Macska ápolása helyesen: szőr, fog, fül, szem, karom
Hogyan kell ápolni a macskánk szőrét, hogyan tisztítsuk a fülét és a szemét? Válaszok a cikkben! RÉSZLETEK
Kérem kedves segítségét! Nekem csak egy cserép karácsonyi kaktuszom van, kb.4 éves lehet, és eddig minden évben egyszer virágzott. 2010 október közepétől virágzott egy hónapig. Februárban ismét megjelent rajta 5-6 db virág. Majd áprilisban ismét virágba borult, folyamatosan hozta 3-4 hétig a virágokat, kb. 100 db virágot számoltam meg rajta. Valószínüleg ez a szinte folyamatos virágzás kimerítette (remélem azért nem betegségről van szó) és azóta nem tud magához térni, a levelei puhák és elvesztve zöld szinét, bordóra változtak. Először kicsit többet locsoltam, de nem szeretném kirohasztani, nem is szívja fel a vizet. Sima tápot is adok neki, de arra sem reagál. Félek, hogy elpusztul. Kérem, adjon nekem tanácsot mit tegyek vele? köszönettel Makkos Zsuzsa
Kedves Zsuzsa! Néhány hasznos információ a karácsonyi kaktusz tartásához!
Röviden: évszakonkénti gondozás!
Tél vége, tavasz kezdete: Virágzás után pihentetni kell a növényt. Hűvösebb környezetben neveljük tovább. Fontos a jó megvilágítás, ilyenkor még nem erős a nap sugara érheti közvetlen napfény is. Kevés víz, tápoldatozni nem szabad. Az öntözésnek akkor jön el az ideje, ha a növény levelei kezdenek kissé ráncosodni, ekkor kaphat egy nagyon kevés nedvességet.
Tavasszal: Áprilisban indul fejlődésnek ha az éves ritmus optimális. Megjelennek az új szártagok (csak az új hajtásokon jelennek meg később virágok....). Növeljük az öntözővíz mennyiségét, elkezdhetjük speciális tápoldattal kezelni (kaktuszoknak való, ill. alkalmas még az epifita növényeknek készült tápoldat is). Ilyenkor átültethető, ha nagyon indokolt, de nincs szükség rá minden évben, ugyan is az epifita kaktuszoknak kis, gyenge gyökere van. Kaktuszföld megfelelő, az indokolt átültetéshez.
nyár: Nyáron (még egyszer megemlítem, hogy az optimálisan nevelt egyedeknél ilyen az éves ritmus, Hollandiában máskor is virágoztatnak kaktuszokat, azok éves ritmusa kissé másképp van, de erre kell a növényket beállítani) újabb pihenőidőszaka következik a növénynek. Jól olvassa egy évben kétszer van pihenőidőszak, tél végén-kora tavasszal és nyáron. Az új hajtások már viszonylag jól fejlettek ilyenkorra. Most is kevesebb nedvességet kapjon, tápanyagutánpótlásra a nyári időszakban sincs szükség. Nyáron kitehető a szabadba is szélvédett, világos, meleg helyre, de ne érje sok eső!
Ősszel és télen: Ebben az időszakban, ha a növényt naponta 10 órán át teljesen sötétben tartjuk, akkor megjelennek az új hajtások végén a bimbók. Rendszeresen öntözzük, tápoldatozni nem kell feltétlenül, ha tavasszal eleget kapott egész évben kitart, elraktározza. Nyáron a nagy melegben, ill. ősztől-tavasz végéig időnként meg lehet permetezni, mert kedveli a magasabb páratartalmat. Említette, hogy többet öntözi a növényt és levelei puhák. Nagy valószínűséggel a sok nedvesség hatására rothadásnak indult a növény, ez a puha leveleken már mutatkozik. Mindenképpen ki kell szárítani ültetőközegét, ha előrehaladott a rothadás, akkor hamar le kell szedni az ép részeket és le kell dugványozni. A levél bordóra színeződése a sok közvetlen napfénytől lehetséges. Nem szereti a déli perzselő napfényt (télen érheti akár egész nap is közvetlenül napfény, de nyáron csak a reggeli és esti órákban), más kaktuszokkal ellentétben. Üdvözlettel Vasvári János Zsolt