-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Nyílik az orgona, így aktuális a szappan készítésének receptje. A frissen kinyílt virágokat gyűjtsük, és a szárról lehúzva, árnyékos helyen szárítsuk meg.
A kerti orgonát (Syringa vulgaris) a X. században az arabok hozták magukkal Spanyolországba. Bécsbe az első cserje a XVI. században, a konstantinápolyi osztrák császári küldöttek közvetítésével került, ahonnan aztán gyorsan elterjedt. Ma a növénynek már csaknem 900 fajtája létezik.
A kerti orgona (Syringa vulgaris) az olajfélék családjába tartozik. A napos, nyáron meleg helyeket kedveli. A mély, agyagos, de nem túl magas talajvizű talajt szereti. Egyébként igénytelen, nagyon jól alkalmazkodó, télálló, melegtűrő, a városi klímát is elviselő, szélnek jól ellenálló növény. Felhasználhatók a virágai, levelei, kérge, és a virágaiból nyert illóolaja.
Az orgona felhasználása
A népi gyógyászat a szárított levelekből vagy kéregből készített orgonateát a láz csillapítására, a virágokból készített orgonateát pedig az emésztőrendszer erősítésére használja.
Mivel az orgona enyhén mérgező, ezért nem árt óvatosnak lenni vele. Kiváló reumaolaj készíthető belőle (a virágából) bedörzsölésre, de az orgonavirágból készített orgonaszappan igazi különlegességnek számított már az orgona meghonosítása óta. Kár hogy feledésbe merült az illatosnál illatosabb tusfürdők és szappanok mellett. Ezért készítsünk mi magunk orgonaszappant!
Az orgonaszappan készítése: így állj neki
Egy glicerin szappantömb kell hozzá (kreatív boltokban, művészellátókban kapható, csak ez a szappanfajta olvasztható). Olvasszuk (ne főzzük!) fel gőzfürdő felett a glicerinszappant, amíg folyóssá nem válik, majd keverjük bele az orgonavirágokat. Ezután öntsük a szappant valamilyen öntőformába (kiváló erre valamilyen tejtermék ovális tartója) és hagyjuk megkeményedni. A szappanban található virágok nem csak enyhe orgonaillatúvá varázsolják a házi szappanunkat, de nagyon mutatóssá és különlegessé is.
Ha esetleg akad otthon orgonaillatú parfümünk, vagy illóolajunk, keverjünk a még folyékony szappanhoz egy keveset formába öntés előtt, így még intenzívebbé tehetjük az illatot.
Levendulával szintén készíthetünk ilyen módon szappant! Érdemes kipróbálni!