Macska ápolása helyesen: szőr, fog, fül, szem, karom
Hogyan kell ápolni a macskánk szőrét, hogyan tisztítsuk a fülét és a szemét? Válaszok a cikkben! RÉSZLETEK
Tisztelt szakértő!
A képen látható bonsait (Ficus microcarpa Ginseng) hétvégén kaptam. Ez az első bonsaiom, ezért szeretnék tanácsot kérni Önöktől a növény ápolásával kapcsolatban. Az interneten találtam már némi információt, de sajnos nem elegendőt.
Az öntözésével kapcsolatban azt találtam, hogy nem szabad hagyni kiszáradni. Van, ahol azt írják, hogy hetente 1x a földlabda magasságáig az ültetőtálkájával együtt 15 percre kell vízbe állítani. Ez az öntözés így jó? Hét közben igény szerint még kellhet neki víz? A földet locsoljam, vagy a tálka alattról szívja föl? Esetleg permetezzem? Csapvízzel, vagy forralt/lehűtött vízzel a klór miatt? A párás környezetet szereti, ezt olvastam több helyen. A lakásunkban elég magas a relatív páratartalom, ez elég neki? Vagy a leveleket is permetezzem vízzel?
A képen nem nagyon látható sajnos, de az ültetőtálkában lévő földből kiáll egy földlabda, ebben van a növény. Úgy néz ki, mintha valaki menteni próbálta volna a menthetőt, gyorsan átültetve a növényt új földbe, úgy ahogy (Baumaxban vásárolták, ami nekem nem túl megnyugtató). E miatt ápolatlannak tűnik nekem a növény (a levelei is kicsit hullanak, bár szerintem az ajándékozómnál megfázhatott).
Valószínűleg át kellene ültetnem. Milyen mélységbe ültessem? A gyökereket teljesen fedje el az ültető közeg, vagy kilóghatnak kissé? Esetleg tévedek, és nem is kell átültetni? Most ültessem át, vagy várjak tavaszig (március)? Milyen ültető közeget használjak? A tetejére mohát tehetek? (Lehet ilyet kapni valahol, vagy erdőben keressek?) Átültetéskor a gyökerét mennyire, és hogyan metsszem meg?
Teljesen kiszedjem a földet a gyökerek közül, és akkor metsszem? Tápoldatozni mivel kell? Mint egy síma ficust, vagy kell valami speciális? A töménység ugyanaz, mint mint a többi szobanövénynél? Csak az átültetés után tápoldatozzam, vagy most is lehet? Illetve csak oldattal lehet a tápanyagot pótolni, vagy a földbe helyezhető szétázó formátumban is?
Előre is köszönöm a segítségüket.
Üdvözlettel: Hodonicki Zsuzsanna
(A képek nagy méretben a linkre kattintás után nézhetők meg)
Üdvözlöm Zsuzsanna!
Ficus microcarpa Ginseng öntözése eltér a többi bonsai öntözésétől! Mivel a ginseng gyökér jól tárolja a talajból felvett vizet, így nem igényel hét közbeni öntözést. Hetente egyszeri bőségesen öntözze meg áztatásos technikával. Bonsaiok lombfelületét zárt térben nem szabad permetezni, mert nincs kellő légmozgás, a lombkorona kellő mértékű és gyorsaságú száradásához, ha nem szárad le és a levélzet közt megreked a pára, gomba betegségek elszaporodhatnak és a fa „életébe” kerülhet!! Az öntözővíz történhet szénsavmentes ásványvízzel, esővízzel, vagy csapvízzel amit előző nap kiengedtünk a csapból és érintkezett a levegővel. Javaslom, mindenképp ültesse akár egy hétköznapi virágcserépbe tavaszig, most ne bolygassa a gyökérzetet csak helyezze át egy nagyobb edénybe és friss virágföldbe. Márciusi átültetésnél kell csak gyökérzetet metszeni, de arra majd visszatérünk az aktuális munkáknál, jelen esetben a cél, hogy túlélje a telet és kellő kondícióba hozzuk a gyökérzetet. Tápoldatozásra hétköznapi levéldísznövény tápoldat megfelelő, télen 2-3 hetente egyszer kell az öntözővízbe keverni.
Hirth János
Ficus ginseng Bonsai gondozása, metszése, tápanyag-utánpótlása