Díszfák és cserjék

Hogyan gondozzam a leandert?

Jelleg Ápolás
Kérdező jutka_32062
Szakember Édenkertész

Kérdés

Üdvözlöm!

Szeretnék a leanderről érdeklődni, mivel még sosem volt ilyen növényem. Most kaptam egyet.. Egy 22cm-es cserépben van, maga a növény 1méter magas, nem túl dús. Nem túl kicsi ez a cserép ekkora növénynek? Ha igen akkor mikor és mekkorába ültessem át (teszem hozzá, nemtudom hogy mennyi idős a virág). Jönnek rajta új hajtások, de azt láttam hogy már virágzott az idén, mert voltak rajta virágcsonkok, fehér. Kérem segítsen hogy szép erős növényt tudjak belőle nevelni. Kertes házban lakom, gondolom ez könnyebbé teszi a dolgot. Milyen tápanyagot és egyebeket szerezzek be, milyen földbe kell ültetni, stb?

Köszönöm előre is a segítségét! Tisztelettel Jutka

Válasz

Kedves Jutka!

A leander hálás növény, könnyű vele bánni. Érdemes átülteni egy nagyobb dézsába, és akkor nem kell sokszor átülteni, ahogy nő (akár 50-70 cm átmérőjű is lehet)

Öntözés: A Földközi tenger környékén leginkább a nedves patakpartok, időszakos vízfolyások környékén terjedtek el tömegesen. Vagyis kedvelik a bőséges vízellátást. A cserép alatti tálkában ezért tavasztól őszig mindig álljon egy kis víz. A kutakból vagy a csapból jövő meszes víz nagyon kedvező nekik, eleve meszes területekről származnak, szóval nem kell esővízzel öntözni őket.
A változó vízellátás okozza például a levélsárgulás -t. Egyszer túlöntözzük, egyszer pedig kiszárad a földlabda és a növény ilyenkor azzal védekezik, hogy az idősebb leveleit ledobálja. Próbáljunk ezért egyenletesen és rendszeresen öntözni.
A kisebb fokú levélhullás természetes jelenség, sőt fajta-jellemző is, az idősödő tövek alulról kopaszodnak. A csupasz ágak metszéssel bírhatóak újabb hajtások fejlesztésére, de állítólag a Wuxal-os szár-permetezés is segíthet.

Napfényigényes növény!
A tűző nap elengedhetetlen a dús virágzáshoz és az erős ágrendszer kifejlődéséhez. Árnyékban nem virágzanak, sőt hajlamosak lesznek a nyurgulásra és elgyengülnek az ágaik. A legtöbb kertészetből ilyen megnyurgult, erőtlen ágrendszerű példányok kerülnek sajnos ki.
Próbáljunk olyan helyet találni, ahol reggeltől napnyugtáig a lehető legtöbb közvetlen napfényt kaphatják a töveink.

Ültetőközeg, föld:
Tápozás: két-három hetente javasolható a vegetációs időszakban a növény és a cserép méretének a függvényében. Télen 6-8 hetente elég tápozni, sőt el is hagyható. Ilyenkor a pihenés a fontos. Virágos növényekhez javasolt balkontápokat vagy kifejezetten a leanderek részére fejlesztett összetételű káliumban dús tápokat használjunk. (Pl. Baumax-ban már vettem ilyen folyékony németországi eredetű leander-tápot.)
Wuxalos permetezéssel, levéltrágyázással gyönyörű zöld és egészséges lombkoronát kaphatunk. (5 l vízbe 1-2 kupak wuxal)

Tavaszi kitelepítés:
Fagyok elmúltával kitehetőek a leanderek. Egy hétig legyenek a tűző, erős tavaszi naptól védett helyen, utána mehetnek a helyükre. Ezzel az esetleges napégés elkerülhető a leveleken.

Őszi betelepítés:
A leanderek kb. -5 C-ig dézsában is jól bírják az enyhe fagyokat. Ezért nem érdemes gyorsan behordani őket a teleltető-helyre. Minél tovább maradhatnak kint, annál jobb nekik. Érdemes november hóban fagymentes és világos helyet találni a részükre. Sötét pincében is áttelelnek, vagy garázsban. Időnként szellőztessünk és fagymentes napokon kisebb locsolást is végezzünk. A téli időszak alatt is érdemes ellenőrizni az egészségi állapotukat. Pl. levéltetvek, atkák, korompenész stb.

Metszés: Mi döntjük el milyen fazont szeretnénk nevelni a leandereinkből. Kétféle forma a legelterjedtebb: a bokor és a törzses fa. Egyes fajták esetében a genetikai adottságok miatt (terülő, horizontális növekedés) csak bokrot tudunk nevelni pl. Oasis, Mrs Roeding, Tamoure stb..
Bokor esetében az ágrendszer sűrítése a legfontosabb metszési feladat. Az ágak alsó részén a 2-3. levélkör felett végezzünk metszést. Csak akkor metszünk, ha már legalább félfás az ág, ugyanis a zölghajtások nem mindik képesek 3 újabb ág nevelésére.
A metszéssel így újabb 3 ág keletkezik, és sokkal dúsabban növő és virágzó bokrunk lesz. Törpe fajtákból (Pl. Petite red) ne akarjunk törzses fát nevelni, mert genetikailag determinált a forma, a sűrűn álló nóduszok miatt sem lehetséges ez vagy nagyon nehézkes.

Növényvédelem (gazdaboltokban érdemes tájékozódni, mert változnak az engedélyezett szerek szinte folyamatosan):
Kártevők:

Atkák ellen: pl. Nissorun és Sanmite. Érdemes ismételni a permetezést 4 naponként legalább kétszer a biztos hatás érdekében. Kis fertőzöttség esetén a zuhanyzás és a slaggal locsolás is elegendő lehet. Az atkák a fiatal hajtásokon és a levelek fonákán károsítanak, így ezekre a területekre kell koncentrálni a permetezés során is, de érdemes a földre is permetezni, mert képesek ott is megbújni.
Tetvek ellen: pl. Actara
Aschochyta: gombabetegségek elleni szerek
Korompenész: szellőztetni kell gyakrabban és gombabetegségek és levéltetvek elleni szer is szükséges lehet

Betegség:
Leanderrák: erős visszametszés az egészséges részekig, ezüstkolloidos beöntözés, permetezés

Vissza a kategória többi kérdéséhez »
Még több kérdés és válasz »