Okoslakás-Turbózd fel az otthonod kütyükkel!

Okoslakás-Turbózd fel az otthonod kütyükkel!
Nehéz elképzelni, de a 2008-ban megjelent Iron Man filmek lakása ma már közelebb van, mint valaha. Persze nem egészen Jarvis szintű integrációról van szó, de sok új építésű lakás van felszerelve okoseszközökkel.

Sok új építésű lakás van felszerelve okoseszközökkel. Ebben az írásban bemutatunk párat, amit érdemes lehet megfontolni, ha te is feljavítanád és egyszerűsítenéd a mindennapjaidat!

 

Költözéshez is ideális okoslakás megoldások

Nem mindenki engedhet meg magának saját lakást vagy házat. Nem kell elkeseredni viszont, nagyon sok kiadó lakás is felszerelhető okos eszközökkel, amiket könnyen ki és be lehet majd szerelni. Ezekből állítottunk össze egy kisebb listát itt.

  • A HUB

A legtöbb okosház koncepcióban van egy központi elem, ami a többi kiegészítőt kapcsolja össze. Ez az az elem, amivel a legegyszerűbben tudunk mi, felhasználók is kommunikálni és irányítani a többi okoseszközünket. Van aki a hang alapú irányítást szereti, ami jobbára csak angol nyelven érhető el (legalábbis egyelőre). Nekik az Amazon Echo és ehhez hasonló, beépített asszisztenssel rendelkező, általában Wi-Fi-n és Bluetoothon kommunikáló okoshangszórók lehetnek a megfelelőek.Nem hangszórók érhetőek el csak az okoslakás központi elemének. Akik vizuálisabb megjelenítést szeretnének, azoknak rendelkezésére állnak külön erre kifejlesztett monitor szerű eszközök is. Ilyen például a Google Nest Hub, vagy a Samsung Smart Things Hub.

  • Robotporszívók

Ha nem is luxusvillák takarítására, de kisebb, emelet nélküli lakások és házak tisztántartására ideális. A kiválasztásuknál fontos szempont, hogy habár minden robotporszívó egy ‘intelligens eszköz’, nem minden intelligens készülék fér bele az ‘okos’ kategóriába is. Általában az okoseszközök ismérve az, hogy egy okostelefonon vagy táblagépen társítanak az irányításukhoz applikációt. Ilyen típusú robotporszívóra jó példa lehet a Shark Ion R85.

  • Okos konnektorok, kapcsolók és villanykörték

A csatlakozások és lecserélendő villanykörték számától függően ez lehet, hogy nem a legkönnyebben mobilizálható okoseszköz csoport, de mindenképpen ez a legszembeötlőbb. Képzeljük csak el, hogy minden reggel, amint megszólal az ébresztőnk, a kávéfőző már el is kezdi főzni az első csésze kávénkat. Vagy hogy egy kicsit romantikusabb hangulatot szeretnénk teremteni és ezért melegebb színűre állítjuk a lámpánkat, mindössze egy mozdulattal, akár a mobiltelefonunkról. Gyakorlatilag végtelen lehetőség rejlik az okos konnektorokban, szóval megéri beszerezni őket, még akkor is ha nem permanens lakhelyünk részei.

edenkert2

Okosházak -  avagy mi a következő szint?

Ha nem vagyunk megelégedve a könnyen beszerezhető, és esetleges költözéskor mozgósítható felszerelésekkel, akkor sincs baj, van tovább is! Annyit mondjuk érdemes elmondanom, hogy új építésű lakásoknál elképzelhető, hogy pár dolog a következőkben leírtakból már szériatartozék. Nem árt szét nézni, hogy mi az amit még fejleszteni kell és mi az amit már tartalmaz a kiszemelt lakásunk!

A legtöbb kütyü az előző részben inkább kényelmi, mint biztonsági funkciókat lát el, úgyhogy ebben a részben a biztonságra fókuszálok.

  • Videós kaputelefon

Itt nem éppen a panelházakban használatos szemcsés képű, vezetékes vonallal összekapcsolt megoldásról van szó. Inkább egy mini videókamerát kell elképzelni, ami kommunikál a készülékeinkkel, és akár akkor is megnézhetjük, hogy ki csöngetett be, ha nem vagyunk otthon. A legtöbb ilyen készülék képes archívumot is készíteni, valamint persze ajtót is nyitni.

  • Okos zárak

Elfelejtettünk magunkkal kulcsot hozni? Semmi baj, elég a telefonunkat hozzáérinteni a zárhoz és voilá, nyitva is van. A legtöbb ilyen zárhoz több készülék is társítható, valamint nem felejtenek el szólni akkor sem, ha nyitva maradt az ajtó!

  • Átfogó okos biztonsági megoldások

A hagyományos kamerarendszer mellett különböző zaj, gáz, mozgás, stb. érzékelőkkel felszerelt biztonsági csomagok is elérhetők ebben az okos formátumban. Ilyen például a SimpliSafe kit.

 

Egyéb készülékek és programok

Nem csak az előzőekben említett készülékek elérhetőek azoknak, akik okosabbá szeretnék tenni lakásukat. Egyre több lehetőség áll rendelkezésünkre okoseszközökből. Már vannak okos termosztátok, hűtők, grillsütők, televíziók, mikrók, a határ a csillagos ég. Nem is ezekről, hanem inkább az automatizáláshoz használható programokról szeretnék itt írni.
Van pár több platformon is elérhető program, mint például az IFTT (If This Then That) ami, mint a neve is mutatja, különböző egyszerű profilokat képes kezelni. Ez IOS és Android készülékekre is egyaránt elérhető, ingyenes és felhő alapú. Több féle integrációt képes kezelni, különböző social media aktivitásoktól kezdve (pl.: ha posztolok valamit Instagramon azt ossza meg Facebookon is) egészen komplex feladatokig, mint például azt, hogy az időjárásjelentés alapján állítsa át a termosztátot.

A Tasker nevű, sajnos csak Android platformon elérhető applikáció pedig képes például csak a telefonadótornyok alapján érzékelni a földrajzi helyzetet, amihez ugye bármilyen parancs hozzárendelhető, például kapcsolja be a számítógépet, ha otthon vagyunk, vagy váltson mobilnetről Wi-Fi-re, stb.

Ebben is, mint a legtöbb technológiai újdonságban, csak a képzeletünk, és persze a pénztárcánk szab határt a lehetőségeinknek.

értékelés