-
karbantartó
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Kőműves
-
Óvodapedagógus
-
takarító
-
TIG hegesztők
2024. 11. 21
-
Takarító - Dunakeszi
2024. 11. 22
-
Intézeti titkár
2024. 11. 22
-
Project koordinátor - Dél-Dunántúl
2024. 11. 23
-
Nyugdíjas takarító
2024. 11. 23
-
Nyugdíjas takarító
2024. 11. 23
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A melegvíz mára mindennapjaink része lett. Olyan meghatározó eleme napjainknak, amiért nem szükséges külön erőfeszítéseket tenni, általában csupán megnyitjuk a csapot és használjuk az így nyert vizet. Ugyan nekünk nem kell tennünk a melegvízért, valamilyen eszközre mégis szükség van annak eléréséhez. Lássuk, hogyan érdemes kiválasztani azt a bojlert, ami segítségünkre lesz ebben.
Így válassz bojlert otthonodba
A mai kor embere nehezen képzeli el életét víz nélkül. Nem csupán a vízre, kifejezetten a melegvízre is igaz ez az állítás. Míg korábban órákon át kellett melegíteni a vizet ahhoz, hogy egy család számára megfelelő mennyiség jusson a napi tisztálkodáshoz és főzéshez, ma már könnyedén hozzájuthatunk, akár korlátlan mennyiségben. Nem kell ehhez más, csak egy megfelelően megválasztott bojler. De mégis milyen a jó melegítő?
Elektromos vagy gáz?
Talán a legfontosabb, és mindenképp az első kérdés, ami választáskor felmerül. Nem csupán igény kérdése ez, a rendelkezésünkre álló lehetőségek nagyban befolyásolják a döntést. Természetesen a gázzal működő bojlerhez szükség van az ingatlanba bevezetett gázra, míg az elektromos vízmelegítő szinte bármilyen otthonban elérhető. A villanybojler szélesebb körben használható tehát, azonban tudni érdemes, hogy amikor éppen nincs áram otthonunkban, akkor melegvízhez sem jutunk általa.
Átfolyós vagy tárolós?
Amennyiben tárolós villanybojlert választunk, az említett veszély kevésbé fenyeget, hiszen a kialakításának köszönhetően akár jelentős mennyiségű melegvíz tartós tárolására is képes ez az eszköz. Ez a választás nem csupán ebből az okból praktikus, kifejezetten gazdaságosnak is nevezhető, így aki számára ez lényeges szempont, nem fog csalódni a használat során.
Az átfolyós vízmelegítő ezzel szemben mindössze használat közben melegíti fel a rajta átfolyó vizet. Nem tárolja, viszont azonnal képes a megfelelő hőmérsékletű vizet előállítani. Míg korábban ezt a megoldást jellemzően olyan háztartásokba (vagy nyaralóba, irodába) javasolták, ahol nem használnak kifejezetten nagy mennyiségű vizet, ma már akár nagyobb víz használat mellett is biztonsággal használható ez a típus.
Csupán megnyitjuk a csapot és használjuk.
Mekkora legyen?
Ha körbenézünk bármelyik webáruházban (például a webkazán.hu oldalon), láthatjuk, hogy a kínálat igen széles. Nem csak a fentebb említett szempontok szerint, de a kapacitás és térfogat szempontjából is jelentős választékot találunk.
Érdemes a választás során ezen a ponton kicsit elidőzni, hiszen a nem megfelelő méretű bojler sok bosszúságot okozhat a jövőben. Ökölszabályként mondható, hogy egy két fős háztartás számára a 80 literes, míg egy átlagos fogyasztással bíró 4 fős család számára a 120 literes bojler már megfelelő választásnak bizonyul. A család méretének növekedésével akár 150 literes bojlerre is válthatunk.
Elhelyezkedés
A fenti szempontokon túl figyelembe kell venni a bojler méretét, és így annak elhelyezését is. Egy átfolyós vízmelegítőt sokkal könnyebben, míg a tárolós típust nehezebben fogjuk tudni elrejteni.
Nem mindegy tehát, mit választunk, hiszen a vízhasználati szokásainkon túl pénztárcánkat, de akár az esztétikumot is figyelembe kell venni a döntés során. Nem érdemes azonban megspórolni a döntéshez szükséges gondolkodási időt, hiszen nem csupán 1-2 évre, akár évtizedekre választjuk ki otthonunk melegvíz ellátásához szükséges bojlerünket.