Muskátli teleltetés után: így borul hamar virágba!

A teleltetés után a muskátli nem a legjobb formáját hozza. Egy kis odafigyeléssel hamar virágba borulhat.

A muskátlit többféleképpen lehet teleltetni: jó hely lehet egy fűtetlen veranda vagy a pince, garázs. Nálam a garázsban szoktak a telelni a muskátlik a leanderekkel és a murvafürtökkel együtt. Minimális fényt és vizet kapnak a téli hónapok során.

musktli_teleltets_metszs_tavasz

Általában  tavaszra leveleik nagy részét elvesztik, a megmaradtak pedig megsárgulnak. Az időközben kifejlődött új hajtások megnyurgulnak, végeik kifehérednek, de némelyik (amelyik közelebb volt az ablakhoz) virágot is hoz.

Álló muskátli metszése

Elsőként azokat a hajtásokat kell levágni a még élő részről, amelyek tönkrementek vagy pusztulásnak indultak. A nyurga, csak a csúcsukon leveles hajtásokat is legjobb a tőrészük közelében visszavágni.

A fényszegénységben nőtt cérnavékony, sápadt, kis levelű hajtásokat is ajánlatos megkurtítani, az elsárgult vagy sárguló leveleket le kell szedni, és a kifejlődött virágbimbókat sem érdemes megtartani. A levelesen maradt töveket a tőrészüktől néhány centiméterre vágjuk vissza, ezzel késztethetők arra, hogy a rejtett rügyekből kihajtva újra szép bokros, formás alakúra fejlődjenek, dúsan virágozzanak. A visszavágás biztonságosabb akkor, mikor már újra hajtani kezdenek. Minél fiatalabbak a tövek, annál gazdagabban virágoznak majd visszavágásukat követően.

Hova tegyük a muskátlit? Itt llesz a legszebb

muskátli nagyon fényigényes, a déli fekvésű helyeken a tűző napot is jól viseli. Egyes fajták, mint pl. a tiroli futómuskátli károsodhat, ha egyidejűleg a levegő is nagyon száraz. Nagy termetű, mély árnyékot adó fák, pl. akácfák tövében a muskátli sokkal kevesebbet virágzik.

Nem mindegy, hogy milyen muskátlink van: Muskátli fajták és igényeik>> A több gondozást igénylő, nagy virágú angol muskátliról ebben a cikkünkben olvashatsz részletesen.

értékelés