-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ki ne szeretne frissen zöldellő, gyönyörű gyepet varázsolni a kertjébe? Bizonyára sokan vágynak rá, de mielőtt a tettek mezejére lépne az ember, érdemes alaposabban körbejárni a kérdést.
A fűmagkeverék kiválasztása különösen fontos: nem túlzás azt mondani, hogy ez befolyásolja majd a következő 15 évi munkánkat a kertben. A londoni Királyi Botanikus Kertek, másnéven Kew Gardens világhírű növénykert és botanikai kutatóállomás adatai szerint a világon 12 ezer fajta fű létezik, így finoman szólva is igazi bőségzavar alakulhat ki a választásnál. Mindenki mindenféle fűmagkeveréket árul és a saját áruját tekinti legjobbnak, de ennek ellenére ügyesen kell kiszűrnünk, hogy mi az az egy, számunkra legmegfelelőbb, amely majd a kertünk éke lesz.
Laikusként nehéz különbséget tenni mag és mag között, hiszen mindegyik csomagolása azt ígéri, hogy szép, egészséges és terheléstűrő gyep lesz abból a magból, amit elvetünk a kertben.
Nem csak a márka számít
A körültekintőbb vásárlók már nem hisznek minden reklámnak, hanem körbeérdeklődnek a márkákról és igyekeznek megtalálni a legmegbízhatóbbat, de még így is könnyen mellé lehet nyúlni. Egy hobbikertész ismerősöm eleinte azt hitte, hogy a Scotts fűmaggal remek vásárt csinált, ám később rájött, hogy ahhoz, hogy az ő gyepe ebből a fajtából ugyanolyan szépen tündököljön, mint a szomszédjáé, ő bizony tízszer több munkát fektet a gondozásába. A szomszédja a sokkal kevesebb törődést igénylő, szárazságtűrő Johnson fűmagot választotta a javaslatomra, és tökéletesen elégedett volt vele! Nem csoda, hogy a kedves ismerős nem sokkal később ellátogatott hozzám, és kijelentette: ő bizony kiirtja a Scottsot és Johnsont ültet a helyére.
A genetikán is múlik
A Kárpát-medencében megfigyelésem szerint 2010 óta egyre szélsőségesebbé vált az időjárás, és ehhez bizony nem csak az embereknek, hanem a növényeknek is nehéz alkalmazkodniuk. Idén mindössze egy-két hét tavasz volt, a növények pedig, mivel genetikailag nem úgy vannak kódolva - ezeket az intenzív időjárási változásokat - nem tudják lekövetni. Ugyanez igaz a fűfajtákra: ha az adott fajta nem bírja az időjárási kilengéseket, akkor csak fokozott gondoskodással tartható meg a gyep szép állapota. A régebbi nemesített fajtákra ma ez rendkívül jellemző, sajnos nagy részük sokkal nagyobb fenntartás igényűvé vált.
A szakértelem segíthet
A fajtaválasztásnál fontos olyan szakértőkhöz fordulni, akiknek több éves tapasztalata van, és rengeteg keveréket kipróbált már. A DLF cég a Johnsons fűfajtával nagyobb teret tört magának Magyarországon, a nádképű csenkesz nemesítésének köszönhetően. A siker nem véletlen: ezzel a fajtával próbálják ügyesen kiküszöbölni a kontinentális éghajlatot hazánkban.
A nádképű csenkesz (Festuca arundinacea) egy picit szélesebb szálú fű (mint egy pázsit), ennek eredményeként strapabíróbb, jobban tűri a mélyvágást, és mélyrehatoló gyökérzettel rendelkezik. Éppen ezért javasoljuk azon kertekbe, ahol nincs automata öntözőrendszer vagy nem kielégítő az öntözés lehetősége, stresszesebbek a körülmények: például gyerekek játszanak a kertben, vagy kutyát tartanak. Előszeretettel ajánljuk még minden olyan kertészkedőnek, aki nem a kertje rabszolgája szeretne lenni, hanem pici munkával szeretné élvezni a gyep szépségét.
Ezt a változást lovagolta meg a Barenbrug márka is, amely a fűmag 80%-át ebből már ebből a fajtából tették ki. Ők az idei évben rukkoltak ki magyarországi piacra az új fajtájukkal: híven követve a trendet, hogy nagyobb az igény olyan fűmagkeverékre, amiből minél kevesebb gondozással, gyönyörű gyepet lehet tartani a mi kontinentális éghajlatunkon.
Molnár Éva, füvesasszony
kertfuvesites.hu