
Vannak, akik a zöld pázsitot részesítik előnyben, míg mások inkább virágos rétet álmodnak meg maguknak. Ez utóbbiak tábora egyre nő, viszont mielőtt belekezdünk egy ilyen rét megtervezésébe, érdemes átgondolni, hogy a helyviszonyok megengedik-e azt nekünk! A továbbiakban arról ejtünk néhány szót, hogy hová nem érdemes virágos rétet tervezni!
Hová ne tervezzünk virágos rétet?
- Teljes árnyékba: Ilyen helyeken nem záródik a gyep, a ritkás fűszálak pedig inkább erdei aljnövényzetre emlékeztetnek. Alternatívaként ültessünk alacsony talajtakaró növényeket - esetleg közéjük füveket és páfrányokat -, vagy alakítsunk ki árnyéki ágyásokat magasabb termetű erdei növényekből.
- Rendkívül tápanyagdús talajra: A túlzott növekedés gyakori nyírást tesz szükségessé, ami elszegényíti a fajösszetételt, és nem alakul ki a virágos gyep. Alternatívaként - a prérihez hasonló képet kialakítva - tarkítsuk magasra növő évelőkkel a gyepet vagy a virágágyást.
![]() |
A tápanyagban gazdag talaj gyakori fűnyírást tesz szükségessé |
- Ahol mindig ápolt zöldfelületre van szükség. Alternatívaként telepítsünk rendszeresen nyírt pázsitot elkülönülő virágágyásokkal, illetve szükség szerint talajtakaró növényeket.
- A rendszeresen sok látogatót vonzó területeken. Alternatívaként a rendszeresen nyírt - esetleg némi virággal tarkított - pázsit jöhet szóba, illetve a kockakövekkel fedett ösvények, ahol fűvel tölthetjük ki a járólapok között meghagyott fugákat.
- Ha nem akarunk túl sok munkát: A rétek az ember és a természet együttműködésének eredményeként jönnek létre, és a későbbiekben a kerttulajdonos munkája tartja életben őket. Alternatívaként ültessünk markáns talajtakaró növényeket.
- Ha a környező telkek kerttulajdonosainak sokat jelent a gondos munkával fenntartott gyommentes, zöld pázsit.