13 meghökkentő lépcső a világból!

13 meghökkentő lépcső a világból!
Mindig izgalmas, amikor olyan dolgot gondolunk újra, ami szinte megváltoztathatatlannak tűnik, például azért mert funkcionálisan már tökéletes. Ilyen a lépcső is. Sokan valószínűleg azon a véleményen vannak, ebből már aligha lehet újat, meglepőt készíteni. Az alábbiakban erre mutatunk cáfolatokat.

1. A DNS-lépcső

 

Geoffrey Packard tervező lépcsői mindig meghökkentőek és szokatlanok, de valószínűleg ez a legkreatívabb alkotása. A „DNS-lépcső" koncepciót a tervezőt lenyűgöző kettős spirál ihlette. A terveket már sokféle anyagból megvalósították, így üvegből, acélból, karbonszálból és fából is készült ilyen lépcső.

 

DNDS lépcső

 


2. A szétszerelhető lépcső

 

A sötétre festett szerkezet nem egyszerűen látványos, hanem műszaki téren is rendhagyó. Ugyanis része egy darabokra szétszerelhető, majd bárhol újra összerakható, laminált fából készült épületnek. Az irodaépület a chilei Santiagóban áll, s az ötlet Alberto Mozó fejéből pattant ki.

 

 

szétszedhető lépcső

 

3. A lebegő üveglépcső

 

Az iPhone mobiltelefonjáról is ismert amerikai Apple üzletei letisztult, áttetsző üvegfelületeikről ismertek. Ez a 3 emeletes New York-i bolt is ezt a trendet követi, ám lenyűgöző lépcsői miatt ez az üzlet mégis rendhagyó. A spirális lépcső azt a képzetet kelti a szemlélőben, mintha a lépcsőfokok lebegnének. Nem javasolt ugyanakkor a használata olyan hölgyeknek, akik rövid szoknyát viselnek, ők jobb ha a lifttel mennek fel az emeletekre.

 

lebegő üveglépcső

 

 

 

4. A kőbe ágyazott lépcső-szörny

 

A kolumbiai Medellinben található Piedra de Penol látogatói jobb ha felkészülnek egy kimerítő edzésre. Nincs ugyanis liftje a természet és az ember által együttesen létrehozott csodának. 649 lépcső vezet a 200 méter magas gránittömb tetejére, de a látvány, ami onnan a szemünk elé tárul, megéri a rendkívüli erőfeszítést.

 


5. A lépcső, mint művészet

 

Amikor Dwayne Oyler és Kelly Wu építészeket arra kérték, hogy tervezzenek egy installációt a Los Angeles-i SCI-ARC gelériába, ők úgy döntöttek, hogy maximálisan kihasználják a rendelkezésükre álló teret. A páros - akinek saját tervezőirodája Oyler Wu néven fut - munkájának eredménye végül az „Élő drót" nevű kiállítás lett, amelyhez a Buro Happold cég mérnökeivel közösen 730 méternyi alumínium csövet és rudat használtak fel. A kiállítás 2008 végén zárt be, de a képek is látványosak.

 

különleges lépcső

 

 

6. A zenélő lépcső

 

A Sony japán elektronikai cég tokiói irodájában lévő lépcső igazi interaktív „játszótér". A lépcsőfokok ugyanis zenélnek, ha rájuk lépnek. Mindegyik lépcsőfok egy hangot szólaltat meg, s mivel egyszerre sokan használják a szerkezetet, a hangzás véletlenszerű és disszonáns. Túl sokáig azonban nem érdemes a lépcsővel játszani, mert kiteszik az illetőt az épületből.

 

zenélő lépcső

 

7. A szuper-szűk lépcső

 

Számos helykímélő megoldás létezik lépcsők esetében is azoknak, akik rendkívül kis helyen kénytelenek élni. Számukra alapvetően két lehetőség kínálkozik: vagy építenek egy esztétikus lépcsőt, vagy egy megfizethetőt. Kreatív svéd építészek, a stockholmi székhelyű TAF építészirodából azonban ötvözték a kettőt. Az általuk létrehozott lépcső alig foglal nagyobb helyet, mint egy vécé, és még olcsó is: fenyőből készült dobozokból áll.

 

szűk lépcső

 

8. A lépcső, ahol minden könyv elfér

 

Ez a különleges könyvespolc-lépcső megoldás igazán eredeti ötlet. A kis londoni lakásban elhelyezett bútordarab lehetővé teszi, hogy az itt lakók a korábban nem használt padlásteret is birtokba vegyék, ugyanakkor könyveik tárolására is kitűnő. A lépcsőt a felette elhelyezett tetőablakból beáramló fény világítja meg, amely által könnyen lehet a könyvek között keresgélni, ráadásul a lépcsőfokok ülőhelyként is használhatók. .

 

könyv lépcső

 

9. Lépcső, hullámzó acélból

 

Thomas Heatherwick építész arról híres, hogy szokatlan irányból közelíti meg a problémákat. Megmutatkozik ez azon lépcső esetében is, amelyet a New Yorkban lévő Longchamps nevű üzlet számára tervezett. Amikor az üzlet tulajdonosa úgy döntött, hogy a kiskereskedelmi teret az utcaszint fölé helyezi, akkor meg kellett találni a módját annak, hogy az emberek feljussanak oda. Ez a folyékonynak tűnő lépcső lett a megoldás, amely rendkívül hosszú, törés nélküli és melegen hengerelt acéllemezekből áll.

 

 

hullámzó lépcső

 

10. A lógó-doboz lépcső

 

A Blencowe-Levine által tervezett szerkezet tulajdonképpen egy kifordított lépcső. A helykímélő lógó-doboz lépcső egy londoni lakás tetőtéri stúdiójába vezet

 

 

doboz lépcső

 

 

11. A veszélyes lépcső

 

A spanyol tervező, Jordi Vayreda által tervezett alkalmatosság első pillantásra csak arra jó, hogy azon a macska eljusson az emeletre. Nem úgy néz ki mintha egy embert is elbírna. Pedig a tervező szerint minden lépcsőfok 200 kilóig terhelhető. Az alapanyag ugyanis acél: a 100 milliméter vastag fokok egy 250 milliméter vastag acéloszlophoz vannak erősítve. A gerenda pedig két falhoz: a szemben és az oldalt lévőhöz is rögzítve van.

 

veszélyes lépcső

 

12. A csúszda, mint lépcső

 

Amikor az e-mailes hangüzenet feltalálója, Scott Jones úgy döntött, hogy csúszdázni akar az otthonában, akkor az ötletének megvalósítására beérkezett ajánlatok mindegyikét túl drágának találta, s nem is tetszettek neki a tervek. Egy nap azonban találkozott Rodney Miller asztalossal, aki olyan facsúszdát talált ki a számára, amelynél a hajóépítési technológiákat alkalmazzák. A dugóhúzót formázó csúszda mellett közvetlenül egy lépcső is húzódik, amely több mint 5 méter magas.

 

 

csúszda lépcső

 

13. Chand Baori

India Chand Baori tulajdonképpen egy kút Indiában, rendkívül sok lépcsővel. Ezek ránézésre sokkal inkább esztétikus építészeti remeknek, semmint használható lépcsőnek tűnnek. Pedig a lépcsők a X. században épültek, s így oldották meg a térség vízellátását. A kút 13 emelet mély, és 3500 keskeny lépcső vezet le a vízhez.

 

Chand Baori lépcső

 

értékelés