Milyen lágyszárú évelőket érdemes februárban visszametszeni? Itt a lista

A tél végéhez közeledve a kertészek egyre inkább előkészítik növényeiket a tavaszi növekedési időszakra. Az egyik legfontosabb feladat ilyenkor az évelő növények visszavágása, amely elősegíti a friss hajtások megjelenését és megelőzi a betegségek terjedését. De mely évelőket érdemes februárban metszeni? Nézzük meg a legfontosabbakat!

 

1. Díszfüvek (Miscanthus, Pánikfű, Tollborzfű)

A díszfüvek szépen díszítik a téli kertet, de februárban eljön az ideje a tavaszi megújulásuknak. A száraz leveleket és szárakat 5-10 cm magasságig érdemes visszavágni, hogy helyet adjanak az új hajtásoknak.

 

2. Cickafark (Achillea)

A cickafark egy rendkívül strapabíró évelő, amely tavasszal gyorsan növekedésnek indul. Ha februárban levágjuk az elszáradt szárait, az új hajtások erőteljesebbek lesznek, és szebben virágoznak majd.

 

3. Kasvirág (Echinacea)

echinacea-3540788_1280

A kasvirág télen is dekoratív maradhat, de a fagyott szárakat és leveleket érdemes februárban eltávolítani, hogy a növény energiáját az új hajtásokra fordíthassa.

4. Macskamenta (Nepeta)

macskamenta_macskamenta_gondozsa_macskamenta_ltetse

A macskamenta visszavágása elősegíti a bokrosodást és a hosszantartó virágzást. Február végén vagy március elején vágjuk vissza a száraz hajtásokat kb. 5 cm-re a talaj fölött.

5. Harangvirág (Campanula)

bluebells-7180497_1280

A harangvirág fajtájától függően érdemes visszavágni, különösen, ha tavalyi szárai még a kertben maradtak. A metszés segíti az új hajtások megjelenését és az erőteljesebb növekedést.

6. Szamárkenyér (Eryngium)

eryngium-planum-7426652_1280

A szamárkenyér dekoratív, szúrós leveleiről és virágairól ismert. A száraz növényi részek eltávolítása segíti az új hajtások kibontakozását és csökkenti a betegségek kialakulásának esélyét.

7. Árnyékliliom (Hosta)

hosta_rnykliliom_rykliliom_rnykliliom_ltetse

A hosta télen visszahúzódik, de a régi levelek eltávolítása segít megelőzni a gombás fertőzéseket és gyorsabb növekedést eredményez tavasszal.

Mire figyeljünk a metszésnél?

  • Használjunk éles és tiszta metszőollót a fertőzések elkerülése érdekében.

  • A levágott növényi részeket komposztálhatjuk, ha nem beteg növényről van szó.

  • Ha kemény fagyok várhatóak, a vágást halasszuk el, hogy megóvjuk a növényeket.

A februári metszés az egyik első lépés a kert felkészítésében a tavaszi növekedésre. Ha megfelelő időben és módon végezzük el ezt a feladatot, évelőink egészségesebbek és dúsabbak lesznek az új szezonban!

értékelés