
A lugasunkat tehetjük a bejárathoz, de kerti pihenőnk fölé is, esetleg térelválasztó funkciót is elláthat a terasz és a kert között, vagy a kert két részében. A bejáratunkhoz helyezett lugasnál ügyelni kell arra, hogy a kialakítás megfelelő szélességű legyen. Pergolával pedig egész útvonalakat is befedhetünk, gyönyörű, hűs sétánnyá alakul a növények fejlődésével.
A háromemeletes, váltott karú, szárnyas lugas függőleges törzsű, és váltott irányban különböző magasságban elhelyezett, egy síkban kialakított karokból áll.
A tőtávolság 1,5-2,0 m. A törzskialakításhoz a tőkék legerősebb vesszőjét válasszuk ki, a többit tőből távolítsuk el.
A lugas kialakításának első évében kedvező esetben meghagyhatjuk a 0,8 m-es függőleges törzsrészt és az első emeleti 4-6 rügyes (40-70 cm-es) kar egy részét is. Az évközi növekedés során függőleges vesszőn fejlődő hajtást a törzs továbbneveléséhez függőleges irányban kössük ki, a többit a 2-5 cm-es hosszúság elérése után tőből távolítsuk el.
![]() |
![]() |
Az alakítás második évében a függőlegesen kikötött vesszőből meghagyjuk a következő 60-80 cm-es törzsrészt, és a következő ellentétes irányú, vízszintes, 4-6 (40-70 cm-es) karrészt. Az első emeleti karon a vesszőket két rügyre metsszük, a kar hosszabbításához 4-6 rügyes (40-70 cm-es) vesszőt hagyunk meg.
![]() |
Az alakítás harmadik évében csak az újabb 60-80 cm-es függőleges törzsrészt és az első emeletivel azonos irányú kar egy részét hagyjuk meg. A függőleges törzsrészről a fejlődő hajtásokat az előbbiek szerint kivétel nélkül távolítsuk el. Az első emeleti karon a rövid csapok felső vesszőjét fajtától függően rövidcsapra, hosszúcsapra, vagy szálvesszőre metsszük. A második emeleti karon rövidcsapos váltómetszést végezzünk. A következő években a karokon csercsapos váltómetszést és a karok hosszabbítását végezzük el.
![]() |
Az alakítás negyedik évében, amikor már a tőkék növekedése lehetővé teszi, a harmadik emeleti karon fejlődött vesszőkből a tetőrészt futtatunk be.
Gallai Mária