
Nemcsak szép, hanem a meztelen csigák ellen is hatásos lehet. Elmondjuk, miért.
A büdöskék virágainak színe a sárga szinte minden árnyalatában megtalálható: a citromsárgától a kénes, narancsos árnyalaton át egészen a sötét narancssárgáig. Közös jellemzőjük a nagy tűrőképesség: teljes napsütésben, mérsékelt öntözéssel még a nyár végén is virít, amikor többi virágunk már elszáradtan kókadozik a kertben. Egészen az első téli fagyokig díszíti kertünket.
Miért érdemes büdöskét ültetni a veteményeskertbe?
Büdöske elnevezését jellegzetes illatanyagáról kapta, amely nagyobb tömegben valóban kissé kellemetlen lehet, viszont innen ered a környezetre gyakorolt pozitív hatása.
Büdöske gyakori fajtái
Kisvirágú bársonyvirág - Tagetes patula
Kis (15 cm)-, közepes-, (25-30 cm) és magas (35-50 cm) termetű, egyszerű vagy összetett virágú, dúsan elágazó bokros egynyári, amely sokoldalúan felhasználható: virágágyba, előkertbe, kerítések, falak mellé takarónövényként, virágtartó edénybe ültetve. Igénytelen, tényleg jól tűri a nyári hőséget is, betegségek, kártevők nem károsítják.

Nagyvirágú bársonyvirág (Tagetes erecta)
20-100 cm között változhat a magasságuk, viráguk ugyancsak változatos: a csöves és a nyelves virágok elhelyezkedése szerint lehet szegfű-virágú vagy krizantém-virágú forma, melyek mérete akár a 10 cm-t is elérheti. Virágágyban és virágtartó edényben is pompásan mutat. Legtöbb munkánk vele az elnyílt virágok folyamatos eltávolítása.

Apró bársonyvirág (Tagetes tenuifolia)
Akik nem kedvelik az előző két közismertebb változatot, nekik ajánljuk az apró bársonyvirágot. A három faj közül talán a legillatosabb és legkönnyedebb megjelenésű: vékony szára dúsan elágazó, félgömb alakú bokrot nevel, melyen apró 1-1,5 cm-es citromsárga, egyszerű virágú, citromillatú virágocskákat nevel. Ugyancsak kevés gondozást igényel.