Nem szabad félvállról venni a túlfeszültség védelmet

A technológia fejlődésével egyre fontosabbá vált a túlfeszültség védelem a háztartásokban és a különféle intézményekben. Már nincs olyan épület, ahol ne lennének megtalálhatóak a különféle elektromos berendezések. Ezek igen nagy összértékkel rendelkeznek. Egy véletlen baleset következtében akár az összes elektromos berendezés tönkre mehet a lakásban, amely csatlakoztatva volt a hálózathoz a fali aljzaton keresztül. Nem semmi kiadás, igaz? De miként kivitelezhető otthon a túlfeszültség védelem?

Túlfeszültség védelem speciális elosztó hosszabbítókkal

Ezeknek a használata pofon egyszerű. Ugyan úgy kell eljárni, mint bármilyen másik, hagyományos elosztó hosszabbítóval. A lényeg, hogy ez az eszköz a fali aljzat és a fogyasztó között helyezkedjen el. Hogyha hirtelen megnő a hálózat feszültsége, akkor ezek az eszközök, ívoltó berendezések, varisztorok nem engedik, hogy a földelésen keresztül a túlfeszültség levezetésre kerüljön. Mindez a másodperc tört része alatt történik. Túlfeszültség esetén nincs idő szaladni és kihúzni mindent a konnektorból. Nem beszélve arról, hogy mennyire veszélyes ez a jelenség akkor, hogyha nem tartózkodunk otthon. A megnövekedett feszültség akár tüzet is okozhat.

tulfeszultseg_vedelem_-_villanyt-szerel_-_edenkert.hu

Sokat spórolhatunk a túlfeszültség védelemmel

Habár az elektromágneses áramcsúcsok ellenni védekezésre szolgáló készülékvédelmi termékek többe kerülnek, mint egy átlagos elosztó, hatalmas anyagi veszteségtől kímélnek meg minket. Hogyha a túlfeszültség védelem hiányából fakadóan tönkremegy egyszerre a mosógép, a LED TV, a szárító és mosogatógép, a kár milliós nagyságrendű is lehet. Ehhez képest a túlfeszültség védelmi berendezések sokkal olcsóbbak.

Miként keletkezhet túlfeszültség a hálózatban?

Például emberi mulasztás miatt. Hogyha az elektromos szolgáltató munkatársai valamilyen javítási munkálat során véletlenül nagyobb feszültséget küldenek rá a hálózatra a hagyományos 230 V-os hálózati feszültség helyet.Egy nagyteljesítményű elektromos motor bekapcsolása (pl. hegesztőgép) is okozhat túlfeszültséget. A legnagyobb károkat viszont a villámcsapások szokták okozni.

értékelés