8 másodperc alatt lángra kap a karácsonyfa - nézd csak!

5
8 másodperc alatt lángra kap a karácsonyfa - nézd csak!
Minden évben gondot okoznak a felügyelet nélkül hagyott adventi koszorúk és karácsonyfák. Elrettentésül 2 videó segítségével bemutatjuk, hogy milyen gyorsan kap lángra a kiszáradt fenyő. 

Katasztrófavédelem közleménye szerint: adventi időszakban kétszer annyi a lakástűz

Adventi időszakban kétszer annyi a lakástűz, mint az év más időszakaiban; 2018 decemberben már mintegy félezer ilyen esethez kellett kivonulniuk a tűzoltóknak

A szakemberek tanácsa:

  • a karácsonyfát minden hőforrástól legalább másfél méteres távolságra állítsuk fel,
  • csak megfelelő műszaki állapotú fényfüzért használjunk,
  • ha elmegyünk otthonról, vagy lefekszünk aludni, áramtalanítsuk.
  • A gyertyákat nem éghető alátétre kell helyezni, karácsonyfán meggyújtani veszélyes
  • Egy füstérzékelő segít megelőzni a nagyobb bajt, csakúgy mint a két kilogrammos poroltó, amely minden nagyobb áruházban kapható 2-3 ezer forintért

 

Miért veszélyes a kiszáradt fenyő a lakásban?

 

A karácsonyfatüzek többsége január első napjaiban történik, amikor a fák már teljesen kiszáradtak, s tűleveleik is hamarabb lángra kapnak, mint a frissen kivágott fenyőfa. Az alábbi videón szerencsére nem egy megtörtént esetet látunk, de elrettentő példának tökéletesen megfelel:

A karácsonyfa és a gyertya kombinációja kifejezetten veszélyes. A száraz tűlevelek és ágak erősen gyúlékonyak, egy percen belül az egész fenyőfa lángra lobbanhat. A legrosszabb, hogy általában alig marad időnk a reagálásra. A száraz részek begyulladása után a tűz hamar eléri az ágak és tűlevelek belsejében található illóolajokat és cellulózt - a fa tulajdonképpen felrobban.

 

 

Az alábbi videón látható a különbség, hogy milyen intenzitással gyullad meg a kiszáradt fa, míg egy frissen vágott és naponta öntözött fa sokkal tovább bírja:

 

értékelés