-
Asszisztens
-
karbantartó
-
takarító
-
Kőműves
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Recepciós, Irodai Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Minőségügyi technikus
2024. 11. 21
-
Betanított munkalehetőség! - 15. kerület
2024. 11. 21
-
Termelésvezető (3109)
2024. 11. 21
-
Recepciós
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Azok a szakemberek, akik műemlékek helyreállításával foglalkoznak, sűrűn futnak bele abba a helyzetbe, hogy nem találnak hiteles dokumentációt az épület tervezéséről. Ha van is egy alap tervrajz, akkor is előfordulhat, hogy időközben átépítették vagy átalakították az épületet, és így gyakorlatilag használhatatlanná válik ez az irat a számukra.
Mi ilyen esetben a megoldás? Manapság számos cég áll rendelkezésre a kulturális örökség részeként számontartott épületek, szobrok felújítási munkálatait támogatni. Ilyen például az innovatív szolgáltatásokat kínáló, lézerszkenneléssel és drónos méréssel foglalkozó Novabird is, aki képes jelentős segítséget nyújtani a szakemberek számára.
A szakemberek sem látnak mindent
Amikor műemlék-felújításról beszélünk, akkor az ehhez értők gyorsan kiszúrnak alapvető hibákat, és képesek megállapítani azt, hogy milyen irányból kell a munkát megkezdeni. Azonban olyan is előfordul, hogy ezek a műemléképületek olyan károsodásban részesültek, amelyek már alapjában meggyengítették a statikai erejüket, de ezt szabad szemmel nem láthatjuk. Ilyenek az apró, de sűrű hajszálrepedések, még egyben maradó, de belülről már porladó részek.
Ide sorolhatók a már kiszáradt beázások, melyek szintén károsodást okoztak ugyan, de a szemnek láthatatlanok maradnak, viszont a felújítás során számolnunk kell velük. Ezenkívül olyan problémák is felmerülhetnek, amely a talajszerkezet miatt alakultak ki, értjük ez alatt a különböző megdőléseket, süllyedéseket, melyek ugyancsak nem láthatók első pillantásra.
Mi a megoldás, hogy ne érjen bennünket meglepetés?
A legújabb technológiákkal, mint a lézerszkennerek és drónok segítségével könnyűszerrel kiküszöbölhetők a problémás területek. A mérőműszerekből előállított pontfelhők útmutatása alapján egyszerűen kivitelezhető a felújítás.
Az ortofotók és a panorámaképek segítségével pedig rögzítésre kerül minden olyan apró eltérés, amely a szerkezeti elváltozásokból adódik. Ezzel a különleges 3D-modellel minden olyan rész rögzíthető, amellyel megérthetjük a legbonyolultabb problémákat is. Nem lesz utólagos kellemetlenség, így minden kiszámítható és tervezhető lesz a felújítás során.
Kik azok a szakemberek, akik hasznát veszik ezeknek a szolgáltatásoknak?
Az építésztervezők és statikusok munkájuk során élni tudnak e lehetőséggel, hiszen fontos, hogy az eredeti állapotát tartsák meg az épületeknek. A pontfelhő technológia éppen ebben támogatja őket, hiszen a valós részletek szinte kirajzolódnak előttük.
Nagy segítségére lesz ezenfelül a régészeknek is. A lézerszkenneléses felmérések segítségével olyan 3D-modellek készülnek, melyekkel gyakorlatilag virtuális séta során körbejárható a terep. Így a nagyközönség számára is megtekinthetővé válik egy-egy régészeti feltárás.
Mint láthatjuk, a műemlékek helyreállításában óriási szerepe van a modern technológiáknak, előre tudunk tervezni minden munkafolyamatot anélkül, hogy kellemetlen helyzetek merülnének fel munka közben.