Milyen az ideális gyerekszoba iskolás korban?

Milyen az ideális gyerekszoba iskolás korban?
Az iskoláskor új igényeket teremt a gyerekszoba berendezésében. A szülők feladata ilyenkor egy tanulásra és pihenésre egyaránt alkalmas szoba kialakítása. A berendezés során könnyű elkövethetni olyan hibákat, amelyek negatívan hathatnak nemcsak a gyermek egészségére, hanem iskolai teljesítményére is. Vegyük most sorra a leggyakoribbakat.

1.  Nincs megfelelően elválasztva és felszerelve a tanulózóna

A tanuló zóna kialakítása segíti a tanulást, de mindenképpen határozottan válasszuk el a szoba többi részétől. Így elérhetjük, hogy a gyerek itt csak az iskolai tevékenységre koncentráljon. Figyeljünk oda a kényelemre, de a rendszerre is. Azokat a tárgyakat, amelyek nem kapcsolódnak szorosan a tanuláshoz és az iskolához, a szoba más részébe helyezzük el, hogy ne vonják el a figyelmüket. A bútort is ajánlatos úgy elhelyezni, hogy a tanulást hatékonyan segítse.

sulisszoba1
Forrás: Skinny Mom

 

„Az íróasztalt az ablakhoz közel helyezzük el, így biztosítjuk a természetes fényt. Ha ez nem lehetséges, helyettesítsük olvasólámpával. Arra is figyeljünk, hogy jobbkezeseknél 60-70 fokos szögben szemből vagy balról érkezzen a fény, míg balkezeseknél éppen fordítva” – tanácsolta Ambrózai Zsuzsanna, a legnagyobb magyar bútor webáruház, a mabyt.hu munkatársa.


 

2. Nincs elég hely a játékra

A gyerekszobában a játékra és a szabadidős tevékenységre is elegendő teret kell biztosítani. Ahogy a gyerekek nőnek, a szülők nagy része megfeledkezik erről, vagy nem fordít rá kellő figyelmet. Holott a játék még iskoláskorban is fontos szerepet tölt be.

gyerekszoba
Forrás: http://www.desiretoinspire.net/

 

Ahogy az amerikai Creativity Institute felméréséből kiderült, a játék növeli a gyerekek önbizalmát, az elkezdett feladat befejezésére motivál és erősíti a pozitív társas kapcsolatok kialakítását. A praktikus tárolódobozok segítségével pedig a játék utáni rendetlenség is elkerülhető.

 

3. Kevés a tárolóhely

Szülőként arról sem szabad megfeledkezni, hogy a tanulással megszaporodnak a füzetek, tankönyvek és egyéb iskolaszerek. Ha ezeket az íróasztalon halmozzuk fel, azzal a tanulásra szánt helyet csökkentjük. A megoldás tehát az lehet, ha több tárolóhelyet biztosítunk. Az iskoláskorúak gyerekszobájából nem hiányozhatnak a polcok, fiókos szekrények és egyéb tárolóhelyek.

gyerekszoba3

„Ha nem szeretnénk az egész berendezést lecserélni, az íróasztalhoz válasszunk praktikus görgős fiókos konténert. A műanyag görgőknek köszönhetően bárhol könnyedén elhelyezhető, áthelyezhető” – magyarázta Ambrózai Zsuzsanna, a mabyt.hu bútor webáruház munkatársa.

 

4. A bútor ergonómiai szempontból nem megfelelő

A szülők gyakran követik el azt a hibát, hogy nem fordítanak kellő figyelmet az ergonómiára, vagyis a bútorzat kialakítására. A nappaliból áthozott asztal nem biztos, hogy a gyermek egészséges és helyes fejlődését segíti elő, hiszen írásnál a test izmai aktivizálódnak és megfelelő támaszra van szükségük. Így mindenképpen ajánljuk egy megfelelő íróasztal beszerzését.

 

gyerekszoba1

 

Az íróasztal magassága a gyerek magasságától is függ, az ideális méret azonban 70-75 cm. Az íróasztal esetében érdemes előre gondolkodni, hiszen gyermekünknek a későbbiekben számítógépre is szüksége lesz. Erre kínálnak megoldást a speciális számítógépasztalok, ahol kellő távolságban külön helye van a monitornak. A szék magasságát mindig igazítsuk az asztalhoz. Érdemes olyan széket választani, amely mindent testhelyzetben megfelelő támaszt nyújthat.

 

5. Megfeledkezünk a minőségi ágyról és matracról

A gyerekek iskolai előmenetelét és tanulási kedvét több tényező is befolyásolja. Az egyik legfontosabb az alvás minősége. Az alvás energiát ad, segíti a koncentrációt, a problémamegoldást és fejleszti a memóriát. Emellett hatással van az érzelmekre és a viselkedésre is. Az amerikai National Sleep Foundation kutatásai alátámasztották, hogy azok a gyerekek, akik kevesebbet alszanak, átlagon alul teljesítenek az iskolában – nehézségeik vannak a tanulásban, a viselkedésben és a figyelem fenntartásában is. Ezért az iskoláskorúak számára a napi 9-11 óra alvás az ideális.

 

gyerekszoba4

A pihentető alvás alapja a megfelelő ágy és matrac. „A kisebbeknek keményebb, merevebb matrac ajánlott, amely megfelelő támaszt nyújt a hátgerincnek. A nagyobbaknak zónás kialakítású matrac javasolt, amely azt jelenti, hogy a matracban különböző keménységű szelvények találhatók, vagyis például a váll és a medence környékén a matrac puhább, míg a derék környékén merevebb tartást biztosít“ – magyarázta Ambrózai Zsuzsanna, a magyar mabyt.hu bútor webáruház munkatársa.

értékelés