-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Rövidesen megérkezik a tavaszi felmelegedés, és el kell kezdeni a megújító munkálatokat. Ez egészen pontosan a gyepszellőztetést és a tavaszi indító tápanyagozást fogja jelenteni.
Miért kell gyepszellőztetni?
Ez az egyik leggyakrabban elmismásolt kerti teendő, pedig fontos, hogy az állományt megszabadítsd az elhalt fűszálaktól. Ezek ugyanis akadályozzák a vízelvezetést, és melegágyat biztosítanak a gombás fertőzéseknek. Ráadásul a késes frissítéssel a gyep gyökerét is fel tudod frissíteni, meglazítva a felső talajréteget, ami javítja a víz- és levegőháztartást is.
Hogyan gyepszellőztess?
Várd meg, amíg a hőmérséklet eléri az átlagos 12 °C-ot. Ezen a hőmérsékleten indul be a növények nedvkeringése igazán, ilyenkor tud gyorsan regenerálódni. Ha hidegben gyepszellőztetsz elhúzódó lesz az állomány visszasűrűsödése. Magát a szellőztetést tavasszal késes géppel végezd. Érdemes 2x átmenni a területen egymásra merőlegesen (azaz először hosszában, aztán keresztbe), hogy a töveket alaposan körbejárja a gép kése.
Kikopott gyep felülvetése, foltozása
Ha a gyep helyenként felritkult, vagy teljesen kikopott érdemes felülvetni a hiányos részeket. Ilyen esetben a gyepszellőztetést told ki nyugodtan április elejéig, közepéig, hogy kellően meleg legyen. A gyepszellőztetéssel a talaj morzsás szerkezetűvé válik, ideális magágynak. Ezért, ha felülvetsz érdemes a két munkálatot egybekötni. A magoknak viszont meleg kell, ezért ne kapkodj!
Tavaszi indító tápanyagozás
A tavaszi munkálatok során fontos feladat a talajjavítás. Erre a DCM Antagon talajjavítót ajánlom, rendszeres használatával akár egy éves szezon alatt visszaszorítható a sárga foltokat okozó gombabetegség.
A talajjavítót közvetlenül a gyepszellőztetés után szórd ki, majd 2-3 napig bő vízzel locsolj, hogy a granulátum feltáródjon, beolvadjon, majd hagyd száradni 2-3 napig a területet (ne öntözz feleslegesen). Várj 1 hetet, majd szórd ki a szerves trágyát.
Tavasszal ajánlható a DCM Vital Green és a DCM Mix2 használata.
- A Vital Greent akkor válaszd, ha szereted, ha szeretsz fűnyírózni, és igazán smaragdzöld gyepre vágysz.
- Mix2 akkor jó választás, ha jobban szereted, ha nem nő túl gyorsan a fű. Ez is életerős, zöld színt ad, viszont a levél hajtatás helyett a bokrosodást, gyökérnevelést ösztönzi.
Tavaszi fűnyírási magasság: 4 cm. Az első vágás előtt mindenképp ellenőrizd a fűnyíró kését, hogy elég éles-e?
Tavaszi regeneráló koktél
A gyepszellőztetés után az a cél, hogy mielőbb helyre rázódjon a gyep. Ezért használjuk a talajélet támogató koktélt. (Ami a gyepbetegségek visszaszorítását is segíti, és a talajkártevők ellen is preventív védelmet nyújt.)A koktél kipermetezésével mindenképp várd meg a +12°C-ot, és a gyepszellőztetés utáni 14. nap környékére időzítsd!
A gilisztahumusz alapú Esstence termékekben élő mikroorganizmusok is találhatóak, amelyek a hideg talajon nem aktiválódnak.
A koktél 100 nm-re:
- 1 l Esstence Origo Sprint- gyors regeneráló
- 1 l Esstence Bug Stop- kártevők ellen prevenció jeleggel
- 0,2 kg Humin Garden Plus- granulált humusz
- 0,1 l Amalgerol- talajkondicionáló
- 5 l víz
A hatékony prevenció megteremtése érdekében a koktél kipermetezését érdemes legalább 2-3 alkalommal megismételni fűnyírás után.
Tavaszi öntözés
Ha végeztél a tavaszi megújító munkálatokkal állítsd be a tavaszi programot az öntözőrendszereden. Este soha ne öntözz, lehetőleg a hajnali órákra időzítsd. Tavasszal az időjárás és a hőmérséklet függvényében elegendő 3-5 naponta locsolnod. Fűnyírás után egyszer biztosan, de talajnedvesség és hőmérsékletfüggő. Egy a biztos, hogy minden nap nincs miért öntözni (kánikula kivételével).
A kertednek szükséges víz mennyiség kiszámításához használd a Móricka módszert és a táblázatot.
Ha mindezzel megvagy, akkor a nyárig már csak a fűnyírással lesz teendőd, minden más szépen halad a maga útján!
Egészséges, szép kertet kíván:
Molnár Gábor Éva, a füvesasszony