-
Kőműves
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
takarító
-
Értékesítő
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Aki nem szeret ősszel lombot gereblyézni, annak jól jöhet egy lombporszívó. Utánajártunk, hogy megéri-e, és mit tudnak a piacon lévő készülékek.
A hétvégi fagyos szél lesöpörte a lombhullató fák és cserjék leveleinek zömét. Sebaj, hiszen a nagytakarítást megkönnyíthetjük egy lombszívó bevetésével. Mivel Édenkertész ilyet még nem látott, körbenézett a piacon és kiderítette, mit kell tudnunk erről a szerkentyűről.
Lombszívó vásárlása
Egy mindentudó lombszívó minimum három funkcióval kell, hogy rendelkezzen: szívjon, aprítson és fújjon
Azért előnyös, ha fúj is, nemcsak szív, mert célszerű a lombot először befújnunk a kertünk egyik sarkába, hogy onnan könnyedén felporszívózhassuk.
Az aprító funkcióval csökkenthető a keletkező zöldhulladék térfogata, illetve a darabolás elősegíti a komposztálhatóságot.
Egyes gépek - teljesítményük függvényében - az erősebb levélzet vagy a nedvesebb lomb összegyűjtésére is alkalmasak. A dió- és ecetfa leveleit gyengébb teljesítményű géppel szinte lehetetlen összegyűjteni, mert a szívós lomb könnyen eltömíti a porszívó ventillátorát.
Magasabb kategóriás gépeknél állítható a fújás, illetve a szívás teljesítménye. A kisebb szívófokozat az avar, papírdarabok és ezekhez hasonló könnyű hulladékok felszívására való, míg a turbószívó funkció fellazítja a nedves, letaposott avart is és rögtön beszívja a gyűjtőzsákba. A turbófújó segítségével nagy mennyiségű avar, nagy felületen történő összefújását, összeterelését oldhatjuk meg, míg az enyhébb fújó fokozat segítségével az érzékenyebb növények közül takaríthatjuk ki a hulladékot.
A hullott lombot távolítsuk el az ereszcsatornákból és aknákból is.
A lazább levélüledéket erős lombszívóval (inkább a fújó fokozatban) is eltakaríthatjuk, de a vastag, letapadt szennyeződést lapáttal célszerű kiemelni a csatorna aljáról.
A munkát különböző kiegészítők könnyíthetik, mint például a vállheveder, pótfogantyú vagy a szívócső végéhez erősített támasztókerék. Érdemes figyelni a gyűjtőzsák térfogatára, hogy az passzoljon kertünk méretéhez.
A megőrölt leveleknek a helye a komposzthalomban, vagy komposzt silóban van, és a komposztálási folyamat így sokkal rövidebb lesz, mint ha az őröletlen levelekkel kéne bánnunk.
Kivételt csak a beteg, fertőzött levelek jelentenek, amelyeket jobb elégetni vagy elszállíttatni. Ne tagadjuk, hogy a lombszívók használata - a lombgereblyékkel szemben - részben divat is.
Azonban vannak olyan helyek, ahová a lombgereblyével egyszerűen nem lehet hozzáférni, a lombszívó viszont ott is használható. Gondoljunk csak arra, amikor a levelek a sövény közé vagy a virágágyásokra hullnak, ahonnan szinte lehetetlen a hagyományos eszközökkel kiszedni, a növények sérülése nélkül. Lombszívónkkal, vagy ez esetben inkább fújónkkal viszont gond nélkül eltávolíthatjuk őket a kényes helyekről is. Ugyanígy nem gond a kavicsos út közeinek megtisztítása sem. Itt azonban vigyáznunk kell, mert a lombszívó által véletlenül felszippantott nagyobb kavicsok összetörhetik a turbina műanyag lapátját (a természetellenes hang rögtön jelzi ezt), amin már csak a szervizben tudnak segíteni.
A kisebb kavicsok ugyan átjutnak a turbinán, de ezek sem használnak a gépnek, ezért az ilyen helyeken érdemesebb a fújó funkciót használni. A szívó-fújó funkció átváltása egy külső kar segítségével a gép belsejében lévő terelőlemezekkel történik.
Vigyáznunk kell arra, hogy amikor szívásról fújásra váltunk, a gépet mindig fel kell emelnünk, nehogy valamilyen nagyobb darab legyen éppen a terelőlemezek között, és az átváltással sérülést, törést okozzunk.
Lombszívó - akkus változat
Az AL-KO-nak három különböző teljesítményű kézi lombszívója van, ezek 2000, 2200 és 2400 W-osak, de kiváló gépeket találunk a Black+Decker, Husquarna, Toro, Stihl, Remington márkák között is. Lombszívónk motorjai lehetnek benzinesek vagy akkumulátorosak, ez utóbbiak előnye, hogy könnyebb súlyukkal ideálisak otthoni használatra.
Lombszívó - a benzines típus
Nagyobb területekhez (kempingek, sportpályák) használható az AL-KO benzinmotoros, négykerekű lombszívója. A 4 lóerős, négyütemű benzinmotor által hajtott, hegesztett acél turbinás gép értelemszerűen fújni nem tud, csak szívni. A szűkebb helyekhez külön kapható hozzá egy szívócső, amelynek segítségével akár a bokrok alól is fel tudja szívni az avart. A négykerekű Hurricane 750 B teljesítménye részben a motor fordulatszámával, másrész a kerekek magasságállításával szabályozható. Használata előtt a talajt nem árt átvizsgálni, hogy nagyobb hulladék anyagok (sörös doboz, ácskapocs stb.) ne legyen a talajon, mert az még az acél turbinát is eltörheti. A kerekes lombszívó szintén jelentős térfogatcsökkentéssel megdarálja az avart, és egy több mint 200 l-es gyűjtőzsákba gyűjti össze, ahonnan cipzár nyitása után üríthető a kiváló komposzt alapanyag.
A lombszívók ára márkától, teljesítménytől motor típustól függően 20 000-200 000 Ft körül mozoghat.
Plusz egy egyszerű, filléres trükk
Ha már van egy levélhalmunk, és szeretnénk összeaprítani. A legolcsóbb megoldás, ha átmegyünk rajta fűnyíróval.