-
Kőműves
-
takarító
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Óvodapedagógus
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Asszisztens
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A gyermeknevelés egyik legnehezebb kérdésköre ez.
Zsebpénzt adó szülők
Az ebbe a csoportba tartozó szülők között is vannak különbségek, hogy ki miért és mennyi jutalmat ad. Vannak olyanok, akik szerint a legalapvetőbb házimunkák kötelezőek a gyermek számára is, nem köthetőek zsebpénzhez. De a már nagyobb ház körüli tevékenységekért igenis jutalom jár, mert így a gyermek megtanulhatja, hogy az extra befektetett energia megtérül. Illetve ezáltal a gyermek könnyebben szoktatható hozzá a házimunkához, még akár meg is szerettethető vele. Illetve szerintük van a jutalmazásnak egy másik hozadéka is, mégpedig az, hogy a gyermek megtanulja értékelni és beosztani a megkeresett pénzt. A pénz és a munka világa ugyanis szorosan összefügg, és ez egy remek eszköz arra, hogy a gyermeknek megtanítsuk ezt az összefüggést.
Az ellenzők tábora
Az ebbe a csoportba tartozó szülők nem a zsebpénzt ellenzik valójában, hanem a házimunka ilyen formájú jutalmazását. Félő ugyanis, hogy a gyermek egyszercsak azt gondolja, hogy ennyi pénzért nem éri meg például a mosogatás, így ezután ezt inkább nem végzi el. Ezek után ugyanis két út marad csak: a gyerek soha többet nem vehető rá a mosogatásra, vagy a fizetés megemelésével próbáljuk rábírni erre a gyermeket. Ezen szülők szerint a házimunka közös családi felelősség, és nem köthető az anyagiakhoz.
Szakértői vélemény
Szakpszichológus véleménye alapján minden családnak egyéni döntése, hogy ad-e a gyermekének zsebpénzt, ugyanis sajnos nem is minden család engedheti meg ezt magának. Aggódásra azonban ezeknek a családoknak sincs oka, mert ez nincs összefüggésben azzal, hogy a gyermek mennyire fog a későbbiekben majd jól bánni a pénzzel.
Szakértői vélemény szerint az sokkal hasznosabb a gyermek számára, ha a szülők a gyermekek bevonásával - természetesen az észszerűség határain belül és a saját szintjükön - vitatják meg a családi pénzügyeket. Így ugyanis megérzi, hogy a pénznek milyen súlya van. Mindegy tehát, hogy kap vagy nem kap zsebpénzt a gyerek, viszont a döntés az a szülők közös, egybehangzó döntése legyen.
Az igazság valahol a két szülői tábor között rejlik. Fontos, hogy legyen olyan házimunka, amely a gyermek kötelessége és felelőssége. A jutalmazást olyan dolgok esetén érdemes alkalmazni, amely feladatok elvégzése a család számára segítséget jelent, egyfajta pluszt. Ezek a feladatok viszont mindenképpen a gyermek által kiválasztott teendők legyenek, hogy azt szívesen elvégezze.
Ha érdekesnek találtad cikkünket, még többet olvashatsz a témával kapcsolatban a Famiily.hu Gyereknevelés rovatában.