-
karbantartó
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Értékesítő
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Képzeletedben bizonyára már meg is jelent a gyep, amely annyira haragoszöld, hogy olyat festeni sem lehet. Így lesz? Nem tudhatod. Minden igyekezeted ellenére is előfordulhat, hogy a friss fű foltokban sárgulni kezd. Huminsavas talajjavítással megelőzheted, hogy a történések váratlan fordulatot vegyenek.
A füvesítés az egyik legörömtelibb teendő a tavaszi kertben. A napsugarak eleve jókedvre derítenek, és álmaidban a talaj helyett már a kibújt füvet látod. Azt viszont sajnos nem láthatod (legfeljebb talajminta elemzéssel), hogy mit rejt a talaj. Hogy van-e benne a fű fejlődéséhez elegendő erő, megfelelő mennyiségű mikroflóra, minőségi nyomelem és humusztartalom.
Ettől függ, hogy élő-e a talaj
Kerted talaja akkor ideális az elvetett fűmagok fejlődéséhez, biztosítja azt, hogy a növény könnyedén felvegye a szükséges tápanyagokat és vizet. Az ilyen talajból még akkor is fel tudja szívni a növény a vizet, ha már rég nem locsoltál, vagy aszály van. Sajnos a kertek többsége nem ilyen, legtöbb talaj szinte teljesen élettelen, humuszban szegény, szerkezete roncsolt, túl tömörödött.
A nem megfelelő talaj sok kellemetlen meglepetést okozhat
A talajminőség romlása mögött álló egyik ok a megfontolatlan műtrágyahasználat. A kemikáliák jó tápanyagforrást jelenthetnek a növényeknek, de érdemes minél kevesebbet használni belőlük, mert a nyomelemek nem tudnak beépülni teljes egészében a tápanyagforgalomba. A nitrogén fogy el a legkönnyebben (mivel könnyen felvehető elem és ráadásul még kimosódik is a talajból). A fű fejlődése ettől egy ponton megáll, szép lassan sárgulni kezd. Mindeközben a többi tápanyag, a foszfor és a kálium halmozódik felvehetetlen állapotig, a fű pedig éhezik a kiszórt tápanyag ellenére.
A környezeti hatások is drasztikusan átformálják a kertet: az enyhe tél és az aszály nyomot hagy a talajon is. Csökken a talaj nedvességtartalma, a növények nem jutnak elegendő vízhez, és olykor az sem vezet semmi jóra, ha még több locsolással próbálkozol. És ha mindez nem lenne elég, az enyhe tél még a kártevők elszaporodásának is kedvez.
A sárga fűfoltok gombásodást is jelenthetnek
Ugorjunk most előre az időben, egészen odáig, hogy az elvetett fű növekedésnek indul.
Egy ideig úgy tűnik, minden rendben, de egyszer csak foltokban sárgulásra leszel figyelmes. Azt hiszed, talán vízre szomjazik a fű, és még többet öntözöl, mint egyébként tennéd. A gyep sárgulása azonban gombabetegséget is jelezhet vagy komoly talajproblémát.Ennek kiderítésre szánj rá egy kis időt.
Egy húsz cm csavarhúzót nyomj bele az egészséges zöld gyep területébe több helyen és figyeld meg milyen ellenállással tudod leszúrni.Majd a sárguló részen is tedd meg utána.Ha különbséget észlelsz, akkor már csak a kijuttatott vízmennyiséget kell ellenőrizned Móricka módszerrel.
A sok víz és a kevés vízmennyiség is olyan stresszfaktor növény számára, hogy gyengültségből fakadóan egyszerűen gombabetegség tüneteit észlelheted. Sok víz miatt folyamatosan párás környezetben a patogén gombák támadnak és ilyenkor el kell zárni a vízcsapot ( szárítani kell a talajt), kezelni a sárga részeket huminsavval, és gondoskodni arról, hogy a talaj mikroflóra újjáépülése mihamarabb elinduljon.
Vegyszeres kezelés helyett választhatsz más megoldást
10 liter vízbe keverj:
-
0,25 l Humin Garden-Sol huminsavat
-
2,5 l Esstence Origo gilisztahumusz oldatot
Permetezd le az egész fűállományt, a sárga foltokat pedig alaposan fürdesd át. Ezzel a kezeléssel megállítod a gombás betegség terjedését és visszafordul a hanyatló állapot.
A sárga foltokat érdemes külön huminsavval beöntözni is, hogy energialöket fejlődésre sarkallja a beteg, sárguló fűfoltokat.
Mit tehetsz, hogy megelőzd a szárazság vagy gombásodás miatti foltokat?
Tedd élővé a talajt huminsavas regenerálással!
A huminsavak beindítják azokat a természetes folyamatokat, melyek most akadoznak a talajban. A huminsavak annak a humusznak az alkotóelemei, mely a talajba került szerves anyagok humifikációja során keletkezik, és a talaj lelkét képezi. A nagymolekulájú humuinsav raktározódik, a kismolekulájú fulvósav azonnal hasznosul, a huminsavakban gazdag talajban helyreáll a tápanyagkörforgás.
Élő talajba vetnéd a füvet? Próbáld ki a Humin Garden Plus talajkondicionálót és a szerves trágya kombinációt!
A Humin Garden Plus AKTÍV huminsav, természetes huminpótlás, ezáltal valóságos életelixírként működik a talaj számára. Már a füvesítés előtt alkalmazva is sokat tehetsz azért, hogy zöldebb, ellenállóbb, mélygyökerű gyeped legyen, melyet nem fogsz túlöntözni, így a gombásodást is kivédheted. Évi többszöri használattal újjászületik a talaj, a gyep egységesen zöldell, a szerves anyagok pedig lassan felépítik vissza a morzsalékos talajszerkezetet.
Az alkalmazása egyszerű, a granulátumot a talajmunka kezdetekor szórd ki az ajánlott mennyiségben (1-2 kg/100m2). Gyepápolás során pedig szórd ki a gyeptrágya tetejére, vagy permetezd be Humin Garden-Sol oldattal. Jobban hasznosul a tápanyag és tartósan zöldellő gyepet fogsz egész évben mindig gondozni.
Füvesítesz? Használj Humin Garden Plust a talaj előkészítéséhez, és nem lesz kérdés, hogy a frissen vetett fű elég életerős lesz-e!
Molnár Gábor Éva
a füvesasszony