Mi mindenre jó a gipszkarton

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Kevés olyan építő- és belsőépítészeti anyagot ismerünk, ami olyan univerzálisan használható, mint a gipszkarton. Alkalmazását megkönnyíti, hogy súlya a tégla- vagy betonfalazaténál kisebb, nem terheli meg úgy az épület szerkezetét, jól alakítható, gyorsan dolgozhatunk vele, szép felületet alakíthatunk ki, és a gipszkartonnal még kreativitásunkat is kiélhetjük.

Legfontosabb tulajdonságai

Könnyű kezelés

A gipszkarton lapok könnyűek, így szállításuk egyszerű. Könnyen méretre vághatók, illeszthető különböző felületekre. Gyorsan és egyszerűen szerelhető, a megfelelő ragasztóval vagy csavarokkal rögzíthető a falakra vagy mennyezetekre.

Környezetbarát

A gipszkarton lapok belső része gipszből, míg a külső része erős kartonpapírból készül. A gipsz feldolgozása is viszonylag alacsony energiafelhasználással jár, a kartonpapír gyakran újrahasznosított anyagból származik.

Nem tartalmaz veszélyes anyagokat, nem károsítja a környezetet és az egészséget sem.

Jó hangszigetelés

A gipszkarton jó hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, így segít csökkenteni a zajt a lakásban.

Nem mindegyik tűzálló

A gipszkarton általában nem tűzálló, de bizonyos típusai megfelelnek a tűzvédelmi követelménynek.

Beltéri használata

A gipszkartont beltérre használjuk, kültéri használata még impregnált gipszkarton lapok esetén sem ajánlott. Lakáson belül azonban számtalan megoldással élhetünk.

Álmennyezet

Nagy belmagasságú lakásokban vagy panellakásokban a gipszkartonból készült álmennyezet mögé rejthetjük a világítást. A gipszkartonból készült álmennyezetek esztétikusak és könnyen szerelhetők.

Válaszfalak, térelválasztók felhúzása

Ezek a falak egy fa vagy fémvázra rögzített gipszkartontáblákból kerülnek kialakításra. A vázat a mennyezethez vagy a padlóhoz rögzítik. A módszer egyszerű, mert nem kell megbontani a padlóburkolatot. Ha a tartóvázba kőzetgyapotot teszünk, a hangszigetelést is megoldjuk. Másik nagy előnye, hogy könnyen le lehet bontani, ha vissza akarjuk állítani az eredeti állapotot.

Belső hő és hangszigetelés

A szigetelő rendszer kiépítésénél belső záró rétegként használhatjuk. Különösen előnyös, ha hanggátló, tűzgátló típust használunk.

Szárazvakolás

Egyenetlen falakat sík felületűvé tudjuk varázsolni gipszkarton lapok segítségével. Ez a felület glettelhető, festhető.

Impregnált gipszkarton lapok vizes helyiségekbe

Vizes helyiségekbe csak impregnált lapokat lehet használni, amelyek vízfelvételt gátló adalékanyagokat tartalmaznak.

Fürdőszobába, mosókonyhába, és általában a nedvességnek kitett helyiségekbe különösen akkor előnyös a használata, ha statikailag indokolt, vagyis nem akarjuk a hagyományos, nagyobb súlyú építőanyagokkal terhelni az épületet. Párás helyiségben emellett gondoskodjunk a rendszeres szellőztetésről, hogy hosszú életűek legyenek a gipszkarton elemek.

Lakberendezési ötletek

Kis alapterületű lakásba nehéz a méretnek megfelelő bútorokat találni, a készíttetésük pedig költséges. Ilyenkor pár bútordarabot kiválthatunk gipszkartonból épített elemekkel. Készülhet belőle polcrendszer, dekorációs célú kandalló, lépcső alatti tárolórendszer, beépített szekrény, térelválasztó és díszítő elem.