Ez a magyar kiskertek egyik kedvenc virága, ilyen könnyen tartható!

5

A pompás rézvirág (Zinnia) hagyományos, magyar vidéki kertek egyik nyári kedvelt dísze. Így gondozzuk, hogy rengeteg virágot hozzon!

Milyen virág a rézvirág?

Ennek az egyszerű, hétköznapi egynyári virágnak annyi arca van, hogy érdemes egy kicsit közelebbről is szemügyre vennünk.

 

 

Azt gondolnánk, hogy a rézvirág (Zinnia elegans) mindig is a magyar házikertek éke volt, pedig nem is: Mexikóból került Európába, s itt aztán számos kertészeti hibridjét állították elő. Van telt virágzatú, félgömb alakú (vagyis dáliavirágú rézvirág), magasabban vagy alacsonyan növő, bokrosodó változata. Virágai a hajtások végén nyílnak, júniustól szeptemberig. Méretük a 2-3 centistől 9 cm-esig terjedhet, színük a krémfehér, sárga, narancs, rózsaszín, skarlát- vagy liláspiros árnyalatok között változhat.

Rézvirág vetése: palántázzuk vagy helyrevessük?

Kiváló virágágyi dísznövény, nagyobb színfoltok kialakítására is alkalmas. Ha április elején cserépbe vagy műanyag pohárba vetjük a magjait, május közepén már jól fejlett palántákat nyerünk, melyeket napos helyre, 20-25 cm sor- és tőtávolságra ültessünk. Balkonládában vagy cserepes növényként is nevelhetjük.

A rézvirágot az éjszakai fagyok elmúltával szabadföldbe is lehet vetni. Azonban fontos, hogy a talaj jól át legyen lazítva és megfelelő tápanyagokkal legyen ellátva a növények számára.

rzvirg

Rézvirág gondozása: ezeket jó, ha tudod!

A rézvirág (Zinnia) gondozása meglehetősen egyszerű és kevésbé igényes, így kedvelt növény a kertészek és kertbarátok körében. Az alábbiakban néhány alapvető gondozási tipp található:

  1. Fény és talaj: A rézvirág szereti a napos helyeket, így olyan helyre ültessük, ahol legalább 6-8 órás napfény éri. A talajt jól lazítsuk fel, és keverjük bele komposztot vagy más szerves anyagot, hogy a talaj jó vízelvezetést biztosítson és gazdag legyen tápanyagokban.

  2. Öntözés: A rézvirágoknak általában csak akkor van szükségük öntözésre, ha az időjárás hosszabb időre száraz időszakot hoz. Azonban a fiatal növényeknek és a forró nyári napokon az öntözést rendszeresen el kell végezni.

  3. Visszavágás: A rézvirágokat rendszeresen vissza lehet vágni, hogy megerősödjenek, és jobban elágazódjanak. Az első virágzás után érdemes visszavágni a növényeket, hogy újabb virágzási hullámokat indítsunk el.

  4. Betegségek és kártevők: A rézvirágok általában kevésbé fogékonyak a betegségekre.

Még több virágért nézd meg ingyenes növénykeresőnket!

értékelés