-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Horgos Rakodó Teherautó-sofőr (CE)
2024. 11. 21
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Komissiózó / Rendelés ellenőr
2024. 11. 21
-
Teherautó sofőr (CE) Frigo disztribúció
2024. 11. 21
-
Tolóoszlopostargonca-vezető
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Belátásgátló vagy térelválasztó? Egyaránt népszerű választás a különböző növényekből ültetett sövény. Lehet az egy szép tujasor, ciprusok, borókák, virágos cserjék vagy lombhullató sövények.
A sövény növények jellegzetesen sűrűre vannak ültetve, így rövid idő alatt az egyes példányok összeérnek, és egymásba nőnek, összekapaszkodnak. Egy hosszú sövénynek ez stabilitást ad, pl. szeles időben és porfogók is.
Hogyan lesz igazán szép a sövényed?
Telepítés
Fontos, hogy jól legyen megtervezve a sövény. A faj(ta)választásnál figyelembe kell venni a célokat: ha egy örökzöld, belátást gátló sövényt szeretnél, akkor magasra növő, a metszést, formázást jól tűrő oszlopos növényeket kell választanod, ha pedig egy üde színfoltra, virágos falra vágysz, akkor színes virágú cserjéket érdemes választani (pl. nyári orgona, rózsalonc, jezsámen, aranyvessző, viráglonc...). Fontos tudni, hogy a virágzó cserjék kevésbé igénylik a gondozást, formázást, de nagyobb a helyigényük.
A növények egymástól és pl. a kerítéstől való ideális távolsága fajonként változó. Amíg a leylandit érdemes 1-1 méterre ültetni egymástól és a kerítéstől is, hogy a belső oldalon is gondozható legyen, addig egy fagyalt bátran lehet akár 2 sorba, háromszögkötésbe 20-30 cm-es távolságra ültetni egymástól, hogy mihamarabb egybefüggő, sűrű sövényt kapjunk.
Már a telepítés során oda kell figyelni a talajminőségére és a tápanyagok biztosítására. Az ültetéshez használhatsz komposztot vagy a sokkal kezelhetőbb granulált Tribu marha-, vagy Italpollina csirketrágyákat, amit alaposan bele kell keverni az ültető gödörbe. Szerves trágya pelletek 25 kg kiszerelésben vásárolhatók (1 m magas növények alá kb. 0,5 - 1 k-ot kell szórni). Van, amikor a DCM Vivimus ültető talajjavító a legjobb választás, mert lazítja is a talajt miközben értékes tápanyagokkal látja el a növényt. Keverd össze a kerti talajoddal 50% arányban és a növény gyökere köré töltsd be.
A drága növények ültetésénél elengedhetetlen a használata, mert a kemény talajban éveket kell várni amíg annyi erőt gyűjt a növény, hogy meginduljon oldalra és lefelé a gyökérrendszer növekedése. Ezt lehet az előrelátó, talajjavításos ültetéssel lerövidíteni.
Ültetéskor gyökereztetők használata kötelező
Ha jól elfáradtál az ültetésben, akkor még mindig van egy nagyon fontos dolgod, hogy a fejlődés útjára lépjen majd az a növény. A sövénytelepítés nincs befejezve, ha a földbe kerültek a növények. A vízzel történő beiszapolás előtt ki kell osztani a növényekre a gyökérindító – gyökereztető tápanyagot.10 liter vízbe önts 0,5 Humin Garden Plus Solt, örökzöldek esetében 0,15 l Smaragd Mg-ot, lombhullatók esetében pedig 0,15 l Smaragd Extra Zn/Mn-t. Utána alapos öntözés következik.
Gondozás
A sövény épp úgy, mint a gyep kívánja a rendszeres víz- és tápanyag utánpótlást. A csepegtető öntözéseket én csak az ültetés évében vagy utána még 1-2 évig javaslom, mert felszoktatja a növények gyökereit a talajfelszínhez. Erős szélben vagy hatalmas esőzésekkor instabillá válhat ezért a sövény. A megeredés utáni évben érdemes átállni időjárástól függően a heti 1-2 kiadós öntözésre.
A rendszeres sövény ápolás része a tápanyag utánpótlás. Az Örökzöld rutint a fenyő-, boróka- és tujafélék ápolására és kondicionálására dolgoztam ki.
Ennek 4 lépése:
- tápanyagpótlás Humin Garden Plus Sollal (fulvósav és huminsav), folyékony humusz
- az immunitást adó magnézium pótlása Smaragd Extra Mg és
- talajbaktériumok támogatására Amalgerol, a növényi C-vitamin
- növényvédelmi feladatokhoz rezes lombtrágya a Scudo (fontos része a gondozásnak).
Ez a 4 lépéses kezelés a legtöbb esetben visszafordítja a barnulást, felkopaszodást. (Persze, ha egy nagyon legyengült állományod van, amiben már csak pislákol az élet célszerűbb kivágni és újra telepíteni a sövényt).
A lombhullató sövények esetében hasonló a tápanyag utánpótlást és kondicionálás, csak a magnézium helyett a kalcium pótlását kell megtenni. Ezt én a Smaragd TurboKalciummal (mikroelemes) szoktam megtenni, ami permetezhető lombtrágyaként és beöntözéshez is alkalmazható. Ezt a terméket jó szívvel szoktam ajánlani a szárazságfoltos gyepekre is, segít megállítani a vízhiány okozta stresszt, támogatja a növény túlélését, ha pajorok támadják meg a gyökérrendszert. De kiváló szolgálatot tesz a lombhullató növényeknek is, ha klorózis tüneteket mutatnak. Nitrogén tartalma a növekedést serkenti, Kalcium, Magnézium, Cink és Réz tartalma a növény immunitását támogatja. Ezeken felül az oldat további nyomelemekkel támogatja a hiánybetegség tüneteit mutató növény regenerációját. Kifejezetten javítja a növények légaszály-tűrő képességét, így egész évben kúraszerűen alkalmazva a legszárazabb nyarakon és teleken is gond nélkül lép túl a sövény.
Metszés, formázás
Általánosan elmondható, hogy a sövényeket tavasszal érdemes erőteljesebben visszavágni, formázni, úgynevezett fiatalító metszéssel. A virágzó sövények esetében csak elvirágzás után tudjuk ezt megtenni.
A lombhullató és örökzöld sövények esetében nyári szezonban csak kisebb formára igazításokat javaslok, minden esetben a kánikulai meleget kerülve. A formázásnál érdemes téglalap vagy kúp alakú formát kialakítani. A fejtetőre állított háromszög, bármilyen szép is, télen a hó súlya alatt szétnyílhat, stabilitását veszítheti.
Oldalnézetből a sövény formája:
A túlnőtt sövények esetén a formára igazítást, a mélyvágásokat csak tavasszal ajánlott kivitelezni. A megújulás energiát kihasználva tavasszal a korosabb lombhullató sövényeket újra fakaszthatjuk. Ilyenkor bátran lehet használni a metszőollót és a fűrészt egy kiadós tápanyagpótlás mellett.
Kis odafigyeléssel a sövény kerted igazi éke lehet!
A felsorolt talajjavítók és tápanyagok beszerezhetők itt!
Szép sövényeket kíván:
Molnár Gábor Éva, kertészmérnök
www.kertfuvesites.hu