Hogyan gondozzuk, szaporítsuk a nőszirmot?

5

A nőszirom vagy írisz (Iris) az egyik legkönnyebben nevelhető, viszonylag igénytelen dísznövényünk, amely ugyanakkor évről évre rengeteg szépséggel ajándékozhat meg minket. Virágainak szín- és alakgazdagsága az orchideákéval vetekszik.

A nőszirom, írisz elterjedése, jellemzői

A nőszirom másik nevén írisz (Iris), az egész Földön elterjedt, fajokban és fajtákban igen gazdag nemzetséget alkot. A botanikusok több csoportba sorolják magassága és virágainak felépítése alapján. Hazánkban néhány vadon élő faja is megtalálható, sajnos, csak védett növényként. Legismertebb kerti változata, a kék nőszirom (Iris germanica) a mediterrán területekről származó régi kultúrnövény, melynek ma már csak hibridfajtái ismertek. Besorolása szerint a "magas szakállas nőszirmok" csoportjába tartozik, mivel magassága 40-50 cm, alsó virágszirmain pedig színes, díszítő szőröcskék találhatók.

 

A nőszirom, írisz szaporítása

Évelő növény. Módosult föld alatti szára a gyöktörzs (rizóma) vízszintesen helyezkedik el közvetlenül a földfelszín alatt, abból hajt ki minden évben. Ha telepítéséhez üzletben vásároljuk a gyöktörzset, lehetőleg azonnal ültessük el, bár hűvös, száraz helyen néhány napot kibír károsodás nélkül.

Az elültetett szárdarab az évek során a földben szétterjed, újabb növénycsoportokat és virágzati szárakat fejleszt. A kifejlett utódokat nyugodtan leválaszthatjuk az anyanövényről, és tetszés szerint tovább szaporíthatjuk. (Ezt a vegetatív szaporítási módszert nevezzük tőosztásnak.) Az utódok tulajdonságai - így virágai is - teljesen megegyeznek az anyanövényével. Ily módon csere-bere révén könnyen komoly fajtagyűjteményre tehetünk szert.

 

nőszirom, más néven írisz

 

A nőszirom gondozása

A nőszirom kedveli a közvetlen napfényt, erős árnyékban virágai kisebbre, esetleg szabálytalan alakúvá fejlődnek. A talaj laza, jó vízáteresztő-képességű legyen. Csak a jól előkészített virágágyás garantálja a bőséges virágzást. Az ültetésre kiszemelt területet legalább 30 cm mélységben forgassuk át, és a földbe keverjünk műtrágyát. Trágyázásra a szokásos kerti műtrágyák alkalmasak, vigyázzunk azonban, hogy a nitrogénhez képest a kálium és a foszfor túlsúlyban legyen. A nitrogénbőség ugyanis a levélzet túl buja növekedéséhez vezethet, ami elvonja a virágzáshoz szükséges tápanyagokat, és csökkenti a növény betegség-ellenállóságát. Agyagos területen mindenképpen keverjünk lazító anyagot is, durva homokot vagy komposztot a földbe.

 

nőszirom vagy írisz

 

A nőszirom, írisz ültetése

Ültetésre július vége, augusztus a legalkalmasabb. A gyöktörzset nem szabad mélyre ültetni, vízszintesen kell elhelyezni közvetlenül a felszín alá. Az sem baj, ha a felső része egy kicsit kilátszik a földből. Számoljunk azzal is, hogy a talaj néhány cm-t ülepszik. A gyöktörzsek 40-45 cm-re legyenek egymástól, hogy a kifejlett növényeknek legyen terük a szaporodáshoz. Ültethetünk 2-3 gyöktörzset is egy "fészekbe", ekkor azonban nagyobb, 60-75 cm-es tőtávot hagyjunk. Azzal is elősegíthetjük a növények egyenletes elterjedését, hogy a gyöktörzseket egyazon irányba fordítva helyezzük a földbe. Ezzel a módszerrel mutatós gyephatároló szegély is létrehozható. Nyári telepítés esetén virágzás már az ültetést követő évben várható.

 

A nőszirom, írisz öntözése

A nőszirom nem igényel különleges gondoskodást. Mivel elég mélyen gyökeresedik, öntözni csak ültetéskor és nagyon száraz nyarakon szükséges. A nem túlzott mértékű vízellátást és fejtrágyázást olykor másodvirágzással hálálja meg. A túlöntözés viszont baktériumos tőrothadást okozhat. A megfelelő virágzás érdekében 3-4 évenként célszerű a töveket átültetni. Az átültetést vagy a tőosztást július-augusztusban végezhetjük el, amikor a virágzati szárak már teljesen elszáradtak.

Ha tetszett cikk, olvasd el, hogyan kell az íriszt visszametszeni!

 

Felhasznált irodalom:

Az Iris germanica Linné (1707-1778), svéd botanikus növénygyűjteményében: http://linnaeus.nrm.se/botany/fbo/i/bilder/iris/irisger1.jpg

Angol nyelvű linkek: http://www.irises.org/links.htm, http://www.irises.org/ - az American Iris Society oldala

Képek egyes fajokról és fajtákról: http://www.irises.org/photos.htm, http://easyweb.easynet.co.uk/~ianblack/japiris/

értékelés