-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
takarító
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A muskátli hónapokon keresztül folyamatosan virágzik, azonban ha erre nem figyeltek, akkor a szokásoshoz képest kevesebb virágot hoz.
Sokaknak az álma a teraszon, az ablakban dúsan virágzó muskátli. Azonban a kezdeti virágdömping után könnyen előfordulhat, hogy nem vagy alig hoz bimbókat a virág. Videón mutatjuk, mi lehet ennek az oka.
A nagy meleg okozhat gondot?
Ebben a nagy kánikulában felmerülhet a kérdés, hogy a túl nagy hőmérséklet okozhat-e problémát. A válasz erre nem, ez csak egészen kivételes esetben okozhat gondott: ha a hőséghez szárazság is párosul. Ezt leginkább nagyvárosokban figyelhetjük meg, a túlhevült utak és házak sugárzó hőjétől a vizet csak legfeljebb naponta egyszer kapó növény lankad, növekedése leáll, kicsi virágzatokat fejleszt. Levelei sárgulnak, esetleg vöröses színűek lesznek. A problémát nap elleni védelemmel oldhatjuk meg. Az árnyékoló védi a növényt, sőt, a környezetében lévő kő, beton és vakolat felületeket is a túlzott felmelegedéstől.
Muskátli öntözése
Azonban az öntözésre is figyelni kell. A muskátli nem kedveli a túl sok vizet. Rendszeresen öntözzük, de a cserépalátétben ne álljon folyamatosan a víz, mert ettől megfulladnak, elpusztulnak a gyökerek. Amennyiben a túlöntözés párás, esős idővel párosul, a levelek fonákján először kis dudorok, majd idővel barna pöttyök képződnek. A jelenség neve vízkórság (ödéma), és a felesleges víz óriássejtekbe való elraktározása okozza. Később, amikor a növénynek szüksége van rá, felhasználja ezt a vizet, a foltok beszáradnak (parásodás).
A muskátli kártevői
Mindezek mellett a muskátli akkor sem hoz annyi virágot, ha valamilyen kártevő megtámadja. Ezek lehetnek vírusok, baktériumok vagy éppenséggel állatok.
Vírusbetegségek: levélfoltosságot okozó vírusok, melyet szúró-szívó szájszervű kártevők terjesztenek
Baktériumos betegségek:
- Xanthomonas pelargonii; a muskátli legjelentősebb betegsége
Gombás betegségek:
- Muskátlirozsda (Puccinia pelargonii-zonalis) - csak a kerti muskátlin fordul elő, sárga rozsdafoltok a levélen
- A dugványoknál szárrothadás okozó Pytium sp.
- Szürkepenész (Botrytis cinerea) - a leveleken és az elnyílt virágokon barna elhalást okoz, párás, fényszegény viszonyok között fordul elő
- Bővebben: Harc a muskátli kórokozói ellen>>
Állati kártevők:
- Üvegházi molytetű (Trialeuroides vaporariorum): a levél fonákán szívogat, mézharmat és korompenész telepedhet meg a nyomán; a futómuskátli kevsésbé, az angol muskátli különösen fogékény rá
- Levéltetvek
- Atkák
- Bagolypille hernyói
- Bővebben: Ezekre a kártevőkre készülj, ha muskátlit nevelsz>>