Mit kell tudni a császárpingvinről?
Elég ránézni egy kis totyogós pingvinre ahhoz, hogy azonnal mosolyora húzódjon a szád. Az alábbi cikkben a császárpingvinről tudhatsz meg néhány információt. RÉSZLETEK
Tisztelt Szakértők!
Egy nagy diófa árnyékába szeretnék virágokat, cserjéket ültetni, de szeretnék a klasszikus kora tavaszi hagymások, a páfrány, a hosta, és talajtakarókon kívül valami látványosabb növényzetet. Létezik ilyen? Néhányat kiválasztottam, de kérem segítsen tisztázni, hogy az alábbi növények valóban alkalmasak-e erre a célra, egyrészt a mélyárnyék, másrészt a juglon miatt: fotínia, rhododendron, azálea, hortenzia, tatárlonc, tavaszi bangita, hegyi babér, kerti tollbuga, magyal, mályva.
Amennyiben ezek biztonsággal mégsem nevelhetőek a diófa alatt, akkor mi lenne az, a növény ?
Köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel: Bordás Panni
Kedves Bordás Panni!
A kiválasztott árnyéki növények nevelhetők a diófa alatt. Fontos azonban gondoskodni arról, hogy a lehető legtöbb fényt juttassuk nekik, amit a diófa ágainak felfelé terelésével (metszéssel) érhetünk el. Ne hagyja őket ernyőszerűen lecsüngeni, így több fény jut a növényeknek alatta. Virágzásuk és lombszíneződésük biztos, hogy szerényebb lesz, mint máshol lenne. A faleveleket ősszel gondosan össze kell gyűjteni és elhordani/elégetni, mert azokban rengeteg juglon halmozódik fel. Sajnos a növény összes részéből kioldódik az anyag így mindenképp számolni kell allelopátiás hatásával, vagyis előfordulhat hogy a növények nem fognak olyan ütemben fejlődni, virágozni.
A rhododendron, azálea, photinia hazánkban kissé fagyérzékenyek, az első kettő emellett speciális savanyú talajt igényel, ezért nem garantált a növények sikere a diófa alatt. Eleinte mindenképp kis példányszámmal érdemes próbálkozni, hogy meglássa hogyan viselkednek a növények az adott termőhelyen, de elsősorban a kevésbé érzékeny fajokat érdemes preferálni (babér, bangita, hortenzia, lonc, magyal, mályva).
Üdvözlettel, Stipa Kertészet Szakértője