-
karbantartó
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Fémipari összeszerelő
2024. 11. 23
-
Hegesztő_villanyszerelő - Külföld
2024. 11. 23
-
Project koordinátor - Dél-Dunántúl
2024. 11. 23
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Sokan esnek abba a hibába, hogy úgy vélik a füvesítés a terep elegyengetésével és a magok kiszórásával indul, holott ez egyáltalán nem így van. A sikeres füvesítés SOKKAL korábban kezdődik.
A legfanatikusabbak akár 1 évvel előbb is elkezdik, hogy az összes gyomot ki tudják irtani, keljenek azok az év bármely szakában. Persze nem kell így tenned elég, ha most előre tervezel az őszre. Legyen az új füvesítés vagy az elmúlt hetekben a vízhiány miatt tönkre ment gyep megújítása a célod.
Az őszi vetés előnyei:
Noha az év bármely szakaszában lehet füvesíti, hiszen mi is csináltunk már tél alá és nyári vetést is, azért mind közül az őszi a legoptimálisabb.
- Ilyenkor általában velünk vannak már az égiek is, mert még elég meleg a talaj, de már nem perzsel úgy a nap, és ez mindenképp kedvez a gyors csírázásnak és a zsenge szálak növekedésének.
- Van lehetőség előkészíteni alaposan a talajt. Az elmúlt huszonévnyi munkám során még soha nem láttam olyat, hogy bárki is a fagyott talajba forgatta volna be a talajjavítókat, hogy a tavaszi vetésre gazdag legyen a föld, mert nincs értelme és nem is igazán lehet megcsinálni…Az ősszel előkészített talajt pedig tavaszra újra kell lazítani, de talán a lassan felemelegedő talaj a gátja gyors füvesítésnek.
- Ősszel kevésbé intenzív a gyomkelés, mert a magról kelők már lassan a vegetációs időszak végén járnak (kivéve tyúkhúr, veronika).
- Mivel a talajfelszín meleg, a talajkártevők is a felső rétegekben tanyáznak, így teljesen bio és mikrobiológiai szerekkel is hatékonyan gyéríthetőek.
Ha pedig még most, időben előkészülsz rá, akkor szeptember 1 körül már földben is lehetnek a magocskák, hogy a lombhullás előtt megerősödjön az állomány.
Nézzük, mit kell tenned ezért?
- Meg kell szabadulnod a gyomoktól, vagy az elhalt fűállománytól, a „zöld” részektől, hogy egy művelhető, tiszta felületet kapj. (Ezt megteheted permetszerrel is, de akár a hagyományos ásó-kapa módszerrel is.)
- Elő kell készítened a talajt:
- megszüntetni a talajtömörödöttséget, átforgatással, homok vagy tőzeg bekeveréssel (akár mindkettő), azaz fizikai szerkezetjavítást kell csinálnod.
- elvégezni a talajfertőtlenítő kezeléseket a kártevők ellen: ez esetben is különböző szerek állnak a rendelkezésedre. Ha kevés talajlakód van, akkor érdemes távoltartót alkalmazni (mint az Esstence Bug Stop, ami a talaj mikrobiomjára is jó hatással van), de szükség esetén be kell vetni a vegyszereket, ha túl nagy a populáció. Ha száraz a talaj, akkor mikrobiológiai szerekkel ne bíbelődj, nem tudnak benne hatékonyan működni.
- fel kell tölteni tápanyagokkal a talajt, hogy legyen miből kondíciót merítenie az új állománynak. A szerves tápanyagok biztosítása javítja a talaj vízmegtartó képességét is, így jobban fogja bírni a szárazságot is. Ehhez használj Italpollina csirketrágyát és Humin Garden Plus-Sol folyékony humuszt a mély talajmunkákkal egyidőben bekeverve.
- a szintezés befejezésével utolsó lépésként DCM Vivisol talajjavítót szórj ki és dolgozz be a felső 5 cm-es rétegbe. Ha valamiért ez a lépés kimarad, a magvetésre is kiszórhatod, majd a kelesztő öntözéssel bemosódik a talajba.
És végül kezdődhet a móka: elszórhatod szeptember elején a magot.
Tipp: az őszi füvesítés során indító trágyaként mindenképpen foszforban gazdag típust válassz, mint a DCM Mix2, ami a gyökérzet erősítését támogatja. Csak nitrogénben gazdag gyeptrágyákat hagyd meg tavaszra.
Mi kerüljön a földbe?
Mivel egyre szélsőségesebb problémákat szül a klímaváltozás (mint a téli-nyári aszály), és egyre több helyen vezetnek be már kora nyáron vízhasználati korlátozásokat, szerintem érdemes szárazságtűrő fajtákban gondolkodni.
Ezek abban különböznek a többi fajtától, hogy mélyrenyúló, nagy gyökérzetet nevelnek (a Barenbrug Water Saver típus akár 60 cm-eset is), ezért a talaj rejtett vízkészleteit is fel tudják használni, szemben a 5-8 cm-es gyökérzetet nevelő társaikkal. Persze ez sem csettintésre lesz ilyen erős, az első évben épp úgy pátyolgatni kell, mint a többieket, mert idő mire megnöveszti a gyökereit.
Tipp: ha mégis úgy döntesz, hogy más fajta tetszik (mert puhább, vékonyabb szálú), neveld okosan a gyepedet! Megfelelő öntözési technikával és speciális tápanyagozással el tudod érni, hogy a sekélyebb gyökérrendszerű gyepek is növesszenek mélyebbre nyúló szálakat. Ehhez ritkábban, nagyobb adag vízzel kell locsolnod.
Az idei első kánikula hullámban több ügyfelem is örömmel számolt be róla, hogy a gyepük a rendszeres talajjavításnak és a szoktatásnak köszönhetően úgy is szép maradt, hogy csak 3-4 naponta öntözték kiadósabb mennyiségű vízzel.
Ha az állományod kellően dús, és mély gyökérzetet nevel, rengeteg kertápolási munkától kímél meg, sőt komoly összegeket is megspórolhatsz így az öntözésen.
Ahhoz, hogy ilyen stressztűrő, gazdaságosan fenntartható kerted legyen 1-2 évet BIZTOSAN igénybe fog venni, és addig sajnos babusgatni kell a kertet:
- rendszeresen talajjavítózni,
- táplálni a talajéletet szerves tápanyagokkal, humusszal, és
- okosan nevelni a gyepet (vágással, öntözéssel).
Manapság már egy kényesebb fűfajta vetése garantálja az állandó szélmalomharcot, hiszen az esztétikumának fenntartása őrületes munka és alapanyagigényt támaszt feléd. Folyamatosan pátyolgatnod kell, állandó növényvédelemre és rettenetesen sok vízre szorul, egyszerűen fenntarthatatlan. Az ilyen gyepek szoktak 1-2 hét alatt tönkremenni, amikor a tulajdonos elmegy nyaralni, és a szomszéd csak a virágokat jön át meglocsolni…
Ha élvezni szeretnéd a kertedet, én azt javaslom inkább egy könnyen fenntartható gyepre törekedj. Hidd el, egy szárazságtűrő fűmag is nagyon szép és kellemes érintésű tud lenni( új faját ezt kiválóan tudják biztosítani), ha megfelelően ápolod.
Igyekezz visszaállítani a talajban a természetes folyamatokat, az eredeti funkciókat, hogy az valóban:
- éljen,
- lélegezzen,
- halmozzon fel tartalékokat tápanyagban és vízben egyaránt, és akkor megtörténik a csoda!
Látni fogod, hogy a rendszer kis túlzással önfenntartó lesz, nem kell az első kánikulai napon rettegned, hogy mi lesz estére a gyeppel, elfelejtheted az állandó küzdelmet a gombabetegségekkel: mert a természet csodálatosan működik az ember nélkül is… ha pedig egy kicsit még be is besegítesz neki!
Viszont!
Felejtsd el a műtrágyázást. Teljesen. Nincs olyan, hogy egy kis szerves, a többi hónapban pedig jó lesz a mű… Az egyik kioltja a másik hatását. A műtrágya tönkreteszi a talajt, a mikrobiomot, egy üres ültetőközeggé silányítja a földet, amiben csak a patogén életformák érzik jól magukat.
Helyette:
Helyezd a fókuszt a szervesalapú feltöltésére (DCM szerves gyeptrágyák), erősítsd az egészséges talajéletet gilisztahumusszal (használd az Esstence Origo Sprint-et), és adj kondíciót a fűnek könnyen hasznosuló humuminsavakkal (Humin Garden Plus ).
Akár teljesen új, akár a tönkrement gyeped helyére szeretnél füvesíteni ősszel: MOST kell elkezdened dolgozni érte. Az előkészítési munkálatokhoz, a gyommentesítéshez, a talaj tápanyagfeltöltéséhez időre van szükség. Pláne, ha vegyszeresen gyomirtasz, utána ki kell hevernie a talajnak az invazív eljárás okozta sokkot, hogy a magocskák már megfelelő környezetbe kerüljenek.
Egészséges talajt és sikeres őszi füvesítést kíván:
Molnár Gábor Éva
a füvesasszony