A rózsabokrok gondozása lépésről lépésre - 2. rész

5
A rózsabokrok gondozása lépésről lépésre - 2. rész
Rózsabokrokat természetesen nemcsak a kertbe lehet ültetni. Ebben a részben a cserepes, a mini és a beltéri rózsabokrok gondozásáról lesz szó.

A mini rózsabokor gondozása


A mini rózsabokrok a Rosa chinensis minima klónozott fajtái. Olyan kicsi bokrok, amelyek 30 centi magasra nőnek, és ezeket tartják az igazi rózsának. Ez a szívós növény nyáron virágzik, télen pedig pihen. Lássuk a mini rózsagondozás lépéseit.

Az egyik legfontosabb dolog, amit nem szabad elfelejtenünk, hogy a mini rózsabokor nagyon sok napsütést igényel. Olyan helyre tegyük, ahol teljes napfényt kap, és vágjuk le az olyan felesleges ágakat, amelyek a napfény útjába állnak. Vigyázzunk nehogy nagyobb növények vagy fák árnyékába ültessük. Tavasszal és ősszel minden másnap meg kell locsolnunk a mini rózsabokrunkat. Nyáron pedig naponta szükséges a vízellátás. Ha nincs eső, legalább 3 centi vízzel kell megöntöznünk a mini rózsáinkat.

Ezeknek a bokroknak megfelelő műtrágya kell, amit két vagy háromhetente kell elszórni rájuk.  A mini rózsabokrok metszéséhez használjunk metszőollót. A fás ágakat a virág alatt 45 fokban vágjuk le. Az elhalt virág alatt 5 levéllel vágjuk le, és távolítsuk el az elhalt virágokat. Természetes dolog a mini rózsabokrok esetében, hogy télen pihennek, és leesik az összes levelük. Ennek ellenére, télen is szükségük van egy kis víz utánpótlásra, ezért ha száraznak érezzük a talajt, locsoljuk meg.


A cserepes rózsabokor gondozása


Cserepes-rózsabokor


Sok olyan ember, aki hidegebb övezetben él vagy nincs kertje, szívesen ültet rózsát a konténeres kertészkedés segítségével. A cserépbe ültetett rózsák feldobják a teraszunkat, emellett úgy és akkor költöztethetjük a cserepeinket, ahogy és amikor csak akarjuk. Lássunk néhány jó tanácsot a cserepes rózsabokor gondozásáról.

  • Egy 8-15 liter nagyságú cserepet vagy konténert használjunk a mini rózsák növesztéséhez. A floribunda, a hibrid, a cserjés vagy futó rózsákat nagyobb és szélesebb cserépbe kell ültetnünk. A nagy rózsa cserjéknek legalább 60 cm magas és széles cserépre van szükségük. A cserép alján vízlevezető lyuknak kell lennie, és megfelelő mennyiségű földdel kell megtöltenünk. A rózsákat a cserép peremtől 7 cm mélyre ültetjük.
  • Tegyünk a földhöz ½ teáskanál folyékony vitamint és egy teáskanál lassan oldódó műtrágyát. Ezután vegyük ki a rózsát az ideiglenes konténerből, és óvatosan ültessük bele a cserépbe. Fedjük be földdel, és tartsuk egyenesen a növényt. Fedjük be jól, és nyomogassuk meg a földet, hogy kiszorítsuk belőle a levegőt. Majd egy óra múlva locsoljuk meg 8 liter vízzel.
  • Másnap, ellenőrizzük, hogy a föld elég jól elhelyezkedett-e a cserépben. (Ha szükséges még tegyünk hozzá.) Vigyázzunk, hogy a föld az ültetés után egy hétig biztosan nedves legyen. Attól függően, hogy milyen meleg van a lakóterületünkön, locsoljuk hetente vagy akár naponta is. Télen a cserepeket vigyük be. Továbbra is locsoljuk, és folytassuk a gondozásukat.


Beltéri rózsabokor gondozása és metszése


Beltéri-rózsa-gondozása

 

  • Az otthonunkban is termeszthetünk rózsabokrokat, de ezeknek a kinti rózsabokrokhoz képest sokkal nagyobb gondoskodásra van szükségük. A rózsabokrunkat egy jó vízáteresztéssel rendelkező cserépbe kell ültetnünk. Elég nagynak kell lennie, hogy a növekvő bokorhoz alkalmazkodni tudjon. Ugyanakkor elég mélynek is kell lennie, hogy a növény gyökerei jól elférjenek benne. Ezután tegyünk a cserépbe egyforma mennyiségű perlitet és szerves komposztot.
  • A cserép 1/3-át töltsük meg ezzel a talajkeverékkel, majd helyezzük a rózsabokrot a közepébe, és töltsük fel a cserepet a megmaradt földdel. Nyomogassuk meg a talajt, hogy kimenjen belőle a levegő. Bőségesen locsoljuk meg a növényt. Ezután rendszeresen, minden héten 3 cm vízzel öntözzük meg a növényt, és poroljuk le a lombozatát és a virágait.
  • Lassan oldódó műtrágyát használjunk, és keverjük félig kemény műtrágyával. A téli pihenés időszaka alatt, meg kell nyesnünk a rózsabokrokat. Az elhalt vagy sérült ágakat vágjuk le, és ritkítsuk meg a belső töveket. Ez segíti a levegő jobb mozgását, és formát ad a növénynek. Ne metsszük le túlságosan, mert akkor a bokor elsatnyul.

Íme néhány hasznos tudnivaló a rózsabokrok gondozásáról és metszéséről. Amint láthatják, nem is olyan nehéz rózsabokrot termeszteni. Az egyetlen fontos dolog, a rendszeres, kitartó és fegyelmezett gondozás, az itt bemutatott rózsabokor gondozási útmutatóknak megfelelően. Remélem segítségükre lehettem a rózsabokrok gondozását illetően. Amennyiben kérdéseik lennének, a fórumon vagy a Dr. Háziállat részben feltehetik azokat!


<< Vissza az előző oldalra

értékelés