
A Tihanyi-félszigettől a Kis-Balatonig, a Káli-medencétől a Szent György-hegyig, Pécselytől Keszthelyig csupa izgalmas terület vár ránk. Megmutatjuk.
A BNP 1997-ben alakult, hazánk nyolcadik nemzeti parkja. Az 56.997 hektár területű park a Balaton-felvidéki régión kívül magában foglalja a Kis-Balatont, a magas Bakonyt, a Somló-hegyet és még számos kisebb területet, egészen a Rába partjáig. Az ország egyik legjelentősebb és leglátogatottabb turisztikai területe, hazánk természeti szépségekben egyedülállóan gazdag vidéke. A tófelszín, mocsárvilág, síkságok, medencék, tanúhegyek és hegységek révén gazdag élővilág alakult ki e park területén.
Ízelítő:
[box:video:balatonfelvidek_promo]
A Balatoni Nemzeti Park legérdekesebb területei:
- A Tihanyi-félsziget 12 km2-nyi területe 1952-ben vált hazánk első tájvédelmi körzetévé.
- A Káli-medence láprétjeinek növényvilága egyedülálló, itt él hazánkban a lisztes kankalin - a nemzeti park jelképnövénye - legnagyobb populációja.
- A Balatonpart legismertebb helyei vulkánikus bazalt - tanú - hegyek: ilyen a Badacsony, Csobánc , Szent György-hegy, melyek a híres borkultúrán túl egyedi növény és állatvilággal büszkélkedhetnek.
- A Pécselyi medencében a természeti értékek mellett a hagyományos gazdálkodás, az öreg borospincék hangulata csábító.
- A Kis-Balaton 1979 óta nemzetközi jelentőségi vadvízként kiemelt figyelemben részesül. Itt játszódik a Tüskevár, itt áll Matula bácsi kunyhója.
- A Keszthelyi-hegység felszínét kőoszlopok, víznyelők, töbrök, szurdokvölgyek teszik változatossá, míg a hegy gyomrát barlangok tagolják.