Amikor elromlik a villanybojler

A villanybojlerek népszerűsége az utóbbi években ismét reneszánszát éli. Ennek természetesen oka a kényelem illetve megbízhatóság iránti vonzódás is, hiszen a használati meleg víz előállításának ez a technológia igen kellemes módját kínálja, de természetesen a zöld forradalom is közrejátszik.

Manapság a tiszta energiaforrással is táplálható elektromos berendezések igen keresettek, főleg ha annyira energiatakarékosak, mint a korszerű villanybojlerek a legújabb innovációnak köszönhetően.

Ahhoz azonban, hogy ezek az eszközök hosszú távon is jól működjenek, elengedhetetlen a megfelelő karbantartás, mint amit a bojler-vízszerelő bojlerjavítás szolgáltatása is kínál, hiszen ennek elmulasztása komoly meghibásodásokhoz vezethet, amik nemcsak anyagi károkat okoznak, de a biztonságot is veszélyeztetik.

A vízkő okozta meghibásodások

A vízkő a leggyakoribb probléma, amellyel a villanybojlerek tulajdonosai szembesülnek. A vízben található ásványi anyagok, különösen a kalcium és a magnézium idővel lerakódnak a bojler fűtőelemeire és a tartály falára. Ez a lerakódás nemcsak a hatékonyságot csökkenti, hanem megnöveli a víz felfűtésének idejét, ezáltal pedig kedvezőtlenül hat az energiafogyasztásra.

A vízkő felhalmozódása miatt a fűtőelem akár túl is melegedhet, ami az esetek jelentős többségében a bojler maradandó károsodását is okozhatja. A rendszeres vízkőmentesítése, vagy akar vízlágyító berendezés beépítésével elkerülheti a komolyabb problémákat, amelyek jelentős költségekkel járhatnak.

Az anód szerepe és cseréjének szükségessége

Bár a köztudatban jellemzően a vízkövesedés számít a vezető problémának a villanybojlerekkel kapcsolatban, funkciója miatt pedig a fűtőszál kapja a legnagyobb hangsúlyt, de van még egy alkatrész, ami legalább ennyire fontos, ez pedig az anód.

Mint talán mindenki tudja, a víz korrodálja a fémfelületeket, így a tartály belső falát is, legalábbis abban az esetben, ha nincs anód, ami éppen ezt a káros folyamatot hivatott megakadályozni.

Ez a fontos alkatrész alumíniumból vagy magnéziumból készül, és igazából ő korrodálódik a bojler fontosabb felületei helyett, ennek köszönhetően viszont az idők során elfogy, elhasználódik.

A víz keménységétől függően rendszeresen ellenőrizni kell, szükség esetén pedig cserélni, hacsak nem akarja, hogy – extrém esetben – a bojler fala kilyukadjon.

A tömítések szerepe, cseréje

A villanybojlerekben található tömítések szintén kritikus szerepet játszanak a rendszer megfelelő működésében. Feladatuk a víz szivárgásának megakadályozása, így ha elöregednek, komoly problémát okozhatnak. A tömítések cseréje elengedhetetlen bizonyos időközönként, mivel a víz szivárgása nemcsak a bojler hatékonyságát csökkenti, hanem a berendezés környezetének károsodásához vezethet.

A legfontosabb tömítések a kifolyó, illetve a fűtőelem körül találhatóak, ezek rendszeres ellenőrzése és szükség szerinti cseréje segít megelőzni a meghibásodásokat, és biztosítják a hatékony működést.

értékelés