Fekete málna szaporítása házilag

Sokkal egyszerűbben lehet a fekete málnát szaporítani, mint ahogyan elsőre gondolnád. Videón mutatjuk, mire kell figyelni.

Évekkel ezelőtt a férjemmel kitaláltuk, hogy bogyósokkal ültetjük tele a kert szélét tuja helyett, hiszen már akkor is aranyárban lehetett őket kapni még a piacon is. Egy nap a helyi kertészetben járva botlottunk bele a fekete málnába (Rubus occidentalis), amit egyszerűen nem bírtunk ott hagyni. Ennek már jó pár éve, azóta főleg a különleges nem túl édes, egy picit savanykás íze miatt a tavaszi bogyós szezonban ez az egyik kedvenc csemegénk, ezért érdemes szaporítani (és nem utolsó sorban kordában tartani.)

Fekete málna szaporítása

Ősszel lehet a legkönnyebben szaporítani, mutatjuk hogyan.

 

Fekete málna ültetése

A fekete málnát olyan helyre ültesd, ahol legalább 6-8 óra közvetlen napsütést kap naponta. A napfény fontos bőséges  terméshez

A fekete málnának jó vízelvezetésű, humuszban gazdag talajra van szüksége. A laza, enyhén savas (pH 5,5–6,5 közötti) talaj a legideálisabb. Ha a talaj túl kötött vagy vízáteresztő képessége gyenge, akkor emelt ágyásba vagy jól előkészített, lazított talajba ültesd.

20241002_193932

Mire jó a fekete málna?

A fekete málna különösen gazdag antocianinokban, melyek erős antioxidáns hatással bírnak, és segíthetnek a sejtkárosodás megelőzésében, valamint a gyulladások csökkentésében.

A fekete málna rengeteg C-vitamint tartalmaz, amely fontos szerepet játszik az immunrendszer erősítésében és a fertőzések elleni védelemben.

A gyümölcsben lévő antioxidánsok és rostok segíthetnek a szív egészségének megőrzésében azáltal, hogy csökkentik a "rossz" LDL-koleszterin szintjét, javítják a vérkeringést, és megelőzik az érelmeszesedést.

értékelés