-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Óvodapedagógus
-
Értékesítő
-
Asszisztens
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
karbantartó
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A fali kövirózsa (Sempervivum tectorum L.) bemutatása
A tőrózsáiból szőnyeget alkotó fali tavirózsa egy pozsgás növény. A „kotló és csibék" megnevezés (az angol "hens and chickens" kifejezésből kapva nevét) arra utal, hogy a nagyobb tőrózsákból, vagyis a „kotlókból" kisebb rózsák sarjadnak, és ezek a „csibék".
Alacsony növésű, 10 cm-es évelő növény, nagyon gyorsan terjed, akár 60 cm szélesre is elterjedhet rövid időn belül. Habár elsősorban tőrózsája miatt termesztik, a fali kövirózsa virágzik, 30 cm-es virágfüzéreket hajt. Levelei lehetnek pirosak, zöldek, vagy a két szín keveréke.
A fali kövirózsa nap- és talajigénye
A kövirózsát teljes napsütésben vagy félárnyékban, jó vízelvezetésű talajban termesszük. Délen a félárnyékot kifejezetten kedveli, de a jó vízelvezetésű talaj mindenhol szükséges.
A fali kövirózsa gondozása
A nagyobb tőrózsák virágzás után elpusztulnak, de előtte számos ˝csibét˝ növesztenek, melyek átveszik az ő helyüket. Ha szaporítani szeretnénk, egyszerűen válasszuk le a csibét a kotlóról, és ültessük el. Az ültetéshez kevés talaj is elegendő, mivel a kövirózsa könnyen gyökerezik.
A fali kövirózsa kertdíszítésben való használata
Mivel szárazságtűrő, pozsgás növény, a fali kövirózsa a sziklakertek kiváló évelő díszítői. A kövirózsát az őzek sem eszik meg.
A fali kövirózsa latin nevének eredete
A kotló és csibe megnevezésnek okával már megismerkedtünk, most lássuk, honnan jön a latin elnevezése, a Sempervivum tectorum.
A nemzetség neve a „sempervivum", aminek jelentése „örökzöld". Ez eddig érthető is, de a „tectorum" jelentése „tetőn", és ez már okozhat némi fejtörést. Vajon mi köze lehet ennek az örökzöld növénynek a tetőhöz?
A fali kövirózsa Európában őshonos, és hagyományosan a nádfedeles házakra ültették. Az európai hiedelem szerint a növény megvéd a villám okozta tűztől, a fali kövirózsát ugyanis a villámlás két istenével hozták összefüggésbe, Thorral és Zeusszal. Ilyen értelemben a hiedelem igaznak bizonyult, mivel a pozsgás növények valóban tűzállóak, így a tűz terjedését a nádfedélen lelassíthatják.