Mitől lesz a gyep a szárazsággal, kánikulával szemben ellenálló? Elmondja a szakember

Úgy tűnik, a kertápolásban közeleg a vizsgaidőszak. A szélsőséges időjárás, az aszályos telek és tavaszok miatt az altalaj vízszintje egyre lejjebb kerül. Ez a tendencia jól megfigyelhető a helyi adottságok függvényében is (a talajvíz áramlási viszonyai nagyban befolyásolják a jelenséget, de szinte mindenhol tetten érhető a változás).

Ezért meg kell változtatni a kertfenntartási szokásainkat. A mértéktelen locsolás, nem csak azért nem lesz megoldás, mert egyre drágább, hanem azért se mert az általános vízhiány miatt egész egyszerűen nem lesz.

Tavaly még csak nyáron lehetett hallani a vízhiányról, amit a hálózati vízfogyasztás korlátozásával próbáltak szabályozni, néhány napja viszont egy ügyfelem mondta, hogy a kút, amiről közel 40 éve locsolnak, 2022 májusában elapadt.

Idén erre nagyon sok helyen lehet számítani…

Mi a teendő most, hogy a nyárra felkészítsd a kerted?

A tavaszi megújulást követi a nyári felmelegedés, ezt az akadályt a jó kondícióban lévő gyep és növényállomány könnyedén veszi.

Mivel a növény a talajból nyeri az energiát és a vizet, annak a feltöltéséről kell gondoskodnod a következő hetekben. A tápanyagok kijuttatása a könnyebb, a nagyobb falat a talajban víztartalékot képezni.

A talaj jó vízmegtartó képessége nem csak a talaj fizikaiképességén múlik, hanem a tápanyagpótlás módjától is. A műtrágya csak a növényt táplálja, de nekünk a talajra kell fókuszálnunk, hiszen az tud éléskamraként működni. A növény csak annyi tápanyagot és vizet tud felvenni, amire épp szüksége van (ha bőség van, akkor nagyobbat nő, de nem tudja eltenni ínségesebb időkre).

Amikor a talajban nincs elegendő szerves anyag, sajnos a vízháztartás is rossz állapotba kerül (a talaj tömörödés miatt) és a szárazságfoltok megszaporodnak a gondozott gyönyörű pázsiton. A vízhiánnyal küzdő gyep betegségre is hajlamosabb. A szerves anyagokkal történő organikus tápanyagpótlás legnagyobb előnye, hogy a szerves anyagok formájában kijuttatott tápanyagokat a talaj el tudja raktározni. Nem mosódik olyan gyorsan ki, mint egy műtrágya.

Ahhoz, hogy a kijuttatott tápanyag minden morzsája hasznosulhasson még egy javaslatot érdemes megfogadnod: használj huminsavakat rendszeresen.

A Humin Garden Plus huminsav készítmények nagymértékben javítják a talaj vízmegkötő képességét, ami magával hozza, hogy kevesebbet kell öntözni és nem mosódnak ki a tápanyagok a gyökérzónából.

humingarden

Hogyan működik a Humin Garden Plus?

Tudtad, hogy 1 m3 humusz a talajban akár 800 liter víz megkötésére is képes? Ez egy óriási szám, ha azt veszem, hogy ezzel szemben egy homokos talaj gyakorlatilag semennyi vizet nem tud eltárolni.

Mondani persze könnyű… hogy legyen humusz a talajban. Csak sajnos a komplex humuszképződés egy nagyon lassú folyamat, akár 100 évbe is beletelhet, viszont elhasználni néhány évtized alatt képesek voltunk a helytelen kertfenntartással.

A humusz pótlása nem a talajcserével valósítható meg, hanem szerves anyaggal és humuszt alkotó humin- és fulvósavak kijuttatásával. Ezért is javaslom, hogy a tápanyag kijuttatása után használj Humin Garden Plus-t (kiszórhatod granulátumként, vagy feloldva kilocsolhatod, kipermetezheted a gyepre).

Használatával a talaj képes lesz több vizet és tápanyagot megőrizni éléskamraként a legnehezebb nyári időszakra.

A Humin Garden Plus használatáról és adagolásáról itt találsz információkat!

 

A titkos módszer a vízhiány ellen

A talajjavítás egy viszonylag hosszadalmas folyamat, akár 2-3 év is rámehet mire igazán látványos lesz az eredménye. Viszont van egy titkos módszer, amivel a gyep ellenállóképessége a sokszorosára növelhető: az ideális fűfajta kiválasztásával.

Ha tudatosan készülsz a szélsőséges időjárás okozta stresszhatásokra, akkor válassz szárazságtűrő fűfajtát. Noha maga a fűmag nem oldja meg a vízhiányt, a genetikájából adódóan sokkal mélyebb gyökérzetet nevel (persze csak ha nem rontod el a napi locsolással, ami miatt felszoknak a gyökerek a talajfelszínhez). Akár 50-60 cm mélységig le tud nyúlni, így mélyebbről tud táplálkozni és vizet felvenni a növény.

Ezzel pedig az esetlegesen lemosódó tápanyagok is tudnak hasznosulni, és több vízhez jut az altalajból a gyep.

Új füvesítéshez már csak ilyen magokat ajánlok, de felülvetésnél is érdemes átgondolni a fajtaválasztást. Fontos tudnod, hogy a szárazságtűrő gyep az első évben még csak növeszti a mély gyökerét, a friss vetést épp úgy kell babusgatni, mint bármely más magot, viszont a második évtől már jelentősen könnyebb lesz vele.

Sikeres nyári felkészülést kíván:

Molnár Gábor Éva

  • a füvesasszony

értékelés