Milyen típusú füvet használnak a sportpályákon?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

A színes televízión keresztül ugyanis a focipályák zöld gyepe volt az a dolog, amely a legszembetűnőbb különbséget jelentett a fekete-fehér tévékhez képest. Nos, sokan a fekete erdei természet szépsége miatt kedvelték a német Klinika című filmet, de a lényeg mindkét esetben a zöld szín, amit élvezhettek.

Aki szereti nézni a focimeccseket, az biztosan emlékszik még rá, hogy nézett ki képernyőn keresztül a pálya gyepe néhány évtizeddel korábban és hogy néz ki ugyanez ma. Annak idején, amikor a színes tévék megjelentek, a sportközvetítés volt az egyik első olyan műsor, amelyen keresztül a legtöbben meggyőződtek az akkor még nem annyira elterjedt csodában.

Pedig a focipályák füvesítése sem volt egy egyszerű történet és több fázison esett át, mire eljutottunk a ma látható gyepekig, amelyek egyenletesek, egyszínűek, kevésbé használódnak el és a színük is kifogástalan. Jöjjön ezzel kapcsolatban egy kis áttekintés.

A sártengertől a szintetikus fűig

Pixabay

Korabeli fotókon és más archív felvételeken pontosan látható, hogy a labdarúgás korai időszakában a focipályák gyepe eléggé kezdetleges volt. A legtöbb helyen ugyanis annyi történt, hogy a település egy adott pontján kirajzoltak egy pályát, kapukat telepítettek és játszottak.

Gyakran szó sem volt telepített gyepről, úgyhogy, ha a vasárnapi meccs előtt esetleg nem végezték el a fűnyírást, arra is volt példa, hogy a játékosok különböző mezei virágok között szaladgáltak. Ezek a pályák gyakran egyenetlenek voltak és esős időben sártengerré változtak.

A szabványosítás első lépése volt a téglalap alakú, egységesített kapukkal ellátott pályák meghonosítása, de a természetes fű korlátai még mindig jelen voltak. Egy akciódús összecsapás során kirúgott fűcsomót nem volt egyszerű pótolni.

A műfű az 1960-as években jelent meg és ez forradalmasította a történetet. A műfű ellenállóbb és tartósabb, a pálya kiegyenlítettebb lett, ennélfogva kevesebb szerencsétlen sérülésre került sor, ugyanakkor a karbantartási költségek is kisebbek voltak. Úgyhogy igen gyorsan elterjed ez a megoldás a stadionokban.

A mesterséges gyepnek azonban, a fejlődés akkori szakaszában voltak korlátai és sokan kritizálták is, éppen ezért a fejlődés egy másik irányban indult el, mégpedig a természetes füves pályák javítása felé.

A szakértők a talajtan, a gyepgazdálkodási technológia és fejlett öntözőrendszerek segítségével egyenletes, sűrű és rugalmas fűvel ellátott pályákat biztosítottak. Az akkoriban kifejlesztett hibrid fűtípusok az intenzív igénybevételnek is képesek ellenállni és a zord időjárási viszonyok sem viselik meg. Mindezek miatt ezen pályák időszaka következett, egészen a hibrid és szintetikus felületek megjelenéséig.

Az elmúlt két évtizedben, sok más területhez hasonlóan, a technológiai innovációk nyomán a gyepesítésben is számos változás történt, mondhatni előretörtek a hibrid és szintetikus fűvel ellátott pályák, amelyek sikeresen vegyítik a természetes és a műfű előnyös tulajdonságait.

A hibrid fűvel ellátott pályákon keverve jelennek meg a természetes és hibrid fűszálak, ez pedig a tartósságot, az ellenállóképességet is jelentősen növeli. Ugyanakkor, a szintetikus felületek hatékonyabb lengéscsillapító tulajdonsággal rendelkeznek, jobban tapadnak és ennek köszönhetően a játékosok számára is nagyobb biztonságot adnak.

Technológia a fociélmény szolgálatában

Az, hogy a korábbi időszakokhoz képest az elmúlt 10-15 évben a sportpályák füvesítése ilyen jelentős fejlődésen esett át, elsősorban a technológiának köszönhető. Ahogy számos más területen, például az építőiparban, vagy a közlekedésben, úgy a kertészetben is számos olyan innováció jelent meg, amelyek ezt lehetővé tették.

A felhasznált újítások közül érdemes megemlíteni az olyan korszerű vízelvezető rendszereket, amelyek áteresztő képességüknek köszönhetően hatékonyan kezelik a vizet, egyben a talaj erózióját is képesek csökkenteni. Ezenkívül, a korszerű sportpályák esetében LED-es és más olyan világító eszközöket is használnak, amelyek fokozzák a fű növekedését és kihatással vannak annak a színére is.

Ezeken a pályákon különböző megfigyelő rendszereket és érzékelőket is elhelyeznek, amelyek a terepi viszonyok optimalizálását biztosítják, míg az adatelemzés és a játékoskövetési technológia a játékosok biztonságának és teljesítményének fokozásához járul hozzá.

A mai kor egyik fontos jelszava a környezetvédelem és a felelősen gondolkodó egyének és csoportok odafigyelnek saját környezetvédelmi lábnyomuk csökkentésére. A fenti technológiákat használó pályák esetében az alkalmazott megoldások szintén ezt a célt szolgálják. Környezetbarát anyagokat használnak, a gyepesítést pedig őshonos fajokkal végzik, amivel csökkentik a vízfogyasztást és hozzájárulnak a biodiverzitás javításához is.