Szobanövények

Pompás kutyatej levele hullik

kategória Szobanövények
Jelleg Betegség
Kérdező Maxin
Szakember Édenkertész

Kérdés

Tisztelt Cím!

A segítségét szeretném kérni, van egy Euphoria Milli-m és beteg lett a levelein foltok lettek, és lehullatja őket! Csatoltam képeket,mi lehet a baja?

Mivel gyógyítsam? Köszönöm. Csilla

Válasz

Kedves olvasónk,

gondolom a pompás kutyatejre gondol (Euphorbia milii). Nagyon rossz a kép, de előfordulhat, hogy gyapjastetű okozza.

Gyapjastetű elleni védekezés
A gyapjastetű ellen a legjobb védekezés a megelőzés, ezért igyekezzünk elkerülni a problémát. Ügyeljünk rá, hogy növényeink olyan távolságban álljanak, hogy leveleik éppen csak összeérjenek. A gyökértetvek száraz ültető közegben érzik jól magukat, tehát törekedjünk rá, hogy cserepes növényeink talaját folyamatosan nyirkosan tartsuk.

Átültetéskor a szemmel látható kártevőket szappanos vízzel mossuk le és ültessük át növényeinket friss, csíramentes ültető közegbe. Újonnan vásárolt növényeinket már a vásárláskor alaposan vizsgáljuk meg, majd 2 hétig tartsuk karanténban, s csak ezt követően újabb alapos átvizsgálás után tegyük a többi növény közelébe.
Gyapjastetű fertőzés esetén

A szemmel látható kártevők ellen gyakran az a leghatásosabb megoldás, ha denaturált szeszbe vagy kontakt rovarölő szer oldatába mártott festőecsetet vagy vattát használunk. A kisebb kártevő-kolóniákat denaturált szesszel is hatékonyan lemoshatjuk. A rovarölő porok gyapjas tetvek elleni védekezésre nem alkalmasak, mivel elcsúfítják a növényeket. Egyes, a gyapjas tetvek ellen hatékony vegyszerek csak füstölő formájában kaphatók. Ezek is jól hasznosíthatók a kártevők elleni védekezésre védett helyen vagy üvegházban, ahol az évelő kúszó bokrok miatt más módszerrel nehéz volna védekezni.

A kezelést gyakran a szabadban a legjobb elvégezni, enyhe, szélmentes napon. Ne tegyük ki a növényeinket közvetlen napfénynek, amíg leveleik meg nem száradtak. A kártevők által megtámadott növényi részeket vágjuk le és égessük el. Erősebb növényekről locsolótömlővel is lemoshatjuk, kisebb termetű növényekről pedig ecsettel távolíthatjuk el a kártevőket. Kaktuszokhoz használjunk kemény szálú ecsetet, amelynek sörtéi mélyebben benyúlnak a tövisek közé.

Ha rovarirtó szereket alkalmazunk, ne feledjük, hogy egyes növények érzékenyek bizonyos hatóanyagokra (a páfrányok általában a legtöbb rovarölő szerre érzékenyek), valamint, hogy a kártevők rezisztenssé válhatnak, ha valamely terméket túl gyakran használjuk. Válasszuk az igényeinknek leginkább megfelelő terméket, mindig olvassuk el a használati utasítást, s lehetőleg ne használjuk túl gyakran ugyanazt a készítményt.

POmpás kutyatej általános gondozása

A virág- és fellevélképződéshez a pompás kutyatej néhány héten át kevesebb megvilágítást igényel. Ilyenkor napi 10 óránál tovább ne érje fény.
Leveleit télen elhullatja, de egy-két hónapon belül megjelennek rajta az új levélrügyek.
Elvirágzás után vigyük hűvös helyre és egy-két hónapig alig öntözzük.
A költöztetést nehezen viseli. Ha új helyre tesszük előfordulhat, hogy leveleit elhullajtja.

Ahhoz, hogy a pompás kutyatejnek szép formája legyen, elengedhetetlen a nyesés, visszavágás. A növényhez kesztyűben nyúljunk, és minden, bőrünkre cseppent tejnedvet azonnal töröljünk le (mert mérgező).

A pompás kutyatej sok meleget, napfényt és száraz levegőt igényel. Ideális helye egy déli ablakpárkány. Télen sem kell fűtetlen szobába tenni.
Nevelése még a kezdőknek sem okoz gondot. Csak arra kell vigyázni, nehogy túlöntözzük. Világos verandán, napos szobaablakban egyaránt jól fejlődik. Tavasz végén kitehető a kertbe vagy az erkélyre, de maradhat a szobában is. Átültetni tavasztól nyár derekáig lehet.

Fontos, hogy a földje laza, jó vízáteresztő legyen. Táptalajban nem válogat, de dús, érett komposztföldben, amely egy kis agyagot is tartalmaz, jobban fejlődik.

A pompás kutyatej akkor érvényesül igazán, ha nem zsúfoljuk össze más növényekkel. Ezt már csak azért se tegyük, mert tüskéivel megsérthetjük a szomszédos növényeket. Formáját tekintve jól illik a kaktuszok és a pozsgások közé.

Fényigény : A lehető legtöbb fény, de nyáron védjük a tűző naptól.
Hőigény : Átlagos meleg, télen legalább 12 °C. A virágképződéshez legideálisabb a 15-18°C.
Vízigény : Tavasztól őszig mérsékelten öntözzük, télen még ritkábban. Két öntözés között hagyjuk a földjét kiszikkadni.
Páratartalom : A növény száraz levegőt igényel.
Tápanyagigény: Áprilistói szeptemberig kéthetente trágyázzuk kaktusztáppal. Ha túltrágyázzuk, a növény nyurga lesz.
Átültetés: 2-3 évenként át lehet ültetni. Ültessük kaktuszföldbe, vagy általános virágföldbe, amihez egyharmad rész arányban perlitet vagy durva homokot adunk.
Szaporítás: Tavasszal vagy nyáron hajtásdugványról egyszerűen szaporítható. A levágott hajtást mártsuk vízbe, ekkor a tejnedv megszilárdul, nem fog csöpögni. 3-4 napos szárítás után ültessük kissé nedves földbe.
A begyökeresedés után hajtani kezd, ehhez körülbelül 2 hónapra van szükség. A gyökeres új növényt nem túl tápdús, homokkal kevert földbe ültessük.
Teleltetés: Elvirágzás után vigyük hűvös helyre és egy-két hónapig alig öntözzük.
Betegségek, kártevők: Kártevői közül legveszélyesebb a gyapjastetű. Ha észrevesszük a bokron, minél hamarabb távolítsuk el a megtámadott részt, még mielőtt az egész növényre átterjedne.
Ha túl sok vizet kap, főleg télen, akkor a gyökere és a szára rothadásnak indul.
A hirtelen levélhullás arra utal, hogy a növény túl kevés vizet kap.

Élettani hatása: Az Euphorbia milii csípős ízű tejnedve bőrirritációt okoz. Mérgező, hánytató, hashajtó hatású!

Vissza a kategória többi kérdéséhez »
Még több kérdés és válasz »