Milyen növényeket ne ültessünk?

Rengeteg kertészeti témájú cikk foglalkozik azzal, hogy milyen növényt ültessenek a növénybarátok, szinte végtelen számú ajánlás létezik, hiszen a hozzáférhető dísznövények köre is hatalmas. Izgalmas ugyanakkor megfordítani a kérdést, és egy kicsit elgondolkodni azon, hogy mit ne ültessünk?

Elsőként tisztázzuk, hogy az ellenjavallatok és tiltások nem általánosak, hiszen ahány ház, ahány kert, ahány kertészkedő, pontosan annyi preferencia és igény létezik. Vannak azonban olyan növényfajok, melyek valamilyen szempont alapján szélesebb körben ellenjavallottak, vagy meghonosításuk legalábbis megfontolandó. Lássuk is, miről lehet szó!

Ezeket a fákat ne ültessük

A fákat illetően jelentkezhetnek a legbosszantóbb problémák. Az utcafronti vagy kerti fafajok közül például a nyírfa, a nyárfa, a csörgőfa, a szivarfa, vagy éppen a selyemakác mind egyöntetűen közkedvelt és mutatós fák, azonban mindegyik „szemetel”, vagyis termésükkel, lombozatukkal zöldhulladékot termel. A lehulló növényi részek aztán beterítik a gyepes felületet vagy éppen a ház előtti járdát, nem kevés munkát adva a tulajdonosnak. A nyír és a nyár emellett még allergizálóak is!

landscape-5052642_1920

A bálványfát gyakran keverik a kertbarátok az ecetfával, Utóbbi egy bájos és ártatlan díszfa, előbbi pedig egy invazív, agresszívan terjeszkedő fafaj, telepítése akár bírságot is vonhat maga után! Érdemes megfontolás tárgyává tenni a diót is, ami hiába egy rajongott gyümölcsfa, hatalmas termete miatt erősen árnyékolhat, ráadásul lehulló levelei növekedésgátló anyagot tartalmaznak, így a dió alatt nehezen él meg más növény, a gyepet is beleértve.

Ezeket a dísznövényeket ne ültessük

Az óriásokról térjünk át az apróságokra! Az egyszerű cserepes, ládás, vagy kerti, szabadföldi dísznövényekről nehezen hihető, hogy komolyabb bosszankodásra szolgáltatnának okot, pedig nem ritka az ilyesmi! Hogy mást ne említsünk, nagyon sok népszerű dísznövény mérgező. Kisgyermekes házaknál ez is fontos szempont, hiszen az apróságok sokszor vesznek a szájukba bármit, egy élénkzöld levél, vagy egy színes virágszirom roppant vonzó lehet számukra. A teljesség igénye nélkül kisebb vagy nagyobb mértékben mérgező a diffenbachia, a korallbokor, a begóniák, az anyósnyelv, a filodendron, a szobaciklámen, valamint kifejezetten erősen toxikus az egyik legközkedveltebb virágos dísznövény, a leander.

Olykor az elsőre pozitív tulajdonság is lehet később problémaforrás, például az erős, átható illat. Egy zártabb kertben vagy egy szélvédett teraszon hamar zavaróvá válhatnak egyes intenzív aromájú dísznövények, mint például a szappanfű, a viaszvirág, a frézia, a japán futólonc, a jázmin pedig egyenesen migrénes fejfájást képes előidézni. Íratlan szabály az is, hogy egymás közelébe legfeljebb 3-4 eltérő karakterű illattal rendelkező fajt ültessünk, különben kellemes élmény helyett fullasztó aroma orgia lesz a társításból. Az illatos virágokról tudni kell, hogy rovarmágnesként működnek, ami remek, míg pillangókról van szó, de a méheknek már kevesebben örülnek, főleg, ha valaki allergiás a mézgyűjtő szárnyasok mérgére. Ezek alapján óvatosan kell bánni többek között a királyliliommal, a nyári orgonával, a vaníliavirággal, vagy a nefelejccsel.

Tiltólistás futónövények

Manapság újra egyre divatosabbak a futónövények, melyek kiválóan fedik el a nem esztétikus falakat, kerítéseket, így nem csupán szépek, de hasznosak is lehetnek. Egyes fajok ugyanakkor agresszívan terjeszkednek, és erős hajtásaikkal a rosszabb állapotú falakban vagy gyengébb tetőkben kárt tehetnek. Ilyen futó többek között a trombitafolyondár, vagy a lilaakác, melyek egyebekben roppant dekoratív, látványos növények. Tudni kell azt is, hogy az örökzöld futónövények lombja alatt számos rovar képes áttelelni, így aki a kerti rovarállományt csökkenteni szeretné, a lombhullató fajok közül válogasson!

trumpet-creeper-2468325_1920_1_01

A fentiek természetesen nem azt jelentik, hogy ne ültessünk új vagy eddig nem ismert növényeket a kertünkbe, utcafrontunkra, csupán arról van szó, hogy telepítés előtt alaposan tájékozódjunk a kiszemelt felől, valamint mindig úgy válasszunk növényt, hogy figyelembe vesszük kertünk adottságait, jellemzőit, és azt se hagyjuk ki a számításból, hogy milyen elvárásaink, igényeink vannak leendő kedvencünkkel szemben!

értékelés