Ezt a gombát könnyű felismerni és ősz végén is lehet szedni

Októberben és novemberben is nő, rántva pedig mennyei a lilatönkű pereszke. A 10 éves Ágoston elmondja, hogyan lehet könnyen felismerni.

A kellemes őszi, kellően párás idő miatt még tart a gombaszezon. Ilyenkor gyakran lehet találkozni a lilatönkű pereszkével.

Lilatönkű pereszke

A lilatönkű pereszke (Lepista personata), más néven kékeslila pereszke, egy ehető, de gyakran összetévesztett gombafaj. Jellemzője a lilás-kék színű tönkje, ami éles ellentétben áll a kalapjának halványabb, szürke vagy bézs árnyalatú színével. A kalap átmérője 5–12 cm között változik, enyhén púpos és széle kissé behajlik.

Videón elmondjuk, hogyan lehet felismerni.

 

Milyen ételt lehet készíteni a lilatönkű pereszkéből?

Bár rántva nagyon finom, íme néhány tipp, mit lehet belőle készíteni.

  • Gombapörkölt – Hagyományos módon, hagymával, paprikával és paradicsommal főzve kitűnően érvényesül a lilatönkű pereszke íze. Tálalható rizzsel, nokedlivel vagy főtt burgonyával.

  • Tejszínes gombakrémleves – A gomba krémes állaga jól illik a tejszínes levesekhez. Turmixolva selymes textúrát ad, amit fokhagymával és kakukkfűvel fűszerezve még ízletesebbé tehetünk.

  • Gombás rizottó – Az enyhén földes, édeskés gomba jól harmonizál a krémes rizottóval. Vajjal, fehérborral, fokhagymával és parmezánnal igazán elegáns étel készíthető belőle.

  • Töltött gomba – A kalapokat megtöltve (pl. fűszeres túróval, sajtokkal vagy zöldségekkel) és megsütve kitűnő előétel vagy köret válik belőle.

  • Gombás omlett – A pereszke kiváló reggeli alapanyag lehet, ha tojással, spenóttal és egy kis sajttal együtt készítjük el.

  • Párolt gombás köret – A lilatönkű pereszke enyhe íze párolva is jól érvényesül, így sült húsok, halak mellé ideális kísérő lehet, például egy kis fokhagymával és petrezselyemmel ízesítve.

A szintén ehető, gyapjas tintagombáról itt olvashattok részletesen:

Ezt az ehető gombát nagyon könnyű felismerni

értékelés