Tisztelt Szakértő!
Kérem segítsen beazonosítani az erdei fenyőn (gömb, mini) elszaporodott kártevőt. Azt vettem észre, hogy nagyon intenzíven száradnak el a tűlevelek, aztán találtam ezeket a petéket. Rázáskor esett már ki apró (1cm) földigilisztához hasonlító hernyó és repült már ki a gömbből molyszerű lepke. Mi ez? Hogyan tudnám megmenteni a gyönyörű fenyőimet? Köszönöm a segítségét!
A hosszútűs fenyők kártevője a sárga szövődarázs
Az imágó, azaz a kifejlett szövődarázs nyár (június) elején rakja a petéit a fenyőfélék tűleveleire, hajtáscsúcsaira. A fiatal lárvák (álhernyók) sűrű szövedékcsövet készítenek, aminek a védelme alatt rágják a növény fiatal tűleveleit, elpusztítva a friss hajtáskezdeményeket. Törpefenyőn jelentős károsítást tud okozni. Az első képen a kártevő ürülékcsomói láthatóak.
A kártevő ősszel a talajba vándorol telelni, majd következő tavasszal bebábozódik, kikelnek a friss szövődarazsak és újra támadják a fenyők friss hajtáskezdeményeit.
Védekezés
Ha időben észrevesszük a kártevő megjelenését lehet, hogy elégséges a szövedékcsomók eltávolítása a nyár elején, viszont ha tömegesen károsítják a növényt, nem ússzuk meg, hogy felszívódó rovarölő szerrel permetezzünk, esetleg korábban, májusban a darazsak rajzásakor vagy lárvakeléskor 1-2 rovarölő szeres kezelést végezhetünk pl. Decis 2,5 EC-vel.