
Idén 30 éves Magyarország első hegyvidéki nemzeti parkja, a Bükki. 1300 növény- és 22 000 állatfaj otthona. Nézd meg a legszebb részeit videón!
[box:video:bukk_promo]
(A videó lejátszásához gyors internetkapcsolat és friss flash-lejátszó szükséges. Kapcsold be a hangszórókat, vidd a kurzort a fenti képernyő fölé és kattints a bal alsó sarokban megjelenő lejátszás-gombra. Dőlj hátra - mozi van!)
A Bükk hegységet főleg tengeri üledékes kőzetek (mészkő, agyag, dolomit, homokkő) építik fel, amelyek képződése kb. 330 millió évvel ezelőtt kezdődött és 150 millió éve ért véget.
A földtörténeti újkorban a terület többször megsüllyedt és felemelkedett, amelynek következtében változatos domborzat alakult ki, páratlanul gazdag élővilággal. Flórája körülbelül 13 000 növényfajból áll, faunáját 22 000 állatfajra becsülik.
BÜKKI NEMZETI PARK |
Alapítás éve: 1977 |
A Bükkben található a hazai barlangok negyede, szám szerint több mint ezer, s ezekből 49 fokozottan védett. Az István-lápai-barlang az ország legmélyebb (253 méterre nyúló) és a Bükk leghosszabb (6 km-es) barlangja. A bükki barlangokban található a hazai denevérpopuláció nagy része, köztük a ritka alpesi-, bajuszos,- pisze,- vagy nagyfülű denevérrel.
A barlangok már 130 ezer évvel ezelőtt menedéket nyújtottak az embereknek. A Suba-lyukból innen kerültek elő a Neander-völgyi emberleletek, számos kőeszköz és lándzsahegy. Az itt élő emberekről tanúskodnak az erdők mélyén rejtőzködő földvárak és a sziklaszirteken magasló kővárak (vagy maradványaik), kolostorromok, majd az újkort idéző üveghuták, vasolvasztó kemencék, bányák.
13 tanösvény mutatja be a nemzeti park élővilágát, amiket bejelentkezés nélkül is felkereshetünk. A barlangok csak vezetővel látogathatók, akihez telefonon kell bejelentkezni.