A skót lógófülű macska története
A skót lógófülű macska névjegye a kicsire összehajtott fül, és a fajtával kapcsolatosan kialakult ellentmondásos vélemények. RÉSZLETEK
Tisztelt Szakértők!
Egy ideje már gondolkoztam bonsai vásárlásán, de karácsonykor kaptam egy ficus ginseng bonsai-t, ami meglehetősen felkészületlenül ért. A bonsai állapotáról az alábbi linken találhatnak képeket:
https://picasaweb.google.com/111221646450546335458/Bonsai?authkey=Gv1sRgCLb1rvTG_cXujQE&feat=email#
A növényt novemberben vásárolták, majd "megvonatoztatták", karácsonykor pedig nekünk kellett azt megutaztatni. Sajnos a fát már úgy kaptam, hogy a lombozat fele lehullott az ajándékozóknál, miután haza jutott a végleges helyére, a maradék levelek is majdnem mind lehullottak. Az ágak végei kis mértékben megfeketedtek. Véleményem szerint az utazások, valamint környezet változás biztosan nem segített a bonsai állapotán, de bízom benne, hogy még meg lehet menteni. Gondoltam túl öntözésre is, ezért vizet az ünnepek óta, csak másfél hetente kapott a növény. A levelek többnyire zöld állapotban potyognak le, a szoba hőmérséklete 20-22 fok körül van, és déli, dél-nyugati fekvésű. Tápot egyenlőre nem mertem neki adni. A növény cserepe alul lyukas, a tálban sosem állt víz (legalább is mióta nálam van). A képek alapján, szeretném véleményüket kérni, hogy hogyan tudom bonsai-omat életben tartani, elképzelhető, hogy a gyökerek kevés oxigént kaptak és átültetésre volna szükség? Esetleg a feketedés miatt metszésre?
Előre is köszönöm segítségüket!
Üdvözlettel: András
Üdvözlöm András!
A lombvesztést betudhatjuk a szállítás közbeni körülményeknek( fénytelen hely, öntözés hiánya, hőmérséklet ingadozás...) Viszont az ág végek feketedése, barnulása a túlöntözés jele is lehet, a fotót nézegetve, szinte biztosra mondható. Javaslom a fekete , elhalt ágrészeket vágja vissza addig amíg a metsz felületen nem kezd fehér tejnedv szivárogni. A növényt célszerű lenne egy friss ültetőközegbe átültetni a gyökérzet metszése nélkül.A másfél hét öntözési ciklus megfelelő neki, de az adott hely klímáját is figyelembe kellene venni (hőmérséklet, fény mennyiség). Tápoldatozás mindenképp ajánlott téli időszakban (október-márciusig) 3 hetente egy alkalommal folyékony bonsai tápoldattal. Márciustól viszont 2 hetente egy alkalommal javasolt.A Ficus ginseng nem szereti a túlöntözést, jobban elviseli a szárazabb ültetőközeget ugyan is a gyökérzetben hatalmas mennyiségű vizet képes tárolni. Csak akkor öntözzünk, ha tapintásra az ültetőközeg felszíne száraz. Ha a fent említett metszést és átültetést elvégzi még abban az esetben is 3-6 hét a növény fizikai állapotának teljes javulása, ezzel számolni kell.
Üdvözlettel: Hirth János