-
Óvodapedagógus
-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
takarító
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A kockásliliomok (Fritillaria) nemzetségéhez közel 100 vadon élő faj tartozik.
A kockásliliomok közeli rokonságban vannak a liliomok nemzetségével, de virágjaik szerényebb színválasztékkal büszkélkedhetnek. Ennek ellenére több figyelmet kellene szentelnünk nekik, mert bókoló harangvirág formájú virágjaik elképesztően változatos formákban és ritka, barna és zöld színekben díszítenek.
Kockásliliom (Fr. Meleagris) - Védett! Természetvédelmi értéke 10 000 Ft
A kockásliliomok elterjedése csak az északi földrészre korlátozódik: Észak-Amerikától Ázsiáig mindenhol megtalálhatóak.
Igazi elterjedésük a hobbikertekben csak a huszadik században történt meg. A terjedés gátja többek között az is, hogy előre csomagolt állapotban csak 5-6 fajuk vagy fajtájuk kapható a kertészetekben. Mocsaras réteken, láperdőkben lelhető fel a hazánkban élő egyetlen faj, a mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris). Az egykor volt láprétek nagy kiterjedését és a növény korábbi elterjedtségét bizonyítják a virágszerető magyar ember által használt változatos elnevezések is, mint az ostáblaliliom, kotuliliom, bíbictojás, kakukkvirág, konyócska, szerencsemák, fekete tulipán és a mezei kisasszony.
Fritillaria imperialis lutea - Sárga császárkorona
Különleges igényeik miatt az átlagosnál több figyelmet követelnek a kertészkedőktől. Hagymájuk törékeny és kiszáradásra hajlamos, ezért kézhezvétel után azonnal ültessük el őket. A tápanyagban dús, nedves talajt és környezetet kedvelik, ezért fordul elő gyakran, hogy a kertészetekben leggyakrabban kapható faj, a mocsári kockásliliom a helytelen tartási körülmények miatt nem virágzik.
Csillogó kockásliliom (Fr. acmopetala), Mocsári kockásliliom (Fr. meleagris), Narancssárga kockásliliom (Fr. pudica)
A kockásliliomok legtöbbje alacsony mérete miatt sziklakertbe alkalmas, de néhány faja kimondottam magasra nő, mint a császárkorona (Fritillaria imperalis), a perzsa kockásliliom (Fritillaria persica) és a Fritillaria raddeana. Magról nevelni hosszú és türelmet igénylő folyamat, mert csak 4-6 év múlva éri el a virágzó állapotot.
Hazánkban a mocsári kockásliliom őshonos:
Virágzó mocsári kockásliliom (Fritillaria meleagris) a Duna-Dráva Nemzeti Park területén, a Somogy megyei Gyékényes közelében 2020. március 22. MTI/Varga György