-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Kőműves
-
Asszisztens
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Senior Business Analyst - Budapest, XIII. kerület
2024. 11. 23
-
Junior épületgépész mérnök
2024. 11. 22
-
Könyvelő
2024. 11. 22
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az őszi vetés sok szempontból előnyösebb, mint a tavaszi, hiszen nem kell a gyomokkal hadakozni, van idő előkészíteni a talajt alaposan. Viszont könnyű kicsúszni a kedvező meleg időjárásból, és a lehulló falevelek is gondot okozhatnak. Rátelepedve a zsenge fűszálakra lefojtja azokat, teret engedve a gombás fertőzéseknek.Viszont késő ősszel (a lombhullás után), tél alá vetéssel még sikerre vihető az új füvesítés.
ajnos azonban nem lehet előre tudni, hogy a feltöltéshez, talajcseréhez használt földnek milyen az előélete, minősége. Ezért a talajproblémák megjelenése télen sem ritka jelenség. A talajfeltöltés során sokszor kimarad egy fontos lépés: a hozatott és a régi talaj összedolgozása, ami miatt a rétegek külön funkcionálnak, nem pedig egy egészként. Ez a tápanyag-, víz- és levegőháztartásban is problémákat okozhat az alig kikelő fűállományban.
Bármelyik probléma miatt lehet, hogy a vetett terület sárga foltokkal tarkítottá válik hirtelen és a frissen kelő fű hanyatlásnak indul, sárgul,sőt sok esetben ki is pusztul, ha nem segítesz neki túlélni. Legtöbb esetben a gombabetegség is közrejátszik ebben a folyamatban, mert a betegségek nem alszanak téli álmot.
A sárgulás jelei ellen azonnal és határozottan fel kell lépned, még ha tél is van. Noha a fűszálakban a nedvkeringés lelassult a hidegben, a kondicionálás jelentheti az egyetlen megoldást. Tavaszig súlyosbodhat a probléma, és akár a terület felülvetése vagy újrafüvesítése is szükségessé válhat.
Mit kell tenned a beteg gyeppel?
Meg kell őrizned az állomány kondícióját. Szerencsére a lelassult természetre is lehet hatni! A talaj képes ilyenkor is a gyenge napsütés és a bőséges tápanyagok energiáját hasznosítani és segíteni az erőtlen vetésnek. Egy kis segítséggel képes a fű ilyenkor is összekapni magát, ami a túlélés záloga.
Az első és legfontosabb teendő a fű megtáplálása,életerejének megőrzése. Ehhez a Humin Garden Plus Sol folyékony humuszt ajánlom könnyen hasznosítható lombtrágyaként, amit 5°C-ig bármikor ki lehet permetezni (vagy beöntözni). A sárga foltok oka télen is szinte mindig a tápanyaghiány, ezért a Humin Garden Plusszal való sürgős kezelés életmentő beavatkozás.
Amennyiben kitudsz lesni egy- egy olyan napot, amikor a hőmérséklet +5°C fölé kúszik, akkor a Switch gombaölőszer is kijuttatható a területre.
Emellett azonnal el kell kezdened a talajjavítást is, mert a mikro granulátumok lassabban fejtik ki a hatásukat. A talajjavítás fontos eszköze a szerves tápanyagpótlás, amit a DCM Vivisol talajjavítóval, vagy a DCM Mix2 szervesanyaghoz kötött tápanyaggal télen is el tudsz kezdeni! Fontos tudnod, hogy egy alkalom nem lesz elég, akár egy teljes szezont is igénybe vehet a talajjavítás és a gombabetegségek visszaszorítása.
És utána sem érdemes visszatérni a műtrágyázás gyakorlatához, mert a gyepbetegeségek is könnyen visszatérnek. Ennek oka, hogy a talajban található mikrobiom (talajélet, a hasznos mikroorganizmusok együttese) lassan épül fel, viszont szerves tápanyagok nélkül gyorsan pusztul.
A talajélet jelentősége az, hogy élhető teret biztosít a növényeknek: fenntartja a tápanyagok, a víz és a levegő körforgását, lehetővé teszi, hogy a növények gyökerei hozzájussanak az élet feltételeihez és biztosítják a gyep immunitásához, stressztűréséhez elengedhetetlen pufferképességet. A minigranulátumokat a téli csapadék fogja bemosni a talajba, mert az öntözőrendszerilyenkor már fagytalanítva van. Ennek ellenére nyugodtan kilehet szórni, nem kell attól tartanod, hogy télen perzselni fog a lassú oldódás miatt a tápanyag.
A Humin Garden Plus Sol használatának receptje
Permetezéshez: 10 liter vízbe 0,25l Humin Garden Plus Solt kell önteni. A gyengébb, ritkásabb részek kapjanak nagyobb adagot. A 10 liter kb. 200 -250 nm-re elegendő. Ezzel a keverési aránnyal egész évben kezelheted a gyepállományt bármikor, de a kertápolási szezonban inkább az esti órákban használd,mert éjszaka a levélen felszívódva sok hatóanyag közvetlen hasznosul,majd a reggeli öntözéssel a talajra is jut belőle (támogatva a mikrobiomot). A Humin Garden Plus barna színű, és erősen fog, ezért a kertet a lemosódásáig nem javallott használni.
A foltok beöntözéséhez: 10 liter vízbe 0,25 l Humin Garden Plus Solt kell önteni, és alaposan átitatni a problémás területen a talajt. 10 liternyi keverék kb. 3-4 négyzetméterre elengedő.Fagymentes (+5°C feletti), szép időben bármikor alkalmazható.
A Vivisol használata
A 25 kg-os DCM talajjavító granulátum 2-300 nm-es területre elegendő. Kiszórás után nedvesség hatására feltáródik és beolvad a talajba. Ha van rá módod, segítsd elő a folyamatot öntözéssel. Ha nincs, akkor a téli csapadékra is hagyhatod a munkát, nem fog perzselni télen.
A talajjavító hosszútávon fejti ki hatását:
- segíti a talajélet egyensúlyának helyreállását speciális mikroorganizmusaival
- táplálja a földet értékes szerves tápanyagokkal.
Ha egy szezonban végig használod a talajjavítókat a következő évben arra leszel figyelmes, hogy az állomány sokkal kevésbé beteges, gyorsabban újul meg gyepszellőztetés után, sőt a nyári kánikulában se fog szenvedni. Ez annak tudható be, hogy a talaj újra elkezd aktívan funkcionálni: megtartja a nedvességet, hasznos mikroorganizmusaival fenntartja az élet körfolyamatait.
Ezzel szemben a műtrágyázás során, ami nem támogatja a talaj minőségi javulását (humusz és mikrobiom tartalmát) az figyelhető meg, hogy egyre nagyobb dózisokra van szükség a szinten tartáshoz, és egyre több a betegség, ami vegyszeres beavatkozást kíván. Ez pedig egy ördögi kör, ami oda vezet, hogy a kertedben a talaj már csak egy kietlen ültetőközeg lesz, amiben csak kemikáliák tömkelegével tartható fenn ideig-óráig a gyep.
Ezért is javaslom minden hozzám fordulónak, hogy mindig fordítson figyelmet a talajjavításra. Csak ez az egy módja létezik a fenntartható, környezet- és emberbarát kertápolásnak!
A cikkben kiemelt termékek a Kertfüvesítés Webshopban beszerezhetőek!
Ha időben cselekszel szinte borítékolható a siker, és megmenthető a gyengélkedő állomány!
Sikeres mentőakciót, és egészséges gyepet kíván:
Molnár Gábor Éva, füvesasszony