-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Vállalati jogtanácsos
2024. 11. 21
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az őszi gyepmegújító munkálatokkal együtt remek lehetőség van arra is, hogy az állományt felülvetve, új, stressztűrőbb genetikájú fajtákkal fel lehet készíteni a következő szezonok kihívásaira.
A klímaváltozás valósága: Miért fontos a stressztűrő gyep?
A klímaváltozás ma már nem csak a tudósok mendemondája. Nagyon is érezhető, látható a változás. Hazánkban a telek egyre enyhébbek és aszályosabbak, a nyarak pedig rendkívül szélsőségesen változó időjárást produkálnak a tartós kánikulától, az özönvízszerű esőzésekig.
Ehhez pedig alkalmazkodni kell.
Fenntartható kertápolási rutinnal és olyan növényekkel, amelyek tudnak alkalmazkodni a kiszámíthatatlan időjáráshoz.
A tökéletes fűfajta kiválasztása
A fűfajta kiválasztása az egyik kulcstényező. Azt a luxust, hogy naponta öntözzünk egyre kevésbé engedhetjük majd meg. A hagyományos fűmagkeverékekre jellemző, hogy csak felszínközeli gyökérzetet nevelnek, így állandó locsolás nélkül szélsebesen megy tönkre a gyep. (Remekül példázza, hogy a 2021-2022-es nyári vízkorlátozások idején minden második tanácsadáson, vagy segítségkérő emailben a szárazságfoltokra kerestek SOS megoldást a hozzám fordulók.)
Az őszi gyepszellőztetés az egyik legjobb alkalom, hogy olyan fajtával növeld a gyepállomány diverzitását, ami könnyebben regenerálódik és mélyebb gyökérzetet nevel. Ilyen például nádképű csenkesz fűmagkeverékek, amiben a nemesített nádképű csenkeszek adják az állomány nagy részét. Ezeknek a fűféléknek a leghálásabb tulajdonsága, hogy akár 50 cm mélyre is le tud nyúlni a gyökérzete.
A másik igen népszerű választás a Barenbrug legújabb fűmagja, amiben egy rendkívül jó stressztűrésű, tarackoló angol perje adja az állomány zömét, mégis selymes tapintású pázsitod lesz tőle.
A stressztűrő gyephez viszont a fűmag önmagában még kevés…
A fűmag önmagában nem elegendő: A talaj jelentősége
Ahhoz, hogy a jó genetikájú fűmagokból valóban szívós gyep nevelkedjen, szükség van a jó talajra.
A talaj nem csupán egy ültetőközeg. Ideális esetben az egyszerre biztosítja a növények számára az éléskamrát, az immunitásukat támogató jó mikroorganizmusokat, tárolja a vizet, azaz ÉLETTERET ad.
Az egészséges talajban jól működik a levegő-, víz- és tápanyagok körforgása. Egészséges egyensúlyban van a mikrobiom, nincsenek túlszaporodva a betegségeket okozó patogének.
Ahhoz, hogy ki tudjon alakulni a levegő- és víz készleteket mozgató, morzsás talajszerkezet és kapilláris rendszer szükség van a talajéletre. Megfelelő kertápolással magától is „visszaköltöznek” a hasznos baktériumok, mikróbák, de talajoltással fel tudod gyorsítani a folyamatot. A gyepszellőztetés után ezért javaslom az Esstence Origo Sprint gilisztahumusz tartalmú növénykondicionáló kipermetezését többször. Ha tavasszal és ősszel is permetezel rendszeresen, akár 1-2 szezon alatt is elérheted, hogy a jó katonák kiszorítsák a gombás betegséget okozó életformákat.
De! Nem elég beoltani a talajt…
Talajjavítás és tápanyagok
Nem véletlen, hogy a természetes egyensúly megborult, és „kivesztek” a talajból ezek a hasznos mikroorganizmusok nagy része. Szükség van a kellően változatos étlapra is, hogy minden szükséges tápanyag és nyomelem rendelkezésére álljon az ökoszisztéma élőlényeinek.
A növények a műtrágyákból tudnak valamennyi tápanyaghoz jutni (ahhoz a 4-5-höz, ami nélkülözhetetlen), de a talajélet nem tud mit kezdeni ezzel. Ha nincs a talajban szerves formában kötött tápanyag, egészen egyszerűen éhen halnak a hasznos létformák. (Bezzeg a patogének sokkal szívósabbak és köszönik, vígan elvannak a műtrágyázott, vegyszerezett kertekben is…te pedig szezonról szezonra vívhatod velük a szélmalomharcot.)
Az ökoszisztéma védelme: Tápanyagok és nyomelemek
Ergo, nincs más teendőd, mint visszanyúlni az ősi tudáshoz, és a természetes folyamatok szerint ápolni a kerted. A szerves tápanyagokat a talajélet feldolgozza, és a gyep számára hasznosítható formára alakítja át. Mivel ez egy lassabb folyamat, mint a műtrágya feltáródása, hosszabb időn át nyújt kiegyensúlyozott tápanyagforrást a növények számára.
A másik fontos táplálék a természetben a humusz. Ez az elhalt növényi részekből képződött rendkívül sokféle nyomelemet tartalmazó anyag a talaj életerejének az egyik legfontosabb eleme. A humuszalkotó humin- és fulvosavak a növények és a mikrobiom számára egy könnyen hasznosítható tápanyagforrás, egy igazi immunerősítő „vitamin koktél”, a konyhakerti termények „fűszere”. Sőt az egyik alappillére a talaj vízmegtartó erejének, hiszen 1 m3 humusz akár 800 liter vizet is meg tud kötni (szemben például a jó minőségű komposzttal, ami nagyjából 350-400 litert tud megtartani a talajban).
Szerencsére nem kell évszázadokat várnod rá, hogy a kerted talajában is képződjön huminsav, könnyűszerrel pótolhatod a Humin Garden talajkondicionáló termékcsalád granulált és oldatos kiszereléseivel.
Stressztűrő gyep lépésről lépésre: Egy egyszerű útmutató
Az első lépés a fűnyírás. Ilyenkor bátran vágd ’’tarra” a gyepet, hiszen felülvetés után egy ideig nem tudsz majd füvet nyírni.
Az őszi, késes gyepszellőztetés (akár 3-4 menet kell hozzá) remek magágyat készít a vetés előtt más teendőd nem lesz vele. Szükség esetén homokkal, tőzeggel vékonyan befedheted a magokat, hogy védd a kiszáradástól. De lehet, hogy puha magágyat enélkül nem is tudsz készíteni.
A tetejére jöhet a talajjavító: DCM Vivisol talajjavító.
Ezt követően egy koktélos permetezés következik. A vízhez adj Humin Garden Sol huminsav oldatot, és Esstence Origo Sprint gilisztahumuszt, hogy a frissen kelő magocskák számára a védelem ott legyen és a könnyen felvehető tápanyag, és a talajélet is erősödjön.
A kelés után bő egy héttel pedig mehet a szerves gyeptrágya a területre és egy ismétlő koktélos permetezés
A helyes ápolással és a jól választott fűmaggal a kerted képes lesz bármilyen szélsőséges időjárásnak ellenállni, akkor is, ha 2 hétre elmész nyaralni!
Stressztűrő gyepet kíván:
Molnár Gábor Éva kertészmérnök
https://kertfuvesites.hu