Egyszerű, házi trükkök, hogy erős és egészséges legyen a paradicsom-és a paprikapalánta

Miután kikeltek a paprika-és paradicsommagok, ezekre nagyon kell figyelni, hogy szépek és erősek legyenek a palánták.

Palántázás lépésről-lépésre

Első lépésként töltsük fel 6-10 cm laza, apró morzsás, magvetésre  ideális kókuszrosttal bekevert földkeverékkel a lebomló cserepünket. Nedvesítsük át a földet, majd engedjük, hogy a fölösleges víz távozzon.

Hintsük el egyenletesen a magokat a felületen, majd szórjuk meg finoman a morzsalékos talajjal. Ellenőrizzük az egyes magok ültetési mélységét. Általános szabály, hogy a magok átmérőjének duplája mélységben legyenek. Spricnivel nedvesítsük meg a talajfelszínt.

20230307_113743

Melegigényes magok esetén (pl. paradicsom, uborka, padlizsán, paprika, tökfélék, dinnyék) biztosítsunk a csírázáshoz 22-26 fokot, ezért takarjuk le üveggel vagy műanyaggal, fóliával a vetést. Hidegtűrő fajok esetén az átlagos szobahőmérséklet is megfelelő.

Ha lebomló cserepeket használtunk, és a magokat kellően ritkán vetettük, akkor eltekinthetünk a tűzdeléstől, vagyis a kikelt növények átültetéséről. Ebben az esetben a palántákat tegyük világos helyre, de pár napig óvjuk a közvetlen napfénytől. Az ültetőközeget továbbra se hagyjuk kiszáradni, és mindig figyeljünk a szellőzésre is.

palánták ilyen földben fejlődnek a legszebben

Így neveljünk otthon bazsalikomot magról - sokkal egyszerűbb, mint hinnéd

 

Magvetés után: mire kell figyelni?

Ha kikeltek a magok, és kibújtak az első magoncok, akkor is résen kell lenni. Videón mutatjuk, hogy az első hetekben milyen praktikákat érdemes bevetni, hogy erős és egészséges paprika-és paradicsompalántáink legyenek!

 

Palántázásnál előforduló gyakori hibák

  1. Nem megfelelő megvilágítás - sötétben a magoncok vékonyak, megnyúltak, világosan lesznek, a betegségek könnyen megtámadják
  2. Alacsony csírázási hőmérséklet - melegigényes magok csírázás elhúzódhat vagy el is maradhat, ha túl alacsony hőmérsékleten tarjuk. A fény és hőmérséklet okozta gondokon is segíthetünk plusz megvilágítás segítségével.
  3. Palántadőlés - ha magoncaink, palántáink egyik napról a másikra sorban kidőlnek, megrohadnak, valószínű palántadőlés okozó gombák okozták a bajt. A palántanevelés során a palántadõlés a legjelentõsebb gombabetegség. A betegség számos kórokozó hatására is felléphet. Leggyakrabban a paprika, a paradicsom és a káposztafélék palántái károsodnak.
    A kórokozó terjedésének megfelelõen a pusztulás mindig foltokban mutatkozik.
    A védekezést megelõzéssel kell kezdenünk. Még a magvetés elõtt érdemes az ablakpárkányt és a palántanevelés során használt különbözõ munkaeszközöket 2,5%-os formalinoldattal, vagy 1,5%-os rézgálicoldattal fertõtlenítenünk. A káposztafélék és a paprika károsodását legeredményesebben úgy elõzhetjük meg, ha a magvetéskor Fundazol 50 WP 0,1% + Merpan 50 WP 0,2% kombinációjával fertõtlenített magtakaró földet használunk.
  4. Túlöntözés, befülledés - gyakori hibánk a túlzott gondoskodás, ami a gyakori locsolásban mutatkozik meg. Igaz, hogy nem szabad kiszárítani a talaj, de talán még rosszabb, ha vízben tocsognak a palánták. Letakart vetés esetén egyébként is állandóan magas a páratartalom, szinte ki sem tud száradni a talaj. Ilyenkor a gyakori szellőztetésről gondoskodjunk.

Ezekből a zöldségekből nem érdemes palántát nevelni!

 

értékelés