpia jut eszébe, sporthírek, futurisztikus épületek, új parkok, a levegőszennyezettség és Peking lakóinak lelkesedése. Cikkünkben Peking egy olyan nevezetességét mutatjuk be, mely évek óta népszerű célpontja az odalátogató turistáknak és kertrajongóknak: a Nyári Palotát és kertjét.
A hagyományos kínai kertépítészetnek két fő irányzata ismert: a császári udvar táj- és kertépítészete, valamint a magánembereké. Ez utóbbi irányzat legszebb alkotásait bemutattuk korábbi cikkünkben: 10 kínai magánkert Suzhou-ban. Az évszázadokon keresztül épült 200 magánkertből 9 már az UNESCO Világörökség része.
A császári udvari kertészet Peking körül koncentrálódik. A kerteket - melyek a mindenkori császár isteni mivoltát hivatottak bizonyítani - hatalmas területeken alakították ki. A császári kertek a lehető legapróbb részletekig kidolgozottak, minden részletük szimbolikus jelentőségű vagy a birodalom egy-egy helyszínét jelképezik. A magánkertekhez hasonlóan elengedhetetlenül jelen vannak a tavak, szigetek, kőből épített utak és számtalan sziklaépítmény. Minden kertet egy előre kigondolt jelképrendszer ural, legfőbb jellemzőjük a monumentalitás.
A kínai császárok legismertebb, és ma már a turisták által is látogatható kertje a Nyári Palota kertje, mely 1998 óta az UNESCO Világörökség része. A Nyári Palota Kína legépebb, legnagyobb méretű császári kertje, amely fontos helyet foglal el a világkertészet történetében.
Kunming tó a Palotából
A Nyári Palotát a Qing-dinasztia császára, Qianlong - hogy kifejezze anyja iránt érzett háláját - az anyacsászárnő 60. születésnapjára kezdte építeni 1750-ben. A hely különös szépsége miatt már 7-800 éve népszerű kiránduló célpont volt, de az építkezés után a Qianlong császárt követő uralkodók kedvenc nyári pihenőhelyévé vált.
A Nyári Palota kertje Pekingtől alig 15 kilométerre északnyugat irányban található, a Kunming mesterséges tó körül fekszik. Mint a kínai táj- és kertépítészet remekművei általában, a Nyári Palota kertjének tavai, dombjai, útjai és épületei szimbolikus jelentőséggel bírnak. A Kunming tó, azaz a Hatalmas Fényesség tava, a Nyári Palota 290 hektáros kertjének háromnegyedén terül el, és a dél-kínai Hangzhou város környékén elterülő Xihu-tó mintájára alakították ki. Három szigetet is építettek, melyek a Kelet-Kínai tenger három rangos szigetét jelképezik: Tajvant, Hainant és Diaoyut. A tó közepén egy hosszú gát kígyózik, mely a híres Selyem-utat jelképezi, a gátszakaszokat hat különböző stílusú kőhíd köti össze. A tó délkeleti részén található 17 ívű híd a legszebb ezek közül, a Kelet Kínai tenger szigetvilágát és gátjait szimbolizálja.
A 17 lyukú híd 8 méter széles, 150 méter hosszú, a híd korlátjaiba több mint 500 különböző alakú oroszlánt véstek.
A tavat 10 év alatt alakították ki mai formájára, majd a tóból nyert földdel és iszappal a tó melletti dombot egy szélesre tárt szárnyú denevér alakját utánozva nagyobbították meg. Ezt az alakzatot azért választotta a császár, mert a kínai nyelvben a denevér szó hangalakja hasonlít az áldás szóhoz. A császár személyesen nevezte el ezt a feltöltött dombot Wanshou-nak, azaz "Hosszú Élet Hegyé"-nek, mely hegy az átépítés után 60 méterrel magasabb lett.
4 perces utazás Pekinbe, a Nyári Palota kertjébe:
Utak, ösvények, lépcsők szelik át a Hosszú Élet hegyének parkjait. Ezeken haladva lehet megközelíteni a hegyen található szentélyeket, templomokat, melyek elhelyezkedése nem véletlenszerű. Az épületegyüttesek a Hosszú Élet hegyén ugyanúgy észak-déli irányú tengelyen helyezkednek el, mint a császár Téli Palotájának épületei. A tóparttól felfelé a tengely két oldalán a Hosszú Élet Hegyének domborzatával összhangban egymás után lépcsőzetesen emelkednek a díszkapuk, pavilonok, tornyok, pagodák, egészen a Bölcsesség-szentélyig.
A monumentális épületeket számos terebélyes ciprus és szantálfa veszi körül, mégis a kert legfontosabb növénye a tarkakérgű fenyő (Pinus bungeana). A kertben több mint 10 000 százévesnél öregebb fa található, mely nem kis feladatot nyújt a kertfenntartók számára. Tavasztól nyár végéig a kaméliák, azáleák, pünkösdi rózsák százai (Paeonia), az aranyvessző különféle fajtái (Forsythia) és számtalan rózsafaj versenyez az ágyásokban. A cserszömörce (Cotinus coggygria) csodálatos őszi színkavalkáddal kényezteti el a látogatókat.
Akár az épületek esetében, a növények társítása sem véletlenszerű. Minden növényt gondosan kitervezett jelképrendszer szerint ültettek, míg a bambuszok és fenyők a hosszú életet, állhatatosságot és teljességet jelképezik, a 9 ágú tarkakérgű fenyő, más néven a "Kilenc Sárkány fenyő" a császári családot jelképezi (a 9-es szám számtalan helyen megjelenik, minden esetben a császári családot jelképezi, hiszen a 9 legnagyobb egyjegyű szám). A vadalmafák mindig fenyőkkel szemben állnak és a békét jelképezik. A császári család szívesen rendezett kerti ünnepségeket az almafa virágzásakor. A fenyők lábánál terrakotta színű fenyőkéreg látható, törött cserepeket szimbolizálva. A lótuszvirággal teli tavak igen fontos szimbolikával bírnak, hiszen a buddhizmusban a lótusz jelképezi a lélek felemelkedését.
A hegyoldalban épült Fo Xiang Ge torony, melyet "Buddhista Tömjén Tornyának" is neveznek, a Nyári Palota jelképe. A nyolcsarkú, háromemeletes épület 41 méter magas, kiemelkedik a többi épület közül, az ókori kínai dinasztiák nagyságát mutatja. A hegyoldalon épült Felhő-pavilon bronzból készült, a 8 méter magas épület 207 tonna nemes anyagból készült - nincs párja a világon.
A Hosszú Élet Hegye és a Hosszú Folyosó
A hegy aljában, közvetlenül a tóparton egy 728 méteres un. Hosszú Folyosó épült, mely összeköti a tóparton álló Márvány Hajót a Buddhista Tömjén Tornyával. A 14 000 részes, festett fakazettából álló fedett folyosó a világ leghosszabb festett képtára. A festmények tájakat, madarakat, halakat, legendákat, meséket, mítoszokat ábrázolnak A Hosszú Folyosót Qianlong császár azért építtette, hogy édesanyja időjárástól függetlenül gyönyörködhessen a kert szépségében. Valóban erről a helyről a legszebb kilátás nyílik a tóra és a kertre.
A Márvány Hajó
A Márvány Hajó, azaz a Tisztaság és Békesség Hajója az egyetlen európai stílusjegyeket magán viselő alkotás a Nyári Palotában. A 36 méter hosszú, kétemeletes kőhajó a Quing Dinasztia örökkévalóságát szimbolizálja.
A több ízben feldúlt, újjáépített Nyári Palota utolsó hivatalos lakója, a háromévesen császárrá koronázott, majd 8 évesen lemondatott Pu Yi volt, ki élete utolsó szakaszában kertészként tevékenykedett a Nyári Palotában, majd halála előtt a Pekingi Botanikus kertben dolgozott.
Függetlenül a XX. század kusza történelmi sorsfordulóitól, a Quing Dinasztia által épített Nyári Palota a világ egyik legcsodálatosabb kertje, mely méltó helyet foglal el a Világörökségünkben.
Az én kertem - kerti dekorációk webáruháza
www.azenkertem.hu