Mit kell tudni a császárpingvinről?
Elég ránézni egy kis totyogós pingvinre ahhoz, hogy azonnal mosolyora húzódjon a szád. Az alábbi cikkben a császárpingvinről tudhatsz meg néhány információt. RÉSZLETEK
Tisztelettel Szakerto Ur.
Galagonyat, kokenyt , csipkebogyot es krisztus kenyeret szeretnek szaporitani magrol, ebben szeretnem kerni tanacsukat.
Koszonom,Nagy Lajos.
Nagyon csábító lehet a gondolat, hogy az ember kiszórja a magokat a megcélzott helyre, és várja, hogy kinőjenek, de ez biztosan elég rossz hatásfokú megoldás sajnos. Ezeket a magokat szívesen megeszik a rágcsálók, és míg versenyképes kis cserje lesz belőlük (mondjuk fél m), az min. 1 év. Idáig folyamatosan vigyázni kéne rájuk, hogy ne nőjék túl őket a gyomok, ne száradjanak ki, ne egye meg őket semmi, stb., ez mindenképpen macerás, de persze meg lehet próbálni.
- mindegyik magnak szüksége van hidegre, mivel tavasszal csíráznak maguktól a természetben. A mogyorónak min 4 hónap hideget ír, a kökénynek 3 hónapot, a galagonyának 3 hónapot, azzal a megjegyzéssel, hogy tavasszal nagyon nehezen kezd el csírázni, sokszor vár még egy évet, mielőtt megtenné. A gyakorlatban két megoldás van: vagy elülteted a magokat már valami cserepekbe, és mindenestül kirakod őket télire, vagy most nedves homokba berakod mindet, úgy rakod ki télire a hidegbe, és tavasszal ültetsz.(mindkét esetben vigyázz, hogy ne férjenek hozzájuk a rágcsálók)
- a megfelelő ültetőközeg eltalálása sem egyszerű. Annyi a lényege, hogy az egynyári virágokkal/zöldségekkel ellentétben olyan ültetőközeget kell kitalálni, ami sokáig, akár 1-2 évig sem merül ki, nem sok hirtelen felvehető tápanyag van benne, hanem fokozatosan kevés. Én vsz a helyi talajt javítanám fel egy kis komposzttal, pl.
- trükk, ami nekem nagyon tetszik: érdemes olyan cserépbe ültetni, aminek van egy nem túl kicsi lyuk az alján. Amikor a cserje gyökere elér idáig, kibújik, de a levegőn a főgyökér elszárad, és növeszt egy csomó oldalgyökeret, így nagyon jó, erős gyökérzetű cserjét kapunk ahelyett, hogy szegény főgyökér spirálban menne körbe-körbe a cserép alján.
- kiültetni akkor érdemes, ha már min. 40-50 cm-esek a cserjék, ekkor már általában elég erősek hozzá.
Szóval magról cserjét/fát nevelni nem egyszerű, én csak olyan faj esetében pepecselnék ilyesmivel, amihez másképp nem tudok hozzájutni. Mindhárom cserje nagyon gyakori, lehet, hogy jobban jársz, ha szedsz hajtásokat, és szaporítassz vegetatívan, vagy akár kiásol pár csemetét.