Dió:
A dió gnomóniás betegsége – Gnomonia leptostyla
Tünetek: levél: 2-4 mm-es, kerek, barna szegélyű, világos barna közepű foltok, gyakran összefolynak. Folt fonáki oldalán fekete acervulusz-telepek képződnek. Levélszáradás, levélhullás. hajtás: 2-4 mm-es, besüppedő, barna szélű és közepű foltok, később a foltok színe szürkére változik. gyümölcsöt burkoló zöld epikarpium: foltok, mint hajtáson.
A hajtás és epikarpium foltokban acervuluszok képződnek.
Telelés: fertőzött levelekben peritéciummal, aszkospórák fertőzése áprilistól június közepéig, vegetációs időben fertőzés acervuluszokból konídiumokkal
Védekezés: levelek lehullása előtt a fertőzött lomb permetezése, lehullott levélmaradványok talajba forgatása vagy
megsemmisítése, tavasszal virágzás után permetezés rendszeresen, elsősorban csapadékos időben
Mogyoró:
nem látszik jól, de ha fekete korompenész szerű a jelenség és a levél ragadós, akkor valószínű, hogy mogyoró levéltű támadta meg – kis mogyoró-levéltetű (Myzocallis coryli) és nagy mogyoró-levéltetű (Corylobium avellanae) – elleni védekezés a rügypattanás előtti lemosó permetezéssel kezdődik poliszulfidkén + vazelinnolaj (pl. NEVIKÉN, VEKTAFID S); vazelinolaj (pl. AGROL PLUSZ) permetezéssel. A fiatal lárvák ellen szükségessé válhat a védekezés sziromhullás után: természetes alapú piretrin, etil-alkoholos növényi kivonatok, alifás zsírsavak, növényi olajok és egyéb olajok használatával. A későbbiekben a levéltetű kolóniák felszaporodásakor a kezeléseket meg kell ismételni.
Cseresznyén is a gnomóniás levélfoltosság láthatp.
Cseresznye, meggy, szilva, kajszi: 0,5 l/ha,
gnomóniás levél- és gyümölcsvarasodás ellen május közepétől permetezzünk Topas-zal.