Kedves Érdeklődő!
Jó lett volna egy kép, de így látatlanban azt mondom, hogy túl száraz levegő esetén takácsatkák és üvegházi molytetvek támadhatják meg. Ha télen túl meleg helyen áll, sorban fogja leveleit elveszíteni. Felléphet még szürkepenész és gyökérrothadás is.
A fehér foltok itt nem kártevőktől vannak :)
Ha takácsatka, ajkkor arról így tud megbizonyosodni:
A jellegzetes tünet a leveleken van: kis apró fehéres szívásnyomok, a fonákon nagyítóval meg is nézhetőek. Undorító kis pókszerű dögök. Bent- természetes ellenség hiányában gyorsan szaporodnak - hála a meleg és szárazabb levegőnek is. Ha a levelek fonákján vannak akkor baj van.
Atkák szívogatásának nyoma a leveleken
Akkor sorolom:
házi mindenféle keverék nem segí : ugyanaz, mint ha zuhanyoztatnád , csak levisz belőle párat. A nőstények és a peték maradnak és gyorsan szaporodnak - aztán szőni is kezdenek a kis " drágák". A szappant, fokhagymát és hypos vizet is elfelejtheted- semmit nem ér. A bio cuccokra ugyanez igaz, ha már teljesen birtokba vették a növényt, csak kidobott pénz - max késleltetik egy kicsit a szaporodást- többet próbáltam.
Bent szinte lehetetlen kiirtani őket , de 2 alternatíva van:
- vegyszer nélkül : itt be kell szerezni a neten ragadozó atkákat : kis filcben vannak a megtermékenyített nőstények amik a meleg hatására aktiválják az életciklusukat. Ez a legkézenfekvőbb - ha nagyon elszaporodnak és nem akarsz semmi mérget bevinni. Ahogy kikelnek- már eszik is a kis szívó társaikat. Ezek lerendezik őket ahogy kell : rendesen..
- A másik megoldás a vegyszer : a leghatásosabb és hosszan tartó a FLUMITE 200 : ez a petéket és a lárvákat is megöli idővel ( nem azonnal) és a nőstények terméketlenek lesznek. Gyenge méreg- virágzásnál már annyira nem ajánlott , nem árt többször permetezni vele a növényeket..KB 30-60 napos hatásmechanizmusú készítmény - az ampullás verziót ajánlom. Az előírt mennyiség 1 ampulla- 10 liter víz , de ezt veheted erősebbre : én 6 literhez adok egyet, ha pirosas kis anyag marad a leveleken akkor jó : ezt fogják enni a mi kis barátaink.- fontos a levelek aljánál sőt a száron és a földfelszínén, cserepeken is permetezni - mindenhol megbújhatnak . A leghatásosabb másik készítménnyel felváltva használni ezt is, mert hamar rezisztensek lesznek a kis pókok. Van még pár jó készítmény - nem olcsók sajnos.
Egyszóval ha piros takácsatkád van: ezek a lehetséges variációk .
Ha üvegházi molytetű, akkor azt így kell felismerni és védekezni ellene
Az üvegházi molytetű imágóját nagyon könnyű azonosítani (nézd meg itt). Igen apró, 1-1,5 mm hosszú, teste lisztes fehér bevonatú. Két pár szárnya laposan áll. A nőivarú egyedek száznál is több tojást raknak a levelek fonákára, kör, vagy félkör alakban.
A tojásokból 6-7 nap alatt kelnek ki a lárvák, amelyek a fejlődésük során 4 lárvastádiumon mennek keresztül. Átlátszó zöld színük miatt nehéz őket észrevenni. Az imágó és a lárva egyaránt károsít. Táplálkozásukkal legyengítik a növényt, a levelek elhalnak, lehullanak, és termésveszteséget is okoznak. Az imágó a növényi nedv szívogatása mellett veszélyes növényi vírusokat is terjeszt (Tobacco Leaf Curl Virus, Beet Pseudo-Yellows Virus), és a levéltetvekhez hasonlóan mézharmatot ürít. A mézharmaton megtelepszik a korompenész, ami csökkenti a levél asszimilációs felületét, dísznövények esetében pedig elcsúfítja a lombot.
Kémiai védekezés
Az üvegházi molytetűt a növényállomány rendszeres átvizsgálásával, illetve sárga lapcsapdákkal figyelhetjük meg már a palántakortól kezdődően. Már az első (!) egyed észlelésekor kezdjük meg a védekezéseket. A kémiai szerek csak a fiatal lárva és az imágó esetében hatékonyak, az idősebb lárvákat (4 lárvastádium van) vastagabb viaszréteg védi meg a szerrel való érintkezéstől, a tojás, illetve a lárvabölcsőben fejlődő 4. fokozat, a nimfa ellen pedig gyakorlatilag teljesen hatástalan a kémiai védekezés.
Szerrotáció
A javasolt készítményeket váltogatva alkalmazzuk. A szerrotáció amiatt is indokolt, hogy a rovar is rezisztenssé válhat a hatóanyaggal szemben. A sárga lapok sűrűbb kihelyezésével nemcsak előrejelezhetjük a rajzást, hanem gyéríthetjük is az imágókat, ami segít a védekezésben. Igen sok növényvédő szerre alakult már ki rezisztencia. Védekezésre elsősorban a buprofezin, fenoxikarb, flucikloxuron és teflubenzuron hatóanyagú rovarnövekedés-szabályozó készítményeket ajánljuk. Kiemelnénk a neonikotinoid hatóanyagcsoportba tartozó szisztémikus szerek (Actara 25 WP, Confidor 200 SL, Mospilan 20 SP) igen jó hatékonyságát, amelyek a levelek fonákán szívogató lárvákat is elpusztítják.
Gyakori permetezés
A permetezéseket komolyabb esetben 3-4 naponta, többszöri ismétléssel kell elvégezni. A molytetű ellen egész évben, így a termésszedés ideje alatt is védekezni kell, ezért az élelmezés-egészségügyi várakozási időket mindig pontosan tartsuk be. A megkésett és a nem megfelelő gyakorisággal végzett permetezések eredménytelenek.
Leginkább azonban az élettani körülmények miatt kopaszodnak fel, majd kerülnek a szemétbe a mikulásvirágok! Bővebben itt olvashatunk a mikulásvirág helyes gondozásáról>>